Úvodom upozorňujem, že cieľom mojich článkov nie je spísať zoznam jednoduchých odporúčaní, 100% fungujúcich na všetkých a v každej situácii. Jednak taký zoznam nepoznám a potom viem z vlastnej skúsenosti, že jednoduché riešenia skrátka neexistujú. Existuje ale zopár dobrých rád a usmernení, ktoré vám môžu na začiatku pomôcť viac sa k vášmu cieľu priblížiť a byť úspešnejší tam, kde to budete najviac potrebovať.
A keďže sa jedná o veľmi aktuálnu a bohatú tému, nezmestí sa mi všetko do jednej kapitoly. Séria článkov na túto tému vás, preto dúfam zaujme.
Chcete sa po štyridsiatke zamestnať podľa predstáv? Nevzdávajte sa.
Je dobré si na začiatok s istou nadsázkou uvedomiť, že hra na výberové konanie, ktorej aktérmi ste ako kandidáti aj vy, sa hrá v troch dejstvách:
- Príprava a zvládanie emócií
- Hľadanie zdrojov
- Realizácia
Jednotlivé dejstvá spolu existujú v istej harmónii a slede. A čo je najdôležitejšie, vaša postava hrá vo všetkých.
Oblasť prípravy emócií. Bez zlého nie je dobré a naopak.
Ak si hľadáte prácu po prvýkrát po dlhšom čase, asi vnímate istú nervozitu a strach. Je to normálne a prežívajú ich všetci kandidáti. Ak už zamestnanie hľadáte nejaký čas a nedarí sa vám, s veľkou pravdepodobnosťou bojujete aj s hnevom, ľútosťou a ďalšími negatívnymi emóciami, ktoré vás ďalej ovplyvňujú a odvádzajú vašu pozornosť od vášho cieľa k nepodstatným veciam. Hneváte sa na personalistu, na seba, a asi aj na politiku, vyššiu nespravodlivosť.
Je vám ľúto samého seba, energie, ktorú ste do hľadania vložili. Cítite sa neisto, pretože vás ktosi, väčšinou anonymný, odmietol. A to často krát bez toho, aby vás videl, počul, pýtal sa. Začínate spochybňovať nielen systém – to by ani tak nevadilo – ale aj seba. A toto už problém je.
Ak sa teda ocitnete v takejto situácii a cítite, že vás emócie premáhajú a nedovolia narovnať sa a ísť ďalej, treba ich spracovať. Vyjadriť, dať von, vybehať, vyplakať, vybúchať. Negatívna emócia neznamená automaticky, že je zlá a že je zlé ak takúto emóciu máme.
Naopak. Je veľmi dobré, že existuje, pretože nás chráni a spolu s pozitívnymi emóciami v nás vytvára harmóniu. Keď jej je ale priveľa a pohlcuje nás, pýta sa skrátka von a my by sme jej nemali brániť. A tak namaľujte obraz, vykopte jamu, vykričte sa na dobrom koncerte, vyboxujte boxovací vak v telocvični alebo pretancujte noc,… čo je vám najbližšie. Keď negatívna emócia opadne, vznikne priestor na nádych.
Vyčistí sa „zrak“ a vy ľahšie uvidíte, prečo sa veci udiali tak, ako sa udiali. A čo by ste nabudúce mohli urobiť lepšie alebo inak. Srdce je pripravené.
Oblasť zdrojov. S kým, s čím, ako?
Emóciu ste zvládli. Výborne. Aby ste sa pohli ďalej, budete potrebovať aj nadhľad, odstup. Môcť sa na to pozrieť z iného uhla, porozprávať sa o tom s niekým, komu dôverujete. Priateľ, kouč, mentor, sestra,… – ak vám aj priamo neporadí, pomôže vám získať iný pohľad na vec a vypočuje vás. S týmto človekom či ľuďmi si viete ujasniť, čo skutočne chcete a čo vám aktuálne bráni cieľ dosiahnuť. Nájsť zdroje hodné nasledovania. Tie, ktoré už máte, ale aj tie, ktoré ešte len potrebujete pre seba získať.
Hovorí sa, že svet je čoraz menší. A niečo na tom je. Budete možno prekvapení, koľko ľudí z vášho okolia vám bude vedieť pomôcť, podporiť vás, ale aj vrátiť vám sebaúctu a istotu, ktoré potrebujete.
Otázkou zostáva, či vám to, že už viete, čo naozaj chcete, pomôže neopakovať rovnaké chyby ako doteraz? Nuž, pokiaľ zostanete len pri tejto jednej otázke, tak asi nie. Treba si preto položiť viac otázok. Napríklad či máte dostatočné informácie o pozícii, o ktorú máte záujem. Či sú vám jasné zodpovednosti a činnosti, ktoré táto práca so sebou prináša. Či viete o potencionálnom zamestnávateľovi dosť na to, aby ste sa vedeli stotožniť s jeho hodnotami, aktivitami, produktami. A tak ďalej.
Ak vám je aj toto jasné a zreteľné, môžete pristúpiť k ďalšiemu kroku. V súlade s víziou novej pozície, na ktorú sa hlásite, pozrieť sa na vaše CV svojimi „novými očami“ a prehodnotiť všetko, čo v ňom je. Je to, čo tam už je, skutočne užitočné pre túto pozíciu? Je v ňom dostatočne presne a jasne popísané čo viete, ovládate, poznáte a s čím máte reálnu skúsenosť?
Posledným dôležitým krokom v tejto oblasti je ujasniť si, kam všade chcete svoje CV poslať, kde všade chcete, aby figurovalo avízo, že si hľadáte novú prácu. Ktoré médium, či sociálna sieť sú pre vás užitočné? Hlava je pripravená.
Oblasť realizácie. Ťažko na cvičisku, ľahko na bojisku.
Ok, keď už viete, čo chcete, ste pokojní a naladení na jasný cieľ, máte na správnych miestach aktualizované CV, zdá sa, že nič nebráni tomu, aby všetko klaplo a pozvali vás na pohovor. Ak sa to nestane, treba sa vrátiť o krok – dva späť a zvážiť výber pozície alebo aktualizáciu CV. Ak sa to ale udeje, treba sa na pohovor pripraviť. Viete, aké sú najčastejšie otázky personalistov? Na internete je ich plno, prejdite si ich.
K najočakávanejším patria tie, ktoré sa týkajú vašich predchádzajúcich skúseností v danej oblasti, vašich plánov do budúcnosti a samozrejme, že aj vašich silných a niekedy aj slabých stránok. Je vám jasné, či budete musieť cestovať, dochádzať, pracovať napríklad v nerovnomerne rozvrhnutom pracovnom čase, s minimálnymi prestávkami, nadčasmi a podobne? Viete ale aj to, prečo by si mal nový zamestnávateľ vybrať práve vás?
Čím vynikáte a čím by ste sa mu chceli pochváliť (stále v súlade s pozíciou, na ktorú sa hlásite)? Aká vaša životná skúsenosť, talent, zručnosť? Toto vás zviditeľní viac a môže napríklad budúceho zamestnávateľa inšpirovať k rýchlejšiemu rozhodnutiu vo váš prospech. Pripravte sa aj na neférové otázky. Niekedy môžete naraziť na nižšiu profesionalitu zástupcu zamestnávateľa, ktorý vás prekvapí „divnou“ otázkou, ohľadne vášho veku, stavu, zmýšľania. Aj to sa stáva, aj keď iba zriedkakedy.
Zdá sa vám to veľa? To preto, lebo je toho veľa.
Motivácia a trpezlivosť sú dôležité už v príprave. No najdôležitejšie je – nevzdávať sa. Pretože aj keď budete pripravení na viac ako 100%, nemusí to vyjsť. Ak napríklad zistíte, že zamestnávateľ uplatňuje iné hodnoty ako vy, zvážte svoju ďalšiu účasť vo výberovom konaní. Neboli by ste tam šťastní ani spokojní. A teda ani úspešní.
Môže sa tiež reálne stať, že zamestnávateľ hľadá typologicky iného kandidáta, nezafunguje chémia, potrebuje inú dynamiku v tíme, či nesprávne popísal pozíciu. Alebo hľadá práve vás, ale je vás podobných veľa, a preto o víťazovi rozhodne intuícia. Šťastie.
A v tom prípade je to v poriadku. Pretože to neznamená, že je to váš neúspech. Naopak, viete viac, než ste vedeli na začiatku. Viete, čo chcete a čo určite nie. Poznáte svoju hodnotu a premýšľate o budúcnosti. Je to pre vás nový začiatok a VY ste pripravení.
Je ešte veľa možností a ciest, ktorými sa dá vybrať, keď sa chceme aj po 40-ke zamestnať podľa vlastných predstáv. O tých ale až na budúce : – )
Všetko najlepšie vám želá a šťastnú cestu za novým zamestnaním praje
Dáša Polievková
CAT kouč