Daniela Maťuchová: K poslaniu a práci ma doviedol život, keď sa mi narodil syn s ťažkým postihnutím
Danielu poznám už roky a niekoľkokrát sme v rámci magazínu uverejnili aj jej odborné rady v starostlivosti o oči. Ako jediná na Slovensku sa venuje Batesovej metóde, ako udržiavať oči v dobrej kondícii, resp. ako si zlepšiť zrak prirodzene. Daniela Maťuchová je nominovaná na Slovenku roka 2023. Zobrala som ju na kus reči…
Danielka, aký to bol pocit, keď si zistila, že si nominovaná?
Bolo to príjemné prekvapenie a zároveň šok. Šok v tom zmysle, že som bola nominovaná v kategórii biznis a manažment. Keďže podnikám popri starostlivosti o ZŤP syna, ako jednoosobová firma – živnostník bez zamestnancov, o nejakom veľkom biznise nemôže byť ani reči.
Na druhej strane si myslím, že každá jedna pracujúca matka musí byť dobrá manažérka, aby zvládla rodinu i prácu. Keď má, navyše, dieťa so špeciálnymi potrebami, ktoré si vyžaduje permanentnú starostlivosť spojenú s vyhľadávaním a následne absolvovaním rôznych terapií, nehovoriac o získavaní finančných prostriedkov na ich pokrytie, môžeme pokojne hovoriť o vrcholovom manažmente. Takže v tomto bode by som požiadavky na nomináciu mohla spĺňať.
Zrejme však pri rozhodovaní najviac zaujal a zavážil môj príbeh. Môže byť inšpiráciou pre kohokoľvek, kto sa ocitol v ťažkej životnej situácii. Nech sa zdá akokoľvek bezvýchodisková, vždy sa dá nájsť spôsob, ako žiť zmysluplný život. Ani u mňa to nebola jednoduchá cesta. Tiež som si prešla rôznymi fázami od popierania cez sebaľútosť, frustráciu a hnev až po prijatie. Trvalo mi 8 rokov, kým som sa s tým ako-tak vyrovnala. Dnes má syn 15 rokov, ale vyžaduje si rovnakú starostlivosť ako malé bábätko.
Ty sa venuješ Batesovej metóde. Ale veľa ľudí často o tejto metóde pochybuje. Hlavne nie si lekárka. Povedz viac. Začnime tým, prečo si sa rozhodla študovať túto metódu?
O Batesovej metóde prirodzeného zlepšovania zraku som sa dozvedela ešte v čase, keď som ja sama nosila okuliare kvôli krátkozrakosti. Oveľa intenzívnejšie som sa jej však začala venovať v čase, keď sa mi predčasne narodil syn a komplikácie s tým spojené vyústili do diagnóz, ako je detská mozgová obrna a mnohé ďalšie. V tom čase bol pre mňa najväčším problémom jeho zrak, pretože lekári mi oznámili, že syn nebude vidieť.
A tak som hľadala alternatívne možnosti, až som našla amerického terapeuta Meira Schneidera, ktorý sa narodil slepý a dnes vidí. Dokonca má vodičský preukaz. Stretla som sa s ním osobne na konferencii venovanej prirodzenému zlepšovaniu zraku v Anglicku a neskôr som ho pozvala na Slovensko. V novembri 2011 sa konal v Hronseku pri Banskej Bystrici 3-dňový workshop s Meirom, a následne osobné konzultácie. Celkovo strávil na Slovensku viac než týždeň.
Po jeho odchode sa mi začali ozývať ľudia, ktorí sa nemohli zúčastniť, alebo sa o workshope dozvedeli neskoro. Chceli vedieť, či opäť zorganizujem podobnú akciu. Organizácia jeho návštevy bola pre mňa veľmi náročná, trvala viac než rok. Bolo to veľmi vyčerpávajúce obdobie a ja som už nemala energiu na zorganizovanie ďalšej podobnej akcie.
Začala som uvažovať nad štúdiom. Bolo to hlavne kvôli synovi, ale už vtedy som premýšľala nad tým, že možno tie poznatky raz využijem aj v budúcom povolaní. Do pôvodného zamestnania v štátnej správe som sa už neplánovala vrátiť, pretože popri starostlivosti o syna som to nevidela ako reálnu vec. Manžel ma v mojom rozhodovaní podporil, a tak som šla študovať do Anglicka.
PALMING – prikladanie dlaní na zavreté oči
Najlepší odpočinok pre oči je tma. Čím väčšia, tým väčší relax.
Koľkým ľuďom si pomohla?
Ťažko povedať. „Rukami“ mi prešlo množstvo ľudí. Za tých desať rokov sú to stovky, možno tisícky. Ak beriem do úvahy aj prednášky a knihy, tak ich určite bolo veľa. Len málo z nich mi však poskytlo spätnú väzbu. Myslím, že je to podobné ako pri chudnutí. Prvopočiatočné nadšenie často skončí, keď si človek uvedomí, že to chce určitú rutinu, sebadisciplínu, trpezlivosť, vytrvalosť. Pritom techniky a aktivity Batesovej metódy sú veľmi jednoduché a rozhodne nemajú nič spoločné s námahou. Práve naopak, námahe, napätiu, tlaku či nebodaj bolesti sa zďaleka vyhýbame. Je to práve stres a napätie, čo očiam škodí.
Máš aj prípady, že človek odložil okuliare?
Určite. Ja sama som cca 20 rokov nosila okuliare kvôli krátkozrakosti a už cca 16 rokov ich nepotrebujem. V prípade nižších dioptrií (cca do +- 2 D) sa dá fungovať pri mnohých činnostiach, ktoré nevyžadujú 100 % ostré videnie, bez okuliarov. Vtedy dochádza k zlepšeniu videnia rýchlejšie, než pri vyšších dioptriách. Tam musíme postupovať pomalšie, dioptrie znižujeme postupne. To, čo je dôležité v každom prípade – učíme sa používať oči bez námahy a bez napätia. Samozrejme, pri vysokých dioptriách nemôžeme čakať, že sa zrak zlepší v krátkom čase a na 100 %. Aj k tým dioptriám sa človek nedopracoval zo dňa na deň, ale nejakú dobu to trvalo. Preto treba počítať s tým, že „cesta späť“ bude nejaký čas trvať. Možno to je to, čo mnohých nakoniec odradí a vrátia sa k okuliarom, alebo problém riešia operáciou. (Viac o metóde a knihách tu – KLIK)
Batesova metóda nie je všeliek. Zázračné uzdravenie nesľubujem. Ale sú prípady, kedy aj v prípade ťažkých diagnóz došlo k zlepšeniu. Dá sa povedať, že všetci moji kolegovia majú osobnú skúsenosť so zlepšením zraku. A to aj v prípade relatívne vysokých dioptrií či dokonca očných chorôb.
Ako bojuješ s nevraživosťou, keďže nie si lekárka?
Našťastie, zatiaľ som sa s nejakou priamou nevraživosťou nestretla.
Skôr sú to sprostredkované reakcie, ktoré mi reprodukujú moji klienti, či už od rodinných príslušníkov, alebo od očných lekárov.
Myslím si, že hlavným problémom je to, že ľudia nepoznajú podstatu metódy. Preto sa ju snažím vysvetľovať všetkými možnými prostriedkami, a aj preto som napísala na túto tému už 3 knihy. Osveta v oblasti starostlivosti o zrak je minimálna. Tvrdím, že zraková hygiena by mala byť súčasťou našich životov rovnako, ako je ňou starostlivosť o telo, pleť či vlasy. Aj na dentálnu hygienu sme sa kedysi pozerali s nedôverou. Bolo to prinajmenšom čudné, že nám v zubnej ambulancii mali čistiť zuby. Dnes je to bežná záležitosť.
Tí, ktorí sa s metódou zoznámia bližšie, v nej žiadne šarlatánstvo nevidia. Práve naopak, dáva im logiku. Dnes už mám podporu aj zo strany očných lekárov. Zatiaľ ich nie je veľa, ale verím, že časom sa to zmení. Naším spoločným záujmom je predsa pomoc ľuďom. Keď si pomyslím, aké ťažké to bolo pred desiatimi rokmi, keď som začínala doslova na zelenej lúke, dnes už môžem hovoriť o komunite ľudí, ktorí sú ochotní prevziať zodpovednosť za svoje zdravie do vlastných rúk. Je to jednoduchšie aj preto, že mnohí klienti prichádzajú na odporúčanie svojich známych, ktorí už skúsenosť s prirodzeným zlepšením zraku majú.
Čo by si odkázala ľuďom, ktorí chcú niečo začať, ale pochybujú o sebe?
Ako hovorí Jaro Slávik: „Neskúsiš, nevieš.“
Svätá pravda! Vždy, keď som o niečom pochybovala, tak som si toto povedala. Nikdy som sa neučila, ako sa píše kniha. Napriek tomu som napísala a vydala tri knihy, jedna bola preložená do angličtiny a jedna do češtiny. Práve teraz je v tlači 2. vydanie mojej prvej knihy. Ak pôjde všetko tak, ako je naplánované, tak v lete by mala vyjsť kniha v angličtine, ktorej spoluautorkou, spolu s ďalšími cca 40 kolegami z celého sveta, by som mala byť aj ja.
Hoci moja angličtina nie je perfektná, na medzinárodnej konferencii v Edinburghu v roku 2017 som vystúpila s hodinovou prednáškou.
Aj keď nerada sedím pred kamerou, natočila som videá pre môj prvý online kurz. (Verím, že už čoskoro bude k dispozícii.) Obrovský krok mimo moju komfortnú zónu. Veci sa učím doslova za pochodu.
Aj mne sa stalo, že nie vždy všetko dopadlo podľa mojich predstáv. Aj ja mám niektoré projekty stratové, ale aspoň som to skúsila. Možno by som dnes niektoré veci urobila inak, ale nič neľutujem.
Som šťastná, že robím prácu, ktorá ma baví a napĺňa. Pozitívne reakcie mojich študentov sú tým najlepším ocenením mojej práce. Nomináciu na titul Slovenku roka 2023 vnímam ako skvelú príležitosť na šírenie osvety v oblasti zrakovej hygieny. Ďakujem aj tebe za tento rozhovor.
Kde a ako sa dá hlasovať, ak sa ľudia rozhodnú dať ti svoj hlas?
Hlasovať sa dá do 20. júna 2023 – 12:00 hod. prostredníctvom SMS na číslo 7400 v tvare SR 1 – 27, kupónmi z týždenníka Slovenka (práve dnes vychádza Slovenka aj s kupónmi) alebo Online na https://www.slovenkaroka.sk/hlasovanie/
Cena SMS je 1 eur s DPH.
Príklad hlasovania formou SMS: Ak chcete dať hlas mne, tak pošlite SMS v tvare SR (medzera) číslo kandidátky: SR 02 na číslo 7400
Pripravila: Martina Valachová
Korektúry: Katarína Málková
Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/