Čoraz viac sa mnohí z nás zaoberajú životným prostredím. Jednou z podstatných oblastí, ktorá so sebou často „nesie“ tony odpadu patrí aj voda a vodné toky. Preto sa partia vodákov rozhodla, že sa 21.9.2019 postará o vyčistenie časti toku Malého Dunaja tak, že do nej zapojí aj širokú verejnosť. O kanoe, vesty a dokonca aj jedlo a živú hudbu bude postarané. Porozprávali sme sa s Petrom Petríkom, ktorý zastupuje OZ Klub Malý Dunaj.
Peter, ako vznikla myšlienka čistenia Malého Dunaja?
Členovia nášho občianskeho združenia Klub Malý Dunaj sa už siedmym rokom zúčastňujú na akciách, počas ktorých čistia Malý Dunaj. Či už sú to menšie akcie na Deň Zeme, ale aj firemné akcie formou teambuildingov, kde firmy spoja príjemné s užitočným a v rámci splavu zbierajú aj odpad. Spolupracujeme taktiež s OZ Strom života a v rámci akcie Naše Mesto, vždy v júni pripravujeme trojdňovú akciu čistenia Malého Dunaja, ktorej sa zúčastní spolu 60-100 dobrovoľníkov a s úsmevom na tvári pomáhajú robiť túto rieku krajšou.
Je to prvý ročník kedy chcete zapojiť širokú verejnosť?
Áno, je to prvá akcia takéhoto rozsahu, kde by sme radi zapojili širokú verejnosť, oslovili čo najviac ľudí, pretože cieľom je vyčistiť čo najväčší úsek rieky. Účastníci – dobrovoľníci, budú rozdelení do skupín, každá skupina bude mať pridelený úsek od 5 do 8 riečnych kilometrov. Zo skúsenosti vieme, že vyčistenie takého úseku trvá cca 3-5 hodín. Začiatok je o 8:30 v Jelke pri Vodnom Mlyne a na čistenie sa je potrebné vopred prihlásiť Nike Krechnyákovej 0907 307 456 alebo mailom na info@klubmalydunaj.sk.
Čo všetko sa v Malom Dunaji plaví. Máš nejakú kuriozitu?
Počas čistenia sa zbierajú odpadky z vody, ale aj z brehu – viditeľné z vody. Najčastejšie ide o pet fľaše, polystyrén, jednoducho všetko čo vie plávať a väčšinou sa zachytí v konároch. Z brehov to môže byť aj záchodová misa (áno, aj také sa podarilo), koberec, rám bicykla… Raz nám dve posádky priniesli dve pneumatiky z nákladného auta, ktoré naložili do kanoe, napriek tomu, že boli plné bahna. Dodnes nechápeme, ako sa im to podarilo napriek tomu, že nemali veľa skúseností na vode. Ale keby ste videli tie blažené úsmevy na ich tvárach 🙂
Vo svete je teraz známy plogging-beh a zbieranie smetí. Voda je však živel. Pre koho je akcia vhodná?
Ako som už spomínal, odpadky sú poväčšinou zachytené pri brehoch medzi konármi stromov a veľakrát na dosť neprístupných miestach. Je preto vhodné, aby aspoň jeden z posádky mal skúsenosti a vedel kanoe ovládať.
Ak sa zapoja, rozhodnú zapojiť rodiny s deťmi, bude to možné? Môže im katamarán (zviazanie dvoch kanoe) pomôcť k tomu, aby to zvádli?
Radi uvítame celé rodiny s deťmi, pretože deťom treba odmalička vštepovať pozitívny prístup k prírode, naučiť ich, že odpad v prírode nezmizne, a väčšina sa žiaľ ani nerozloží, ale že ho niekto musí pozbierať. Chceme, aby deti brali akcie podobného typu prirodzene a zúčastňovali sa ich s nadšením.
Pri zviazaní dvoch kanoe do tzv. katamaránu vzniká plavidlo, ktoré je maximálne bezpečné a nehrozí tak jeho prevrátenie. Ak si ktokoľvek bude katamarán želať, stačí to povedať na začiatku splavu kooordinátorovi prideleného úseku.
Chystáte aj jedlo a živú hudbu. Na čo konkrétne sa môžu ľudia tešiť?
Čistenie štartuje aj končí v Jelke pri vodnom mlyne, na všetky úseky zabezpečíme rozvoz pomocou mikrobusov a autobusov. Po vyčistení úsekov naše mikrobusy a autobusy sústredia všetkých účastníkov k vodnému mlynu v Jelke. Pre dobrovoľníkov bude navarený chutný guláš a posedenie im budú spríjemňovať chlapci zo skupiny Jackpotband. Aspoň takýmto spôsobom by sme sa radi poďakovali všetkým zúčastneným.
Rozhovor pripravila: Martina Valachová
Foto: archív
Pozn:
OZ Klub Malý Dunaj vzniklo v roku 2016, jeho členovia majú požičovne kanoe a tak väčšinu svojho času trávia pri rieke. Našim cieľom je, aby sa pri rieke žilo lepšie, či už obyvateľom, ale aj návštevníkom. Za hlavnú prioritu nášho OZ považujeme čistenie toku rieky, ako aj okolitých brehov od odpadu, ktorý tu nechajú nezodpovední návštevníci, ale aj domáci. Okrem čistenia pre verejnosť organizujeme aj akcie ako Malodunajský vodácky maratón, Vodácky ples, či Dušičkový a Trojkráľový splav.