Ako zmeniť program v hlave z „nezaslúžim si“ na „zaslúžim si“ a s láskou ho prijať? 5 krokov k vzťahu…

Vo vzťahoch a randení môžu vzniknúť opakujúce sa programy5 krokov k vytúženým vzťahom – časť 2

V minulej časti sme si prešli prvé dva kroky o tom, prečo je dôležité mať jasný cieľ, ktorý stojí za vašu námahu, a zároveň veriť tomu, že cieľ je dosiahnuteľný. Dnes si prejdeme zvyšné tri kroky.

KROK 3 – To, čo je potrebné urobiť, aby som dosiahol svoj cieľ, je primerané.

Ak sú splnené prvé dva kroky, ale niečo sa vo vás bije, že to, čo musíte urobiť na dosiahnutie cieľa, je proti vašim hodnotám, ostávate stáť na mieste vo vnútornom konflikte. 

Problém na tejto úrovni je, že klient cíti rozpor s tým, čo vie, že by mal urobiť.  Nezhoduje sa to s jeho prioritami v momentálnej situácii, respektíve by to negatívne ovplyvnilo iné aspekty jeho života alebo dôležitých ľudí v jeho živote. Sem spadá aj mentálne neukončená minulosť s predchádzajúcim partnerom.

Časté vyjadrenia sú:

  • Naozaj chcem mať zmysluplný vzťah, ale momentálne je moja kariéra / deti / rodičia na prvom mieste.
  • Keby som sa v živote pohol vpred, nectil by som svoju bývalú manželku/manžela a všetko, čo sme spolu plánovali.
  • Logicky viem, že sa musím pohnúť vpred, ale emocionálne chcem zostať v spojení s minulosťou.

Dorota (53) žila dlhé roky s manželom alkoholikom, s ktorým sa nakoniec rozviedla.

On neskôr spáchal samovraždu. Hoci počas ich spoločného života spravila všetko preto, aby mu pomohla zbaviť sa závislosti na alkohole, po jeho smrti cítila vinu a výčitky svedomia, že nespravila dosť. Pocit viny jej podvedome hovoril, že si nezaslúži, aby žila nový život s novým partnerom. Pokračovala v programe spoluzávislosti (codependency) a sústredila sa na starostlivosť o všetkých iných, len nie o seba.




Zároveň cítila smútok. Premietala si v mysli ich spoločné zážitky z dobrodružných ciest. Bol by to pre ňu ideálny muž, keby len nepodľahol alkoholu. Nechcela sa vzdať spojenia s minulosťou, pretože ju pri srdci hriala predstava ich niekdajších cestovateľských plánov. O ex-manželovi sa jej aj po rokoch často snívalo a vyrušovalo ju to. Mala pocit, akoby ju sledoval a žiarlil by na iného muža.

Deti medzitým dospeli, bola už 10 rokov bez partnera a uvažovala o novom vzťahu, avšak v srdci naň nemala reálne miesto. Po tom, čo sme terapeuticky spracovali jej pocit viny a smútku, bola schopná uzavrieť túto kapitolu života. Dokázala si svojho bývalého muža „uložiť“ na mentálne miesto, kde k nemu mala prístup a kde jej zároveň neprekážal vo výhľade do budúcnosti. Po transformácii programu spoluzávislosti (codependency) sa začala viac sústrediť na svoje potreby. Chytila druhý dych do života, zmenila prácu a rozhodla sa cestovať, tak ako kedysi túžila. Verí, že v tejto novej životnej fáze stretne aj novú spriaznenú dušu.

KROK 4 – Mám schopnosti potrebné na dosiahnutie svojho cieľa.

Napriek splneným prvým trom krokom, môžete pochybovať o tom, či to dokážete. Či máte schopnosti, ktoré na to treba. A tak keď aj prídu vhodné príležitosti, niečo je vo vás zamrznuté a neprejavíte sa tak, ako by ste si priali.

Problém na tejto úrovni spočíva v tom, že klienti nemajú dostatok sebavedomia a sebadôvery, aby aktívne išli za svojim cieľom. Často mi hovoria, že si potrebujú zlepšiť si komunikačné schopnosti, vedieť nastaviť hranice a podobne. V zmysle učenia NLP (neuro-lingvistické programovanie) zdroje a schopnosti už máme v sebe, len môžu byť momentálne kvôli nejakým blokom dočasne „zamrznuté“.

Časté vyjadrenia sú:

  • Nie som dosť (pekná, inteligentná, spoločenská, zaujímavá,…) aby som urobila to, čo je potrebné pre môj cieľ.
  • Nemám potrebnú sebadôveru na začatie nového vzťahu.

Kristína bola štyridsiatnička, ktorá nemala „šťastie“ na chlapov.

O frajera sa delila s inou ženou a vzájomne o neho bojovali. Vypisovali si urážlivé smsky, zatiaľ čo on obidve podvádzal. Kristína bola vedúca kvality v miestnej továrni, on bol nezamestnaný drogový díler s vybitými prednými zubami. Napriek tejto nerovnováhe ona bojovala o jeho priazeň. 

Bola hanblivá, ale zároveň túžila byť občas stredobodom pozornosti. Rozhodla sa zmeniť svoj život a začala sa zaujímať o osobný rozvoj. Predstavovala si, aké by to bolo, keby ju ľudia počúvali a považovali ju za zaujímavú. Hovorenie pred verejnosťou však bola jej nočná mora. Pri terapii sme prišli na to, že trpí skrytou hanbou, ktorá ju v mnohom ovplyvňuje. Keď sme sa zamerali na transformáciu tejto témy, stalo sa niečo neuveriteľné. Zrazu nabrala odvahu postaviť sa pred verejnosť a prihlásila sa prezentovať workshop pred skupinou 30 ľudí.

Drevokazné huby

Kolená sa jej síce klepali, ale dokázalo to. Je to ukážka, ako sa odblokovaním uvoľnila schopnosť, ktorá bola v nej doteraz zamrznutá. Kristína sa posunula tak osobnostne dopredu, že jej prišlo nad slnko jasné, že nebude strácať čas s mužom, ktorý si ju nezaslúži. A tak ukončila tento neprespektívny vzťah. Odišla aj z okruhu ľudí, ktorí zvykli s ním posedávať v putikách. Miesto toho si vytvorila nový okruh známych, ktorí sa venujú pozitívnym témam a tak sa v jej živote začali objavovať aj kvalitnejší nápadníci.

KROK 5 – Som zodpovedný za dosiahnutie cieľa a zaslúžim si ho dosiahnuť.

Niekedy sa stáva, že všetky predchádzajúce body sú splnené, ale klient má pocit, že on nie je ten, kto by mal vynaložiť aktivitu na nájdenie si vzťahu. Má to spraviť niekto iný. Chce, aby sa to stalo automaticky samo od seba. V podvedomí má často skrytý program o nezaslúžení si. Nevedomky si sabotuje vlastné príležitosti nedostatkom aktivity, prokrastináciou a odmietaním výhodných ponúk. Ide o bloky na úrovni identity, ktoré ovplyvňujú aj “zamrznutie” schopností.

Časté vyjadrenia sú:

  • Chcem, aby sa to stalo „prirodzene“ bez toho, aby som niečo urobil.
  • Som otvorený novému vzťahu, ale momentálne nikoho aktívne nehľadám.
  • Musím si to zaslúžiť, skôr ako mi do života príde niečo dobré.

Barbora (44) sa narodila slobodnej matke, ktorá jej odmalička hovorila, že je rovnaká diablica ako jej otec, ktorý sa na nich vykašľal.

V jej identite si odmalička nesie správu, že je na nej niečo veľmi zlé a preto si nič dobré nezaslúži. V živote jej to spôsobuje množstvo komplikácií a zlých rozhodnutí.

Ako dospelá mala príležitosť vybrať si medzi dvoma mužmi. Prvý mal sľubnú kariéru a pozval ju na víkendový zájazd. Druhý bol nezamestnaný, sťažoval sa na bývalú frajerku a ponúkol jej možnosť nezáväzného sexu. Podľa Barboriných slov ten prvý chlap bol pre ňu až príliš dobrý, nezapadalo jej to do jej reality. Vybrala si toho druhého. Začali si vzťah „priatelia s výhodami“, hoci ju ani nepriťahoval a choval sa k nej veľmi majetnícky.

Keď neplánovane otehotnela, chlap o dieťati nechcel ani počuť a stretávanie ukončil. Keď sa jej narodila dcérka, otec dievčatka sa k nej vôbec nepriznal. Barbore sa pri pohľade na ňu protivila predstava, že pochádza od toho otrasného muža. Nedokázala dcéru prijať a rozhodla sa ju dať na výchovu svojej mame. Barbora zopakovala rovnaký vzorec, ako zažila v detstve. 

Pozitívnejší príklad je Alica, ktorej sa blíži na 50.

V jej rodine sa z generácie na generáciu odovzdávalo neprijatie a nadmerná kritika. Vo vzťahoch s mužmi akceptovala nevhodné správanie a poníženie. Hoci je to logicky nevyhovovalo, niekde to podvedome súznilo s jej presvedčením, že nič lepšie si nezaslúži. Alica je veriaca, takže sme v terapii mohli využiť transformáciu, kde ju samotný Boh prijíma takú, aká je, a víta ju na tento svet. Pre Alicu to bol veľmi silný zážitok, že sa až rozplakala a povedala, že celý život si myslela, že nie je prijatá, ale teraz vie a cíti, že prijatá je. Na tomto základe ďalej stavala.

Dosiahla stav, že už nemá potrebu zachraňovať všetkých chlapov. Už neakceptuje nevýhodné pozvánky na jednu noc, či komplikované vzťahy s chlapmi, ktorí ešte neukončili svoje predchádzajúce záväzky. Naopak, je schopná požiadať chlapov o malé službičky a prijať galantné správanie. Alice zmenila svoj program z „nezaslúžim si“ na „zaslúžim si a s láskou si to dovoľujem prijať”.

Záver

Objavili ste v príbehoch aj vaše pomyselné poschodie, kde sa váš „výťah“ opakovane zasekáva? Vďaka tomu, že si ujasníte, na ktorú oblasť sa treba sústrediť, môžete svoju energiu efektívnejšie vynaložit na osobný rozvoj či terapiu, pohnúť sa z miesta a konečne dosiahnuť svoj cieľ.

Michaela Ray

Regresná terapeutka, NLP koučka a autorka bestselleru „Som skvelé dieťa – 7 pilierov detského sebavedomia“. Pracuje s dospelými, vytvorila vlastnú metódu rýchlej identifikácie, ktoré psychologické symptómy súvisia s akými energetickými úrovňami a ako sa dá posunúť na vyššie úrovne, kde sa človeku automaticky viac darí. Jej M-Ray metóda získala záujem aj medzi psychológmi, ako nástroj na urýchľovanie pokroku v terapii u klientov. www.Sebavedomie.com

Prvá časť textu od Michaely je k dispozícii v linku – KLIK

Mohlo by vás zaujímať