Aké sú charakteristiky sezónnej depresie a ako ju liečiť?

Aké sú charakteristiky sezónnej depresie a ako ju liečiť?

Sezónna depresia je termín, ktorý sa často používa v bežnom jazyku na označenie nadmerne depresívnej nálady počas jesenných a zimných mesiacov. Podľa oficiálnych štatistík trpí sezónnou depresiou až 2 % európskej populácie a v Poľsku touto poruchou trpí 700 000 až 800 000 ľudí..

Čo je to sezónna depresia a aké sú jej príčiny?

Sezónna depresia sa v odbornom psychologickom jazyku označuje ako sezónna afektívna porucha (ang. SAD, Seasoal Affective Disorder). Najdôležitejším znakom tejto poruchy je jej sezónnosť a cyklický charakter, čo znamená, že príznaky sa opakujú v obdobiach roka, keď je málo slnečného svetla, t. j. od neskorej jesene do skorej jari. Je potrebné poznamenať, že príznaky SAD sa môžu vyskytovať v rôznych zemepisných šírkach, ale najčastejšie tam, kde sa množstvo slnečného svetla v určitých ročných obdobiach drasticky znižuje, teda napríklad v Poľsku..

Najdôležitejšou príčinou sezónnej depresie sú preto zmeny dĺžky dňa a noci a s tým spojené zníženie intenzity slnečného svetla. Podľa vedcov nie je možné identifikovať konkrétny gén, ktorý spôsobuje sezónnu depresiu, ale je možné hovoriť o existencii určitých všeobecných genetických podmienok, ktoré vedú k zvýšenému výskytu tejto poruchy. Za veľmi dôležitý sa považuje aj príjem vitamínu D, najmä na jeseň a v zime. Medzi hlavné príznaky sezónnej depresie patria:

  • pocity smútku, plačlivosť;
  • nadmerná únava, nedostatok radosti zo života;
  • zmeny chuti do jedla, napríklad zníženie alebo zvýšenie;
  • ťažkosti so zaspávaním alebo skorým ranným vstávaním;
  • opakujúce sa pocity úzkosti.

Ako sa vyrovnať so sezónnou depresiou?

Liečba sezónnej depresie sa líši od liečby iných porúch nálady. Od 80. rokov 20. storočia sa používa fototerapia, ktorá je založená na vystavení sa svetlu, zvyčajne v ranných hodinách. Zvyčajné trvanie takejto liečby je 30 až 120 minút. Zvyčajne približne po dvoch týždňoch je množstvo melatonínu v tele dostatočné a príznaky sezónnej depresie sa zmiernia a nie sú také závažné. Fototerapia sa považuje za bezpečnú metódu, hoci u ľudí so známou poruchou zraku je zvyčajne potrebné získať povolenie od oftalmológa.. V prípade SAD je dobrou voľbou aj psychoterapia, ktorá môže výrazne pomôcť zmierniť príznaky a pochopiť ich príčiny.

Na stránke hedepy.com.ua nájdete pomoc od rôznych psychoterapeutov nielen v angličtine, ale aj v ukrajinčine. Pacientom so sezónnou depresiou sa zvyčajne odporúča kognitívno-behaviorálna psychoterapia (CBT), ktorá je účinnou formou intervencie. Psychoterapia má dlhodobejšie účinky, zatiaľ čo jej výsledky sa prejavia až po dlhšom čase ako fototerapii. Je však možné kombinovať obe formy liečby s vynikajúcimi výsledkami. Okrem toho sa odporúča podávať vitamín D od októbra do apríla, čo môže byť dobrá preventívna metóda…

-Infoservis-

Foto: Shutterstock

Mohlo by vás zaujímať