Viete, čo všetko sa začne meniť, ak začnete myslieť a nie iba konzumovať to, čo vám je podsúvané?
Najviac energie strácame vďaka myšlienkam. Bez ohľadu na mieru využívania mozgovej kapacity, každý s „hmotou v lebečnej dutine“ pracuje. Viete, ako myšlienky ovplyvňujú naše zdravie? Niektoré úkony sú naozaj náročné a iné nás povznášajú. Ale to už je trochu o chemických procesoch, ktoré v našom tele vyvolávajú rôzne situácie.
To fakt? Môžu za to myšlienky alebo chemické procesy?
No, môžu za to chemické procesy vyvolané mozgom – teda riadiacim centrom.
Pozrime sa na vec takým laickým pohľadom.
Ak sa nám nedarí, nie je to naša prehra, je to iba úsek na ceste, po ktorej ideme. Dôležité teda je vedieť, kam ideme a uvedomiť si, že tá cesta nikdy nekončí, iba sa v čase mení. Keď skončí naša cesta, bude to preto, že posledný raz vydýchneme.
Ako to urobiť? Byť tu a teraz. Treba vedieť prijať aktuálnu situáciu/udalosť a na to reagovať v danom čase. Denne máme okolo 60-tisíc myšlienok a čomu ich venujeme, je naša voľba. Naozaj je to naša voľba! Ak je pozornosť upriamená na minulosť či budúcnosť, míňame z toho množstva myšlienok to, čo je určené pre prítomnosť.
Ako myšlienky ovplyvňujú naše zdravie?
Myšlienky sú našou potravou – preto nie je jedno, aké myšlienky konzumujeme a, pozor, nie je jedno, ani aké myšlienky produkujeme.
To, čo produkujeme naším vedomím, sa zapisuje do nášho podvedomia rovnako ako ostatné informácie, ktorým pripisujeme nejakú váhu/hodnotu. To ovplyvní, aké sa budú vytvárať nové synapsie/neurospojenia. Takže, ak vám teraz nabehla myšlienka „to nie je také ľahké“, je to myšlienka, ktorú by ste sa mali naučiť zamieňať napr. za otázku „to je dobrý/zaujímavý podnet, ako ho zaradím do života“ alebo „toto môžem skúsiť na tomto a tamtom“.
Viete, čo všetko sa začne meniť, ak začnete viac myšlienok produkovať a nie iba spracovávať/konzumovať všetko, čo vám bude podsúvané? Zásadne zvýšite svoju životaschopnosť. Životaschopnosť je o kreativite každého z nás. Možno si niekto povie, že nie je kreatívny. A má pravdu! Povedať „nie som kreatívny“ kreativitu nerozvíja. Môže si však položiť inú otázku. Čo z toho, čo robím, ma baví? Čo ma na tom baví? Čo iné som robil/a? Čo ma bavilo v minulosti a čo som chcel/a v minulosti skúsiť? A otázok je potrebné vymyslieť viac. Čím viac, tým lepšie. Je fajn si to zapisovať alebo nahrávať, aby sa k tomu dalo vrátiť.
Tie najlepšie si treba dať na miesto, ktoré bude viac na očiach.
Prečo si treba klásť tieto otázky?
V skutočnosti je menej dôležité, aké otázky si človek kladie, ale zásadné je, že aktivuje mozog. Mozog je ako svaly – používame ho, posilňujeme ho. A posilňujeme jeho rôzne časti. Tak ako pri tele, ak sa niektorej svalovej partii venujeme viac, môže vzniknúť svalová nerovnováha, ktorá nám môže aj ublížiť. Takže pri mozgu, ak sa rozvíja iba jedna oblasť, sa môže stať, že iné budú zaostávať. Poznáte to – je veľa geniálnych ľudí, ktorí sa vôbec nehodia do bežného života.
Ako osviežiť myseľ, aby bola energizujúca?
Kyslík je najdôležitejším zdrojom životnej energie. Ten potrebujeme prostredníctvom krvi dostať do buniek. O to sa postará hemoglobín. Aby sme mu pomohli, je potrebný pohyb – fantázii sa medze nekladú, ale treba rozbúchať srdiečko a zabezpečiť riadne prekrvenie. Pomáha aj samotné vedomé dýchanie (hlboký nádych a hlboký /naozaj hlboký/ výdych).
Stres produkuje adrenalín, to nám zlepšuje imunitu, ale tento stres nesmie trvať príliš dlho. Preto nekomfortné sprchovanie v studenej vode, chodenie naboso po nerovnom povrchu, športová aktivita s určitou dávkou prekonávania sa, spôsobujú krátkodobý pozitívny stres. Tým sa stávame odolnejší aj pre iné druhy stresu, až sa môže stať, že vás bude okolie vnímať ako… Na vojne mi vraveli, že som „upičista“ – neviem ako to civilne pomenovať, ale niekto možno doplní a ja budem vďačný. (Flegmatik, ignorant a pod., nie je rovnocenné pomenovanie.)
A teraz späť k stresu.
Stres vyplavuje toxické látky v našom tele a tie je potrebné eliminovať. To sa robí antioxidantmi a čistou vodou.
A keď vám niekto povie, že s pápežom sa môžete stretnúť, iba ak ste zaočkovaní, budete vedieť, že to je iba nápad ďalšieho „génia“, ktorý hovorí iba o jednom.
Všetci sú už zaočkovaní – niektorí hnevom a nenávisťou, ostatní láskou a pokorou.
Ja im s láskou odpúšťam, tak ako si bežne odpúšťam aj na záchode. S pokorou som prijal jedných aj druhých, lebo pravda stále viazne niekde v čase, ktorý ešte nenastal. Nezmením politikov – môžem iba voliť. Nezmením vaxerov ani antivaxerov, ale môžem ich prijať a nedeliť, lebo ani jedno mi nepríde múdrejšie či lepšie. Môžem aj tomu všetkému venovať menej pozornosti a vďaka tomu viac žiť.
Želám vám čo najviac energizujúcich dní.
Korektúry: Katarína Málková
Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/