Bohyňa mája – žena vulkánu, Maia
Tajomná Bona Dea, Panna Mária, mesiac pasienkov a zamrznutých svätých
Bohyňa Maia, podľa ktorej Rimania nazvali 5. mesiac roka, máj, bola bohyňa množenia, čiže plodnosti, liečenia, uzdravenia, a tým zdravého rastu. Rovnako ohňa. Všetkého, čo rozkvitá novým silným ohňom energie sopky, ktorá vybuchla prírodou plnou kvetu práve v máji.
Plamene vulkánu a meno v utajení
Podľa niekoľkých latinských autorov tých čias, rímska bohyňa Maia v prvý deň mesiaca obetovala „plameňom vulkánu“. Rímsky spisovateľ z 2. storočia Aulus Gellius ju považuje za od dávnych čias uctievanú bohyňu menom Maia Vulcani alias Žena bohyňa vulkánu. Neskororímsky filozof Macrobius Ambrosius Theodosius, okolo roku 430, priznáva, že nie je jasné, či ju možno stotožniť, alebo aspoň prirovnať k jednej z Plejád alebo bohyni Bona Dea, v preklade z latinčiny „dobrá bohyňa“. Vedelo sa, že Maia je rímska bohyňa plodnosti, liečenia a uzdravenia, panenstva a žien. U dobrej bohyni Bona Dea sa ale nevedelo ani to, ako sa volá v skutočnosti – pravé meno totiž udržiavali kňažky bohyne v tajnosti.
Koreň +mag pre rast a štart roka živej prírody
Čo sa ale etymologicky dokázať dá, je, že meno bohyne Maia ako aj mesiaca vychádza z koreňového základu mag. A ten značí „rast, množenie, rozmnožovanie“. Takže podstata mesiaca máj, keď všetko rastie a množí sa, je jasná. Mensis Maius alias mesiac máj v preklade pôvodne otváral rímsky poľnohospodársky rok. Macrobius hovorí len o miestne uctievanom božstve: „Maius, qui est Iuppiter“, čiže vo voľnom preklade „Maius, ktorý je Jupiter, čiže boh najvyšší“. Ako vieme, práve boh Jupiter stál na najvyššom stupni rímskeho Panteónu.
Claudius ani Lucius nevydržal
Počas vlády Nera bol mesiac máj premenovaný na Claudius, čo bolo jedno z mien cisára. S vládou Nera skončil aj iný názov mesiaca. Podobne to dopadlo za vlády cisára Commoda – máj sa volal Lucius, opäť podľa jedného z mien cisára – po smrti vládcu zmizol aj názov na jeho počesť. Máj sa opäť vrátil k názvu – máj. V predjuliánskom rímskom kalendári bol maius respektíve Máj tretí mesiac, v juliánskom kalendári piaty, počet dní 31 sa nemenil.
Mariánsky kult, pohanstvo a Artemis
Podľa katolíckeho cirkevného roka je mesiac zasvätený Bohorodičke, Panne Márii. Cirkev ho nazýva aj mariánsky mesiac. Sú slúžené špeciálne mariánske bohoslužby, obrazy Panny Márie a sochy sa zdobia kvetmi. Vidíte podobnosť s kultom kvetinovej Flóry či bohyne plodnosti Maii? Nemýlite sa! Mariánsky kult má svoje korene v predkresťanskom čase práve v oslavách bohýň. Mensis Maius – mesiac máj má v sebe základ slova +mag ako sme už písali. Ten značí rast, rozmnožovanie – obilia, vegetácie, preto májom voľakedy v Ríme poľnohospodársky rok započal. V gréckej mytológii bol zasvätený takisto bohyni plodnosti a vegetácie, Artemis.
Karol Veľký zasahuje – pozor na zamrznutých
V 8. storočí Karol Veľký pomenoval máj Wonnemond, zo starogermánskeho wunnimanot, čiže mesiac pasienkov. Práve v máji sa totiž po zime dobytok opäť vyháňa na pašu. Podľa nemeckého slovníka bratov Grimmovcov „Karol Veľký považoval máj za veselý mesiac kvetov“, čím označil máj ako mesiac lásky a faktu, že prekvitá nielen veselá láska, ale kvitne i väčšina rastlín. Pravé teplo bez mrazu podľa pranostiky nastane až po troch zamrznutých s menom Pankrác, Servác, Bonifác, 11. – 15. mája.
Slovanský květen kvitne do dnešných čias
A napokon, máj má ešte niekoľko známych názvov popri latinskom bohyne Maii, kvetinovej bohyne Flóry či snahe rímskych cisárov o zmenu podľa ich mena. Západní Slovania máj poznali pod názvom kveteň, rozzelony, traven. V česko-nemeckom Jungmannovom slovníku je pre máj názov květen. S trochou nadhľadu má k latinskému názvu máj – mesiac kvetov bohyne Flóry, nebezpečne blízko. Nehovoriac o tom, že český názov pre mesiac rozkvitnutých stromov a voňavej prírody lásky ostal: květen.
Text © Maja Kadlečíková, novinárka, spisovateľka
Kniha Bodkulienka
https://marencin.sk/704/Bodkulienka
Kniha Život ide ako má
https://marencin.sk/938/Zivot_ide_ako_ma
Kniha Modré diaľky
https://marencin.sk/1104/Modre_dialky
Kniha Poetika Foto – Grafie
http://www.eshop.librix.eu/Poetika-foto-grafie-d763.htm