„Budete mať postihnuté dieťa. Odporúčam potrat!“ Lekári často oznamujú budúcim matkám bez štipky empatie.
Rozhovor s Marikou Mackaničovou pohol ženami a vyjadrujú svoje skúsenosti s testami na genetické vady. Mnohé z nich si prešli peklom. Mnohé sa rozhodli deti donosiť a priniesť na svet. A píšu, že ich deti sú zdravé. Aká je presnosť testov? A ako by mal lekár, keď vidí výsledky testov, správu matke oznámiť? Budete mať postihnuté dieťa – veta oznamovacia?
„Položil predo mňa pohár vody a sucho mi oznámil, že dieťa bude defektné!“
Takúto správu si vypočula Marika. Mala týždeň na premyslenie. Vždy, keď už bola rozhodnutá na potrat ísť, syn sa jej v brušku pohol. Rozhodla si ho nechať. Tŕpla celý čas. Našťastie, manžel stál pri nej. Porodila úplne zdravé dieťa.
Budete mať postihnuté dieťa!
Na rozhovor reagujú desiatky žien… Tu sú tri z nich, ako príklad…
Tiež mi pri prvej dcére povedali, že pravdepodobne bude mať Downov syndróm, odmietla som ďalšie testy… Dcérka sa narodila úplne zdravá, akurát mala trochu nižšiu hmotnosť, pri druhej dcére boli tiež všelijaké prognózy, nakoniec má iba trochu zväčšenú ľavú srdcovú komoru. Poznám viacero žien, ktorým lekári hovorili to isté a žiadnej sa to nepotvrdilo. Bohužiaľ, niektoré sa zľakli, a radšej išli na potrat…
*****
Mne bolo cca. v 20. týždni dosť necitlivo oznámené, že „je tam zrejme ten Downov syndróm“. Zároveň som bola odoslaná na amniocentezu k „spriatelenému“ doktorovi, ktorý už vtedy 13 rokov dozadu, bral za to 300 eur. Odmietla som si pichať do brucha. Dcéra je zdravá. Takisto kedysi dávnejšie mi bolo povedané, že nech sa pripravím na to, že ja deti zrejme mať nebudem, resp. budem mať veľký problém otehotnieť. Mám dve krásne deti a obe sa nám zadarili na prvý pokus. Od istej doby veľmi filtrujem to, čo mi lekári povedia.
*****
Mňa tiež posielali pred 33 rokmi na potrat pre zvýšené testy toxoplazmózy, že bude dieťa postihnuté a narodilo sa mi po dvoch chlapcoch zdravé dievčatko a je z nej lekárka -Boh koná zázraky.
*****
A takto by sa dalo pokračovať…
Testy – ako to je?
Rada by som urobila rozhovor s odborníkom, ktorý sa téme venuje. Ak ženy, ktoré píšu svoje príbehy hovoria pravdu (a tá sa dá dokázať – majú predsa namiesto postihnutých detí, deti zdravé), ako sa dívať na takúto diagnostiku?! Posielame na smrť zdravých jedincov? Veľmi háklivá téma. A ešte jedna vec: Ako matke oznámiť, že testy vyšli zle? Mnohé ženy sa totiž cítia, ako by boli iba nejaké číslo v systéme. Ľudskosť a empatia v mnohých prípadoch u lekárov vymizli. Ostáva len strach z bieleho plášťa… Pripomína mi to Dušekove prirovnanie: LEK – ÁR… LEK od slova leknout se – z češtiny…
Ďakujem za otvorenosť Mariky Mackaničovej, že prehovorila.
Rozhovor o jej príbehu nájdete tu:
Pripravila: Martina Valachová