V Oravskej Lesnej našli recept, ako vyrovnane a pravdivo informovať a vzájomne si pomôcť, keďže Orava bola za posledné dni zasiahnutá vírusom Covid 19. Jozef Rošták dal dovedna text, ktorý sa venuje nielen príznakom, ale aj tomu, ako ostať v súdržnosti a kde hľadať pomoc a informácie!
Jozef, priniesli ste pekný súhrn informácií ako sa zachovať počas korony. Čo vás k tomu viedlo?
Od marca až doposiaľ som v žiadnom printovom, rozhlasovom či televíznom médiu nezaregistroval vyjadrenia ľudí, ktorí prekonali corona vírus. Čomu nechápem. Naopak neustále pribúda viac informácii o nových prípadoch a úmrtiach, čo u ľudí vyvoláva samozrejme strach či úzkosť a s tým veľa otázok, ktoré by chceli zodpovedať. Chýba tu akási vyváženosť informácií.
Druhým faktorom bola prítomnosť tohto vírusu v našej dedinke a bezprostrednom okolí. Zdá sa, že práve pre veľa nezodpovedných otázok pozitívne testovaní ľudia nevedeli čo ich čaká a ich okolie na nich začalo reagovať „negatívne“, čo nevytváralo dobrú atmosféru v spoločenstve. Nemôžem hľadať vinníka a ukazovať na niekoho prstom, ale skôr pomôcť. Lebo zajtra sa v takejto situácii môžem ocitnúť ja.
Ľuďom nestačia iba odborné, politické alebo štatistické údaje, potrebujeme aj údaje z reálneho života, ktorý žijeme.
Ako zvládnuť koronu v ohnisku nákazy? Tu je spomínaný text hodný prečítania!
AKO SME PREKONALI VÍRUS…
Aj do našej dedinky zavítal Covid. Na základe autentických rozhovorov Vám prinášame poznatky, skúsenosti, a odkazy priamo od Lesňanov. Myšlienkou tohto príspevku je priblížiť ľuďom situáciu, do ktorej sa aj bez vlastného pričinenia môžu dostať.
Prvé príznaky a symptómy tela
Počiatočné príznaky prítomnosti tohto vírusu sú možno porovnateľné s typickými symptómami chrípky. Ide najmä o bolesti svalov, kĺbov, hlavy, prítomnosť zvýšenej teploty, kašľu či nádchy. K tomu sa však môže pridružiť strata čuchu alebo chuti, kašeľ či tiež črevné problémy alebo malátnosť. Strata chuti môže byť až taká, že nerozoznáte cukor od soli.
Priebeh býva u každého jednotlivca iný. Niekto môže mať všetky uvedené príznaky, iný len niektoré. Niektorí členovia rodiny príznaky nemali žiadne. Podľa opýtaných, ťažšie priebeh ochorenia znášali dospelé osoby, ako malé či dospievajúce deti.
Prvé príznaky sa prevažne začali objavovať už druhý až štvrtý deň po kontakte s infikovanou osobou. Chuť sa vracia po cca piatich dňoch. Niektorým teploty ustupovali a zároveň sa neustále vracali aj po siedmich dňoch. Dlhšie môže pretrvávať aj kašeľ. Aj po prekonaní vírusu viacerí udávajú ešte celkovú slabosť.
Zaujímavosťou je, že niektorí členovia tej istej domácnosti mali pozitívny test a niektorí negatívny. V karanténe však zostávali všetci.
Kontakt s Regionálnym úradom verejného zdravotníctva (RÚVZ)
Testovanie prebiehalo rôzne. Čakanie na testy po nahlásení sa na RÚVZ trvalo od 1 až po 5 dní, výsledky z testovania prišli do 24 hodín. Viacerých následne kontaktovali pracovníci RÚVZ, od ktorých chorí dostali pokyny o ďalšom postupe. Niektorým sa však množstvo poskytnutých informácií zdalo nedostatočné. Súčasťou rozhovoru bolo aj nahlásenie osôb, s ktorými boli chorí v úzkom kontakte 10 dní spätne. Kontaktovať tieto osoby, pre enormnú vyťaženosť pracovníkov RÚVZ, museli už pozitívne testovaní sami.
Psychika
Podľa slov opýtaných, už samotné prijatie informácie o pozitívnom teste, je určitá záťaž na psychiku. Ešte ťažšie je podľa niektorých kontaktovať ľudí, s ktorými prišli 10 dní spätne do úzkeho kontaktu. U jedných takýto stres vyvolal až poruchy spánku, iní pociťovali nátlak spoluzodpovednosti za ostatných, ako to počúvame z rôznych médií. „Pri chrípke jednoducho zaľahnete do postele a máte od všetkého pokoj, pri tomto je veľa nepoznaného, viac psychického stresu a už aj to vás oslabuje,“, uvádza jeden z opýtaných.
Rovnako sa takmer všetci zhodujú na príliš veľkej medializácii čísiel a štatistík o ochorení a úmrtí v súvislosti s covidom19. To takisto vyvoláva strach, stres a úzkosť nie len u chorých, ale aj u okolia a pôsobí na seba navzájom.
Sociálne vzťahy a okolie
Už označenie „nový koronavírus“ prezrádza, že je to niečo nové. Neustále prichádzajú nové a nezvyčajné opatrenia, rôzne nariadenia a zákazy, ktoré tu doposiaľ nikdy neboli, resp. väčšina z nás si ich nepamätá. Preto často ani ľudia sami nevedia ako majú či nemajú reagovať v tejto celej situácii. K samotným sociálnym vzťahom vám uvádzame niekoľko citácií od dotazovaných:
„Tak ako sú ľudia prajní aj neprajní, rovnaké boli aj ich ohlasy. Zistili sme, že ľudia majú veľký strach a v tomto strachu sa niekedy správajú nelogicky. Bolo veľa ľudí, ktorí nám ponúkali pomoc. Blízki nám nosili nákupy. Občas sme našli pri dverách milú pozornosť, napr. tortu, košík hríbov, sladkosti, hrozno… Veľmi nás to potešilo. Na druhej strane, dostávali sa k nám informácie, ktoré boli nepravdivé a vykonštruované.
Negatívne ohlasy, ktoré sme započuli, sme sa snažili nevnímať vo vedomí, že nie sme vinníci, ale obete! To si musia uvedomiť všetci! Ťažký je aj návrat do bežného života a do práce. Stretli sme sa so strachom ľudí, že aj po prekonaní a uzdravení z tejto choroby ich môžeme nakaziť. Pomohla nám vtedy rodina, priatelia, dobrí ľudia, každý povzbudzujúci telefonát, uistenie, že sa za nás modlia… Bol to ťažký čas choroby, ale aj nádherný čas spoločného zdieľania celej rodiny. Snažili sme sa spoločne tráviť čas, nachádzali sme si prácu a aktivity, na ktorú nám stačili sily.“
„Psychiku ovplyvnili stále telefonáty ľudí, s ktorými sme sa stretli ako pozitívni. Volali aj ľudia zo zvedavosti, či to je pravda, že máme koronu a aký máme priebeh.. Toto boli najťažšie dni . V tomto čase pomohlo zachovať pokoj, modlitba, oddych, užívanie vitamínov. Keď ustúpili teploty pobyt na čerstvom vzduchu, spoločne strávené chvíle v rodine. Cez sociálne siete , ale aj medzi ľuďmi zbytočne kolovali nepravdivé a nepodložené informácie a to vyvolalo u niekoho strach, u iných zvedavosť a u niekoho zbytočné posudzovanie“.
„Keď sa spätne obzriem, chcem veľmi pekne poďakovať všetkým, ktorí nám hneď volali, či nám netreba niečo doniesť, nakúpiť a podobne. Mať dobrých a ústretových ľudí okolo seba v čase karantény je veľmi dôležité. Ďakujeme všetkým.“
„Okolie reagovalo na základe strachu a dezinformácii z médií. Bola tu akási tendencia hľadať vinníka, zisťovanie či ten a ten by nemal byť tiež v karanténe, keďže sa stretol s tým a s tým… Osobne sme sa nestretli s nejakou nevraživosťou, iba čo nám blízki spomínali celkom zlé správanie niektorých ľudí. Pripisujem tomu zle zvládnutý strach z neznámej choroby. Čas prežitý v karanténe považujeme za požehnaný čas strávený s rodinou aj napriek chorobe.“
Informácie a rady na základe skúseností
Oravskolesňania sa chcú s vami podeliť aj o niekoľko praktických rád. Rovnako aj tieto nechávame v pôvodnej verzii.
„RÚVZ DK nám poskytol základné informácie. Treba dať však pozor na niektoré informácie zverejnené na stránke korona.gov.sk , ktoré už nemusia byť aktuálne a platné. Aj operátorka nám poskytla informácie, ktoré neboli v tomto čase už platné a boli v rozpore s informáciami, ktoré nám poskytli po vlastnom zisťovaní lekári. Jednou z takých informácii bolo, že pri nástupe do práce po ukončení karantény sú potrebné 2 negatívne testy. V tomto čase platí, že druhý test sa automaticky nerobí. Nástup do práce je možný po uplynutí 10 dňovej karantény a tri dni po ukončení príznakov.
Pre tých, ktorých toto postihne je tu priestor na hlbokú solidaritu a pomoc. Postihnutý týmto ochorením je oslabený po všetkých stránkach. Nepotrebuje žiadne moralizovanie, poukazovanie, potrebuje pochopenie a pomoc. Je tu potrebné konať rýchlo, vytvoriť zoznam osôb z ktorými ste boli v kontakte desať dní dozadu. A následne ich osloviť, vysvetliť ako majú postupovať hlavne, aby sa zabránilo ďalšiemu šíreniu. Tu nie je ani priestor na zamlčanie skutočností, či som bol v kontakte s pozitívnou osobou a tváriť sa, že sa nič nedeje. Na nezodpovedné správanie môžu doplatiť ďalší nevinní“.
„Odporúčali by sme sa hlavne upokojiť, nehľadať vinníka, a ak aj zistím, že som pozitívny alebo mám príznaky, tak sa neoddať strachu. Možno by sme sa mohli viac v tomto čase ponoriť do modlitby a prosiť Boha o milosť, aby sme vedeli prijať jeho vôľu nech je akákoľvek. Médiám by sme odporúčali nešíriť len informácie vyvolávajúce pocit strachu a nepokoja, ale pridať viac pozitívnych informácií, napr. o vyliečení starších ľudí. Možno by bolo dobré aj nanovo do hĺbky premyslieť a rozumne prepracovať až moc prísne niektoré opatrenia, ktoré tu dnes máme“.
„Aj keď niektorí z nás boli pozitívne testovaní, boli bezpríznakoví. Dôležité je nevyvolať zbytočnými informáciami strach a my určite ďakujeme Pánu Bohu a Panne Márii, že boli vypočuté naše modlitby a boli uchránení všetci, s ktorými sme boli v kontakte ešte bez príznakov. Jedine čo ich zasiahlo bola psychika z toho hlásenia a volania a že museli ostať doma na PN. Ľudia boli ochotní, niektorí sa za nás modlili, niektorí nám nechávali pozornosti pred dverami Iní nám nakupovali potraviny a lieky. Ukázalo sa v núdzi poznáš priateľa. Určite by sme to bez nich nezvládli, keďže sme museli zo dňa na deň zostať doma a nemali sme potrebné lieky, došli základné potreby. Preto buďme všímaví k starým ľuďom a hlavne k ľuďom, ktorí bývajú sami a najmä tím keď tu už nežije nikto z rodiny .
„Zo všetkého je najdôležitejšia modlitba. Je to liečba duše. Veľa ľudí nám písalo rôzne rady z ktorých vyberám aspoň niektoré:
Dôležité je ostať v psychickej pohode. Jesť veľa vitamínov najmä vitamín C, B, A, D. Pili sme teplú vodu s citrónom a čaj s citrónom. Keďže vírus hynie pri teplote 56 st.C, naparovali sme sa nad horúcou vodou. Podľa odporúčaní niektorých lekárov by to malo pomôcť. Konzumovali sme viac potravín ako citrón, cesnak, mango, mandarínka, ananás, púpava. Prajeme každému skoré uzdravenie a ostávajte pozitívni. :)“
Na záver
Určite nepodceňujme prítomnosť tohto vírusu. Slabší priebeh môžu mať možno ľudia s dobrou imunitou, niekoho vírus môže oslabiť viac.
Ak vieme, že sme pozitívne testovaní, neohrozujme zbytočne iných, zostaňme v 10 dňovej izolácii. Rovnako zostaňme doma, ak žijeme v jednej domácnosti s takouto pozitívne testovanou osobou.
Ak vírus získame, prijmime to ako fakt, nehanbime sa za to.
Ak vieme o niekom, kto má toto ochorenie, nepoukazujme na neho, neodsudzujme ho alebo zbytočne neohovárajme. Skôr sa mu snažme pomôcť s nákupom či inými potrebami, keďže má obmedzený pohyb. Zajtra to môže postihnúť práve nás – zdá sa, že vírus si nevyberá 🙂
Podľa najnovších usmernení RÚVR do práce môže zamestnanec nastúpiť po 10 dňovej karanténe a troch dňoch od kedy pominuli posledné príznaky. Rovnako po 10 dňoch sa končí karanténa spolunažívajúcim v jednej domácnosti s pozitívne testovanou osobou.
Samozrejme nezabúdajme v tomto období na dodržiavanie zdravej životosprávy a s ňou primeraný príjem vitamínov, tiež dodržiavajme odporúčanú hygienu a doprajme si dostatočne množstvo spánku.
Naše odporúčanie
Buďme všetci „pozitívni“ v každodennom živote a podarí sa nám prekonať všetko.
Mohlo by vás zaujímať…
Hana Zelená pre DVTV: Koronavírus sa teraz správa ako ktorýkoľvek respiračný vírus.