Ako pôsobí vplyv rodičov na temperament…?
Čo alebo kto má okrem nás samých najväčší vplyv na náš temperament? Rodičia. Ako pôsobí vplyv rodičov na temperament?
Keď sa hlboko zamyslíte a vo svojich spomienkach sa vrátite ku svojim rodičom, čo vidíte?
I po odrátaní štipky sentimentu si na viac ako 90% dovolím tvrdiť, že jeden z týchto obrazov: dobrá mama a dominantný otec, alebo mama sekera a pokojný tato. Je fakt, že k určeniu ich typu temperamentu tieto indície nestačia, no už z tohto sa dá vyčítať, čo vás v detstve ovplyvňovalo a čo pôsobilo na vývin vašej osobnosti.
No a pretože za všetkým hľadaj ženu, hlavné husle hrá/hrala mama.
Bez ohľadu na to, s akým temperamentom ste sa narodili, ak je/bola vaša mama vzťahová (flegmatička alebo sangvinička), prilepilo sa na vás z nej veľa vzťahového.
Tieto prílepky majú svoj význam pre každého, no ak ste výkonový typ (cholerik alebo melancholik), tak ich význam je pre vás a vaše okolie nedoceniteľný. Považovať tzv. soft skills za dôležité totiž nemajú výkonové typy vo svojej temperamentovej výbave. Často ich vnímajú ako málo podstatné a rešpektovať sa ich naučia len z dôvodu, že im to prináša určitú výhodu alebo prospech. Ak vás od malička vzťahová maminka so svojou ženskou energiou, svojim prirodzeným vzťahovým vyžarovaním neustále presviedča/la o opaku, vaše výkonové nastavenie zjemnila a poľudštila. Aj keď si to možno príliš neuvedomujete, do života vám dala neviditeľnú, ale veľmi vzácnu devízu.
Ak je/bola vaša mama výkonová (melancholička, cholerička), jej vyžarovanie bolo celkom iné.
Je síce vysoko pravdepodobné, že vás tiež viedla k slušnosti a nabádala vás, že máte zdraviť a ďakovať, ale v pamäti vám z jej strany viac utkvel tlak na výkon. Ak ste cholerik alebo melancholik, žiadny veľký problém v tom nevidíte a dokonca, ak ste ešte viac výkonový/á ako ona, možno tvrdíte, že mohla byť ešte prísnejšia. Máte totiž to isté nastavenie a povzbudzovanie k výkonu považujete za celkom normálne.
Ak ste však vzťahový typ (sangvinik, flegmatik), nie vždy sa toto mamino úsilie stretlo s vašim pozitívnym prijatím. Ba, čo viac, ak bol tlak zo strany mamy neprimeraný, mohlo vás to i veľmi negatívne poznačiť. Zo svojej poradenskej praxe môžem potvrdiť, že dokonca až priviesť k celoživotnej záťaži. A to najmä u vyhranených silných flegmatikov. Som si vedomá toho, že možno narazím na nevôľu odborníkov z oblasti psychiatrie, ale mám veľké podozrenie, že práve dlhodobý a neprimeraný tlak na flegmatika zo strany výkonovej mamy môže u neho otvoriť stavidlá rôznych psychických porúch a ochorení.
A prečo práve u flegmatikov?
Títo sa vedia najmenej brániť.
A voči rodičom obzvlášť.
Prijímajú takmer všetko, čo im prichádza do života, s veľkou pokorou a často bez akejkoľvek prieky sa doslova odovzdávajú do rúk tých, ktorí sa rozhodli ich niekam viesť.
A pritom… tlak zo strany výkonovej mamy, nie je vôbec žiadna zákernosť.
Z pohľadu jej výkonového ladenia je celkom normálne k výkonu nakopávať, motivovať a povzbudzovať svoje (z jej pohľadu) lenivejšie dieťa, ktorému sa nič nechce. (Pozn. autorky: Pripomínam, že tlak na výkon neznamená len tlak na prácu, ale napr. i večné upozorňovanie na to, ako sa má milované dieťa obliecť, učesať a koľko by malo vážiť, aby dobre vyzeralo).
Tak čo, našli ste v hore uvedenom opise tú svoju?
A čo s tým?
Nuž, ak ste výkonový typ a našli ste v ňom svoju maminku vzťahovú, pošlite jej v myšlienkach veľký bozk. Ak ste typ vzťahový a spoznali ste v ňom svoju maminku výkonovú, odpustite jej.
Maminky sú maminky, že maminky?
PhDr. Věra Tepličková
Autorka vedie poradňu VeraTemp. Ide o na Slovensku pravdepodobne jedinú poradňu, ktorá sa zaoberá temperamentom. „Rozhodla som sa, okrem svojej práce v poradni, tému temperamentu popularizovať. Robím prednášky, besedy a iné formy osvety v rôznych prostrediach a pre rôzne cieľové skupiny (učitelia, študenti, rodičia, verejnosť, firmy,…). V tejto práci som našla zmysel svojho života a vôbec mi nevadí, že mám 56 rokov a začínam odznova.“
Pripravila: Martina Valachová. Věru môžete kontaktovať tu: https://www.veratemp.sk/