Záleží nám na životnom prostredí?
Alebo sa na to iba hráme?
Keď som sa rozprávala s Adelou Vinczeovou, neobišla som ani tému životného prostredia, pretože ju aj Viktora často vidno, ako sa zapájajú do aktivít ohľadne zero waste alebo celkovo cirkulárnej ekonomiky.
Pristavili sme sa aj pri seneckej skládke, pretože ja som zo Senca a máme tu jednu z najväčších skládok na Slovensku a ešte k tomu priamo v Martinskom Lese, ktorý je súčasťou NATURA 2000.
S Adelou som pokračovala na túto tému a veľmi ma zaujalo, čo sa udialo v Zavare, kde mohlo vzniknúť centrum cirkulárnej ekonomiky.
„Ľuďom bol prezentovaný projekt centra cirkulárnej ekonomiky, čo boli kedysi spaľovne. Mohlo sa postaviť takéto centrum, samozrejme ekologicky vybavené, ktoré sa malo postaviť štyri kilometre od ich obce,“ hovorí Adela a pokračuje.
„A zrazu všetci tí, ktorí sa tam prezentovali ako ekologicky cítiaci zmenili názor, pretože ak by malo byť centrum blízko nich, už bolo zle. Už ho nechceli. Pritom tam dnes majú skládku, ktorú akceptujú. Akoby skládka bola zrazu v poriadku.“
„Možno sú ľudia niekedy otvorení malým zmenám, ale v princípe sa skutočnej zmene bránia.“ Uzatvára Adela Vinczeová.
Ak vás táto téma zaujíma, vypočujte si podcast od 24 minúty
Poznámka
Čo je to cirkulárna akonomika?
Cirkulárny model má okrem stabilnej ekonomiky zaistiť aj zdravé životné prostredie. Výnos v tomto systéme je založený na efektívnom využívaní prírodných zdrojov pomocou účinného zhodnocovania. A to nielen materiálov, ale hlavne produktov či ich komponentov. Takto sa výrazne minimalizuje odpad a náklady na vstupné materiály i energiu, potrebné pre výrobu nových výrobkov.
Hlavné črty tohto modelu sú využívanie obnoviteľných zdrojov energie, prenájom, zdieľanie, podpora lokálneho obchodu, ekoinovácie, či ekodizajn. Prioritou v cirkulárnom systéme sú produkty s dlhou životnosťou využívané dlhodobo. Sú vnímané a navrhované ako úložiská surovín. Kľúčovou je jednoduchá demontáž umožňujúca oddelenie jednotlivých komponentov či materiálov a ich následné zhodnotenie. Výsledkom je eliminácia odpadu, ktorý sa už nedá využiť.
Obehové hospodárstvo si ale vyžaduje spoluprácu všetkých oblastí spoločnosti, od spotrebiteľov, dizajnérov a materiálových expertov, cez vývojárov, firmy, investorov, až po tretí sektor, akademikov a politikov. Len tak dosiahneme zmenu, ktorú chceme vidieť okolo nás.
Viac o tejto téme nájdete tu: https://www.incien.sk/cirkularna-ekonomika/