Ako sa zbaviť strachu z pavúkov
Prinášame ďalší príbeh, ktorý pripravila a spracovala psychologička Zuzana Gažová, aby poukázala na to, čo všetko nám môže spôsobiť trauma. A traumou môže byť i zážitok z detstva. Taký „obyčajný“. Nemusí ísť o tragickú udalosť. Môže ísť o „drobnosť“. Napríklad, ako sa zbaviť strachu z pavúkov…
Zuzana Gažová je jediná psychologička na Slovensku, ktorá je certifikovaná na prácu s traumou metódou TIR. Metódu TIR – „Traumatic Incident Reduction“, čo v preklade znamená „redukcia dosahu traumatickej udalosti“ vám chce priblížiť v sérii článkov, v ktorých opíše príbehy z praxe a skúsenosti jej klientov*.
Príbeh Evy – Ako sa zbaviť strachu z pavúkov
Máte radi prírodopisné filmy? Eva ich rada nemá. Skoro v každom z nich sa objavia pavúky. V niektorom dokumente jeden-dva, ale sú aj filmy, ktoré sú pavúkom venované celé. Eva má niekedy pocit, že iné zvieratá, ako pavúky ani neexistujú. Eva pavúky nieže nemá rada. Má z nich panický strach. Keď sme sa stretli, začala opisovať, ako s nimi bojuje. Keď vidí niekde pavúka, berie do ruky topánku alebo niečo tvrdé, čím ho zabije. Handra sa jej neosvedčila. Raz sa jej pavúk do handry zamotal, a keď ho hľadala, vyskočil na ňu. Myslela si, že nastala jej posledná hodina.
Eva si uvedomuje, že pavúky žijúce na Slovensku nie sú smrteľne jedovaté
Vie, že jej strach je iracionálny. Napriek tomu ju ovplyvňuje aj v bežnom živote. Pred rokom chceli s manželom kúpiť staršiu chalupu. V chodbe zbadala pavučinu a v nej obrovského križiaka. Nebola schopná vstúpiť do budovy. Až po niekoľkonásobnom ubezpečení manžela, že pavúk aj s pavučinou je preč, vošla do domu. Stále však mala pocit, že niekde na ňu číha. Babie leto je pre ňu obdobím, kedy radšej nevychádza z domu. „Pavučinky“ lietajúce v povetrí sú pre ňu nočnou morou.
Povedala mi: „Keď zbadám pavúka, neviem si pomôcť a hystericky pištím.“
Pozornosť…
A zrazu zostala ticho. Videla som na nej, že sa jej v hlave objavilo niečo, nad čím predtým nerozmýšľala. Začala mi hovoriť o tom, že je najstaršie dieťa zo štyroch súrodencov. Rodičia sa vždy o všetkých starali, ako najlepšie vedeli. Dali im všetko, čo im mohli dať. Ale vždy sa, samozrejme, o tie menšie deti treba starať viac ako o staršie. S pribúdajúcimi súrodencami mala stále silnejší a silnejší pocit, že sa stáva neviditeľnou. Že už nie je tá malá zlatá Evička, ktorá je stredobodom pozornosti. Už tu bola aj Zuzka, Peťko a Hanka.
Keď sa narodila Hanka, prišli k nim na návštevu príbuzní. Novorodencovi priniesli hrkálku a dupačky. Evičke nič. Všetci s nadšením obdivovali zlatučkého nového člena rodiny, Evičku neobdivoval nikto. Ale veď aj ona bola zlatučká, nie? Evinej pozornosti neuniklo, že Hanka stále len reve a reve. Možno preto okolo nej rodičia stále behajú. Možno preto jej nosia návštevy hračky a darčeky.
Tak začala jačať aj ona. Vždy keď zbadala pavúka, začala kričať a rodičia dobehli. Odstránili ho z jej dosahu a ešte ju aj pohladkali, aby sa nebála. Našla spôsob, ako vzbudiť pozornosť. To bol začiatok jej „strachu“ z pavúkov.
Pri našom ďalšom stretnutí mi klientka povedala: „Dnes, keď som už dospelá, viem, že rodičia sa o nás starali s láskou. Vždy bolo pre nich veľmi dôležité, aby svoju lásku rovnomerne rozdávali všetkým deťom. Ale ako 6-ročná som to tak nevnímala. Dnes ráno som zbadala v kúpeľni pavúka a nechala som ho žiť. Veď on za nič nemôže. Za milé zvieratká ich nebudem považovať nikdy, ale už viem, že dokážem s nimi žiť v mieri.
Metodika TIR, s ktorou pracujem, sa zrodila v 80. rokoch v USA.
Je evidence-based, čo znamená, že máme vedecké dôkazy, vďaka ktorým vieme, že funguje v praxi. Vychádza z učenia Sigmunda Freuda, I. P. Pavlova a Carla Rogersa. Tvorcovia tejto metódy však hovoria, že nejde o liečbu, ani o psychoterapiu, ale o sprevádzanie klienta jeho vnútorným svetom. Facilitátor, sprievodca na tejto ceste, je klientovi oporou a pomáha mu rozpletať nitky, v tomto prípade pavučín, až k zdroju obáv.
Mgr. Zuzana Gažová, psychologička – Viac informácií a možnosť konzultácie TU
*Uverejnené so súhlasom klienta
Predošlé diely nájdete tu:
Korektúry: Katarína Málková
Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/