Čierny cesnak a jeho bioaktívne zlúčeniny vykazujú lepšiu účinnosť pri prevencii rôznych chorôb
Všetkému je na vine svokra. Ako vždy. Ak to nie je tak, potom je určite na vine jej dcéra. Tentokrát sa o to, že vznikol nápad vyrobiť čierny cesnak, podelili rovnakým dielom.
Moja zákonitá manželka, ďalej len Žofka, jedného dňa priniesla zo záhrady asi tri kilá cesnaku, ktorý už nebol vhodný na uskladnenie. Čo s ním? Očistiť a zavariť. Ale kto? Po zrelej úvahe padlo rozhodnutie, že očistiť to množstvo zvládne po večeroch jedine svokra. Cesnak putoval s nami do Popradu. O týždeň sme dostali plnú štvorlitrovú fľašu krásneho bielučkého cesnaku.
Cestou domov som si spomenul na kamarátove obdobie zdravého stravovania, ktoré zahŕňalo aj fermentovaný cesnak. Kvasený cesnak sa vyrába podobne ako kyslá kapusta. Pri hľadaní receptu som narazil na internete na čierny cesnak. V tej chvíli som mal ale plnú hlavu starostí so spracovaním obyčajného cesnaku. Naložil som očistené strúčiky do slaného roztoku s trochou jablčného octu a nechal som ich dva týždne v teple kvasiť. Ako kvasný uzáver bola použitá gumená chirurgická rukavica. Výsledkom sme boli všetci milo prekvapení. Mne však stále chodil po rozume ten „čierny“.
Ako pripraviť čierny cesnak?
Pustil som sa do hľadania informácií. Nebolo ich veľa, ale stáli za to. Zistil som asi toto…
Čierny cesnak vzniká veľmi dlhým pečením, dva až tri týždne, pri teplote od 60 do 80 stupňov Celzia. Nejde o fermentáciu, ako sa uvádza v mnohých internetových zdrojoch. Pri procese tepelnej úpravy dochádza k takzvanej Mailardovej reakcii. Nebudem rozoberať chemickú stránku tejto reakcie, odkazy nájdete na konci. Ide o proces, ktorý je zodpovedný za hnednutie mäsa pri pečení a grilovaní, ale aj za hnednutie ovocia, napríklad banánov.
Pri tomto procese sa v cesnaku menia cukry na jednoduchšie a zároveň vznikajú vo vode rozpustné antioxidanty (S-alylcysteín, S-alyl-merkaptocysteín), ktorých je viac v čiernom cesnaku v porovnaní s čerstvým cesnakom. Nedávne štúdie ukázali, že čierny cesnak a jeho bioaktívne zlúčeniny majú širokú škálu biologických aktivít a farmakologických vlastností, ktoré vykazujú lepšiu účinnosť pri prevencii rôznych chorôb ako čerstvý cesnak.
Navyše, vynikajúco chutí a považuje sa za jedno z najviac cenených korení. To ma dostalo natoľko, že som začal uvažovať o jeho výrobe.
Ale ako na to?
Keďže je potrebné udržiavať cesnak v stálej teplote a vlhkosti asi tri týždne, rúra na pečenie pri súčasnej cene elektriny neprichádza do úvahy. Okrem toho, nechať manželku celý mesiac bez možnosti upiecť koláč, mi doma neprešlo.
Chceš-nechceš oprášil som vedomosti zo školy a nakreslil som si vlastnú piecku na výrobu čierneho cesnaku. Vzorom mi bol „pomalý hrniec“, ktorý sa dá bežne kúpiť, ale jeho výkon a spotreba je stále dosť vysoká na to, aby šiel v kuse tri týždne.
Použil som preto hliníkovú misu s hrubým dnom z bazáru.
Ako výhrevné telesá slúži päť výkonových odporov, každý s maximálnym výkonom okolo 30 W. Celkový odpor vypočítaný tak, aby spoločný výkon bol 30 – 40 W. Elektronický termostat objednaný z internetového obchodu za pár eur. Samozrejmosťou je bezpečnostný termostat s teplotou 85 stupňov. Ten preto, aby sa ani steny misy neohriali na vysokú teplotu.
Steny som zaizoloval tepelnoizolačnou doskou určenou na stavbu krbov o hrúbke 40 mm. Medzery som vyplnil PUR penou. Dno a vrchnák som zaizoloval extrudovaným polystyrénom 80 mm.
Pri takto vykonanej izolácii je celkový výkon okolo 30 W dostatočný na udržanie požadovanej teploty. Teplota stúpa a klesá veľmi pomaly. Regulujem ju v rozpätí dvoch stupňov.
Prvá skúška nedopadla podľa očakávaní. Čierny cesnak vyschol.
Bol síce čierny a chutný, ale veľmi tvrdý. Druhý pokus už bol v poriadku. Každú hlavičku cesnaku treba zabaliť do alobalu, aby nevyschla.
Po vychladnutí som cesnak roztlačil lyžičkou na kašu a rozdelil na polovice. Prvú som zapracoval do masla spolu so soľou. Natreté na teplej hrianke to chutí výborne. Druhá polovica, zmiešaná s repkovým olejom, poslúžila na ochutenie zeleninovej polievky. Namiesto polievkového korenia.
Možnosti použitia sú veľmi široké – grilované mäso, pizza, cestoviny…
Ak máte pocit, že vášmu jedlu „niečo chýba“, skúste čierny cesnak. Obľúbeným spôsobom konzumácie je roztlačiť strúčiky a skombinovať ich so sójovou omáčkou a čili. Omáčku potom môžete použiť na rezance, vyprážanú ryžu a čo ja viem, čo ešte. Dá sa skombinovať so smotanovým syrom a jesť na čerstvom chlebe.
Ďalším spôsobom, ako použiť čierny cesnak, je zmiešať ho s majonézou a použiť ako nátierku na burger, prípadne na namáčanie hranolčekov. Nakrájaný na drobné kúsky oživí vaše šaláty.
Výhodou je tiež neprítomnosť cesnakového zápachu, čo umožňuje jeho konzumáciu prakticky kedykoľvek. Keďže nedráždi žalúdok, môžu ho konzumovať aj ľudia, ktorým klasický cesnak spôsobuje tráviace ťažkosti.
Teraz niečo o zdravotných účinkoch čierneho cesnaku.
Čierny cesnak je skvelý ako podporná liečba alergií. Pomáha znižovať riziko komplikácií cukrovky. Obsahuje S-allyl cysteín, ktorý je prospešný pri znižovaní krvného tlaku. Hoci aj bežný cesnak obsahuje túto chemikáliu, proces výroby čierneho cesnaku zvyšuje množstvo S-allyl cysteínu. Táto látka pomáha udržiavať krvné cievy mladé a pružné, čím pomáha znižovať krvný tlak.
Čierny cesnak chráni obličky, znižuje hladiny ALT, AST, ALP a celkového cholesterolu, čím prispieva k obnove pečene. Čierny cesnak pomáha pri reume a tráviacich ťažkostiach atď. Tu je link na zhrnutie štúdií o účinkoch čierneho cesnaku: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8401630/
Komu sa nechce vyrábať „piecku“, môže si objednať cesnak u nás. Upozorňujem, že množstvo je obmedzené. Spracujem len dva kilogramy čerstvého cesnaku každých 15 – 16 dní.
tel.: 0948 009 192
mail: slavo.o1965@gmail.com
Korektúry: Katarína Málková