Polícia vystríha občanov pred umelou inteligenciou. Aj keď je umelá, môže spôsobiť bezpečnostný problém!
Policajný zbor zaznamenal vzrastajúci záujem verejnosti o umelú inteligenciu pri vytváraní realisticky pôsobiacich obrázkov. V kontexte súčasnosti môže tento moderný technologický nástroj predstavovať bezpečnostný problém, polícia preto občanov vyzýva na obozretnosť. TASR o tom informovala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Karolína Barinková.
Polícia v súčasnosti zaznamenáva trend zvýšeného používania umelej inteligencie či už vo forme vygenerovaného textu, alebo obrázkov. „Princíp v oboch prípadoch spočíva v zadaní príkazu umelej inteligencii, ktorá na základe vstupnej informácie vytvorí finálny produkt ušitý na mieru používateľa,“ uviedla hovorkyňa.
Policajný zbor očakáva, že aj táto časť umelej inteligencie bude zo strany tvorcov dezinformácií zneužívaná.
Vďaka modernému nástroju budú mať príležitosť manipulovať realitu, vytvárať si obrázky zo situácií, ktoré sa nikdy nestali. V kontexte aktuálnej situácie v SR, napríklad v súvislosti s vojnou na Ukrajine alebo voľbami do Národnej rady SR, sa dá očakávať nárast tohto trendu.
Polícia schopnosť uvedeného nástroja vyskúšala pri vytvorení fotografií z masových protestov policajtov a vojakov, pričom zábery pôsobili realisticky. „Tvorcovia dezinformácií sa môžu pokúšať do vymyslených obrázkov zapracovať kontext témy sfalšovaných volieb. To, že pôjde o jeden z hlavných naratívov roka 2023, predpovedal Policajný zbor vo svojej výročnej správe už začiatkom februára,“ doplnila Barinková. S ohľadom na výsledky Eurobarometra, podľa ktorých občania SR patria k najnáchylnejším veriť dezinformáciám v EÚ, sa dá predpokladať úspech obrázkov z vymyslených situácií.
Policajný zbor bude tieto prejavy naďalej monitorovať a v závislosti od situácie podnikne adekvátne opatrenia.
Správu priniesla TASR