Štartovacia pozícia alebo ako si nastaviť svoje ciele
Keď už sa človek konečne rozhodne a robí zmenu, robí to s obrovským nasadením. Zmení stravu a začne makať o sto-dvesto. Na dvere skrine si vylepí svoj idol, na záchod niečo motivačné, na chladničku prasiatko, do šatníka pridá značkové oblečenie, okolo trupu obtočí potravinovú fóliu a na nohy navlečie bombastické tenisky alebo cyklistické tretry. A výsledky sa musia dostaviť!
Toto sú očakávania. Očakávania sú však najväčším nepriateľom dlhodobých výsledkov.
Človek zamestná svoju myseľ množstvom nezmyslov a zabúda byť v prítomnosti. Čas beží, pozornosť je roztrieštená a psychika dostáva jeden úder za druhým. Prečo? Lebo vytvárame na seba tlak, čo musíme do kedy dosiahnuť a čo si druhí pomyslia. Alebo, čo o nás budú rozprávať, ak niečo neurobíme tak, ako by sme mali a nedosiahneme očakávané výsledky… Lebo to, že niečo nedosiahneme už dôverne poznáme. Poznáme aj ten pocit, ktorý nám nerobí dobre a už teraz nás prenasleduje.
A tak sa stráca energia, ktorá by sa nestrácala, ak by sme boli v prítomnosti.
V prítomnosti môže byť zameraný každý na seba. Vnímame ako našu tvár obteká vzduch počas behu/chôdze/jazdy na bicykli. Ako počas plávania voda hladí celé telo, ako sa stláčajú a naťahujú svaly počas jogy/posilňovania/strečingu/lezenia do kopca či po skalách.
V prítomnosti nie je žiaden výkon utrpením, pretože spoznávame ako na záťaž reaguje naše telo.
- Ako zvládame dych.
- Ako a kedy sa zadýchame.
- Či a kedy sa potíme.
- Kedy cítime utrpenie.
- Kedy máme radosť z pohybu.
- A kedy/prečo sa tešíme, že konečne aktivita skončila…
Ak začíname, v prvom rade začíname so spoznávaním seba samých.
Nie je to o tom, že nabehneme na tréningový plán, ktorý sme od niekoho obkukali, prípadne, ktorý nám niekto predal, ako zaručený návod na dosiahnutie vytúženej postavy a mobility za 4 týždne. A to všetko iba za 7 minút cvičenia denne!
Spoznávanie je robenie jedného kroku za druhým a každý si vyhodnocujeme.
Pre niekoho to môže byť jeden drep bez dopomoci, pre iného 10 drepov s vrecom cementu/zemiakov/darčekov/bankoviek na chrbáte. Pre iného bude nepretržitých 2.000 krokov rovnakou záťažou, ako 20.000 krokov pre iného. Jediné, čo majú spoločné títo výkonnostne úplne odlišní jedinci je, že spoznávajú čo je pre nich primeranou záťažou, aby ju zvládli robiť aj na ďalší deň.
Neporovnávajú sa navzájom, ale porovnávajú svoj dnešný stav s tým, ktorý mali napr. pred týždňom či mesiacom a sú zvedaví ako to bude o ďalší týždeň, mesiac alebo rok.
Ako si nastaviť svoje ciele?
Vytvorte si iba tabuľku s parametrami, ktoré chcete sledovať. Na začiatok doplňte svoje aktuálne hodnoty. Napr. hmotnosť, denný čas venovaný nejakej aktivite (ak je stav nula/null/0, doplňte to do tabuľky). Ak dnes zvládnete bez zastávky aj stavu blízkemu ku kolapsu vystúpať na 2. poschodie, zapíšte si to. Čokoľvek, čo chcete zmeniť, si zapíšte. O týždeň doplňte opäť aktuálne hodnoty. Vyberte si z toho všetkého, čo vám napadlo si poznačiť iba 2-5 malých vecí, ktoré chcete posunúť na vyššiu úroveň.
O 3 mesiace si urobte vyhodnotenie o koľko % ste sa zlepšili. Áno, dajte to do percent. Okrem toho, že si zopakujete ako sa percentá počítajú, tak to bude dobre vyzerať pre pochopenie. Lebo: Ak dnes dáte napr. 2 poschodia a tri mesiace na to dáte 12, tak to bude taký progres, ktorý si nemôžete dovoliť bagatelizovať.
Nastavte si potom nové aktivity alebo maličkosti, ktoré chcete zmeniť.
Všetko čo budete robiť vás začne robiť silnejšími osobnosťami a budete v seba viac veriť.
Sebadôveru vo všetkom totiž nadobúdame zručnosťami získavanými tréningom. Všetko, čo vykonávame opakovane, je našim tréningom. A tak trénujeme aj silu našej mysle/osobnosti. Akými sa budeme vidieť, takými budeme aj pre ostatných. Je dobre byť príkladom, byť inšpiratívnym, pretože vlastným príkladom môžeme najlepšie vplývať na pozitívnu zmenu ostatných. A zdravá, silná spoločnosť je to, čo mení svet k lepšiemu. Áno, každý z vás môže hýbať svetom – aj hýbe…
Už len nech je to tým správnym smerom.
Dôvetok – cesta k progresu cez úlohu…
Začal školský rok, tak sa poďme aj my trochu učiť. V predošlom texte som sľúbil jednu domácu úlohu, ktorú je nevyhnutné splniť, na dosiahnutie svojej trvalej pozitívnej zmeny v oblasti hmotnosti.
Triviálna úloha, ktorú je pre ľudí ťažké splniť a zároveň je asi najdôležitejšou pre trvalé dosiahnutie výsledkov.
Úloha znie takto:
7 dní si zapisujte kedy, koľko, čoho zjete a vypijete – množstvo a presný čas sú dôležité! Tiež je dôležité zapísať si, ak sa po niečom z prijatého cítite unavene alebo naopak skvelo. Ak vám je z niečoho ťažko/zle, tiež to poznačte. Zapíšte aj kedy vstávate a idete spať, ako sa vám dalo zaspať a či vstávanie bolo ľahké alebo ťažké.
Extrémne dôležité je, aby ste nič nemenili a zaznamenali, ako to naozaj je – nie ako ste to zmenili, upravili s cieľom nevyzerať, že ste na tom zle. Ono je totiž pravdou, že čím ste na tom horšie, tým je to lepšie – ale zapisujte si pravdu. Inak oklamete iba seba.
Zaznamenanie detailov, ktoré som spísal, je veľmi dôležité. Ak to bude iba všeobecné, aj vaše budúce nastavenie bude iba „cca“. Takže to, ako chcete do budúcna fungovať a aké budete mať výsledky záleží od každého z vás. Jediný, koho budete klamať alebo môcť vziať na zodpovednosť, ste vy.
Ako pomôcku v dnešnej dobe môžete použiť svoj mobil – aj tak ho máte stále pri sebe. Všetko si odfoťte a pridajte komentáre/poznámky behom dňa. Večer si to prepíšte.
Cieľom je spoznať skutočnú štartovaciu pozíciu aj v oblasti stravovania! Ak to nebude skutočné, nebude to užitočné, ale naopak, kontraproduktívne!
Na budúci týždeň sa dozviete, ako porozumieť dátam a čo s nimi treba urobiť.
Ak máte otázky, pýtajte sa.
PS: Aj tento text je jedným zo série, je určený pre ľudí, ktorí hľadajú cestu za trvalým zlepšením svojho života, nie pre tých, ktorí svoj smer majú, ktorí sú so sebou šťastní, vyrovnaní, na všetko majú odpoveď aj riešenie.
PS2: Text nie je určený pre tých, ktorí chcú iba veľa informácií a tie nikdy nepoužijú, iba ich vyhodnocujú na teoretickej úrovni. Pre nich je lepší Google, v ktorom vždy nájdu okamžité pokračovanie pre ďalšie čítanie.
Sledujte magazín 40plus a môžete aj mňa na sociálnych sieťach (IG: @resetuj_svoj_zivot a FB https://www.facebook.com/resetujcom/)
Predošlé články tohto seriálu nájdete tu:
- AKO SI BUDOVAŤ FORMU
- Ako začať športovať po 40-ke
- Cesta, prijatie a návyky
- Kalorický deficit
- Sacharidy – rýchle a pomalé
- PREČO nechudnem?
P.S3: Korektorka má dovolenku. Ak ste našli chyby, napíšte mi prosím na valachova@40plus.sk. Nič vážne by tam nemalo byť, ale predsa len. Čiarky nie sú môj kamarát…