Stávame sa tým, čo opakovane robíme. A toto, či sa vám to páči, či nie, jednoducho, „neodrbeme“.
Veľa ľudí žije svoj život tak, ako keby boli neustále u niekoho na návšteve. Život je ako umenie. Treba sa naučiť maľovať a hrať sa s farbami, ktoré nám ponúka. A nielen to. V určitých momentoch je potrebné nabrať odvahu a namiešať si z tej palety farieb tú SVOJU, VLASTNÚ. Presne takto vznikol môj projekt REZILIENCIA Čo je reziliencia a kompetencie reziliencie? A ako budete vedieť, že sa vám to podarí?
Hm… budete to cítiť.
Vnútri vás to bude hriať a keď začnete tou SVOJOU farbou maľovať, začne vás to neskutočne zahrievať pri srdiečku. Zrazu sa vám zdá, akoby to išlo samo. No sem sa treba dopracovať. Trpezlivosťou a dôslednosťou. Skratky tu nefungujú.
Treba vytrvať. Verte mi, viem, o čom hovorím. Ja som si tie farby tiež miešala poriadne dlho. Úprimne priznávam, že namiešaniu tej MOJEJ predchádzalo veľa nezdarov. No len vďaka tým neúspechom sa mi podarilo dosiahnuť ten krásny „farebný efekt“. Bolo to presne vtedy, keď som sa z tých nespočetných návštev vrátila k sebe. A potom mi to pekne DOKLAPLO.
Jednoducho, krásne mi splynuli v jedno oblasti, ktorým som sa dlhodobo venovala, študovala, trénovala a realizovala. Zrazu sa z toho stal jeden CELOK, ktorý mi DÁVA ZMYSEL.
A takto vznikol projekt www.reziliencia.sk. Vytvorila som si koncept, ktorý v sebe krásne integruje LEADERSHIP, ETIKU a REZILIENCIU.
Čo to vlastne je?
LEADERSHIP
Držiteľ Pulitzerovej ceny za dielo LEADERSHIP, James McGregor Burns, vyhlásil, že je to jedna z najviac diskutovaných tém, no zároveň aj najmenej porozumených. Veď sa pozrime okolo seba. Zdá sa vám, že dobrých lídrov máme dostatok? Hm… tak vidíte, koľko tu máme roboty. A či sa nám to páči, alebo nie, leadership musíme začať budovať zvnútra. Ak líder nie je schopný v prvom rade „dať sám seba na poriadok“, tak sa mu asi ťažko podarí „dať na poriadok“ svoj tím či firmu. Logické.
A práve z toho dôvodu tu do hry musí vstúpiť ETIKA.
Čo to vlastne je? Najviac sa mi páči definícia Aristotela, ktorá je overená časom, minimálne 2000 rokmi. „Stávame sa tým, čo opakovane robíme.“ A toto, či sa vám to páči, alebo nie, jednoducho, „neodrbeme“. A to je veľmi dobre. Ešte to by tak chýbalo. Potom by sme už naozaj nevedeli rozpoznať tých chytrých diablov v oblekoch a kostýmoch od tých, ktorým na svojich ľuďoch a tímoch skutočne záleží.
Kde je ale miesto REZILIENCIE? A čo to vlastne toto krkolomné slovo „reziliencia“ znamená?
Hm… veľmi jednoducho sa to dá vysvetliť ako naša schopnosť zvládať záťažové situácie. Ešte dôležitejší význam tohto vedeckého, ale zároveň aj veľmi praktického konceptu, spočíva nielen vo zvládaní záťaže, ale aj v rozpoznaní toho, čo je pre mňa v mojom živote naozaj dôležité. A potom prichádza to najťažšie, DOVOLIŤ si ŽIŤ V SÚLADE S TÝM, ČOMU, JEDNODUCHO, VERÍME A ČO NÁM NA HODNOTOVEJ ÚROVNI DÁVA ZMYSEL.
Je to aj o našej spôsobilosti vedieť VYTRVAŤ vo veciach, projektoch, ale aj výzvach, ktoré nám z dlhodobého hľadiska dávajú zmysel. A to i napriek momentálnym nepriaznivým okolnostiam. Veľa ľudí si to neuvedomuje, ale dôležitú úlohu v našej REZILIENCII zohrávajú práve morálne hodnoty a úroveň našej morálnej vyspelosti v kľúčových kompetenciách reziliencie. Viď. obrázok. Čo je reziliencia a kompetencie reziliencie
To, čo je na týchto kompetenciách skvelé, je to, že sú merateľné.
Tak, ako sa dá merať naše IQ, alebo EQ, dá sa merať aj naše RQ. Zo skúseností vieme, že to, čo sa dá merať, dá sa aj rozvíjať. A presne tomuto sa venujeme v rámci našich rozvojových programov reziliencie.
Som veľmi vďačná za to, že naše rozvojové programy majú excelentné hodnotenia. V ich srdci je totiž ukotvená naša kľúčová filozofia „Etika a excelentnosť“. Spolupracujeme s jednotlivcami, vrcholovými manažérmi, lídrami, ale aj tímami či firmami ako celkami.
Veríme, že vzdelávanie musí byť postavené na morálnych hodnotách.
Ak to tak nie je, tak hrozí, že človeka dokážete vzdelať na chytrého diabla. Ale to už potom nie je LEADERSHIP, ale TYRANIA. Tá sa vyznačuje obrovskou mierou toxicity, ktorá býva najčastejšou príčinou odchodu šikovných ľudí z firiem.
Ale to už je na ďalší článok.
Autor: Zuzana Čmelíková
Projekt www.reziliencia.sk vznikol síce v roku 2019, no tie farby sa už naň miešali minimálne dvadsať rokov. … a bez tých návštev by to veru tiež nešlo. Medzi tie najdôležitejšie patria moje stáže, pobyty a hosťovania na:
Jepsoch School of Leadership Studies, University of Richmond, USA; Darden School of Business, University of Virginia, USA; Internship na oddelení HR v Ukrop´s Super Markets, Richmond, Virginia, USA; Boston University v Bruseli a ďalšie.
Korektúry: Katarína Málková
Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/