Digitalizácia = pokrok? Aktuálne sa odkazy na falošné a podvodné stránky množia aj mimo SMS správ

Digitalizácia = pokrok? Aktuálne sa odkazy na falošné a podvodné stránky množia aj mimo SMS správ

Falošné webové stránky vydávajúce sa za portál občana, portál občianskych preukazov alebo portál verejnej správy vylákajú od ľudí prihlasovacie údaje do internetového bankovníctva a môžu ich pripraviť o peniaze. Digitalizácia = pokrok? Odkazy na podvodné stránky sa objavujú v internetových vyhľadávačoch alebo v rozosielaných SMS a e-mailoch. Digitálna informačná agentúra (DIA) to uviedla v dnešnej tlačovej správe. Deje sa to na území Česka.

Oddelenie kybernetickej bezpečnosti DIA tieto falošné odkazy nahlasuje a prispieva k ich rýchlemu odstráneniu.

Agentúra odporúča ľuďom, aby pri zriaďovaní novej občianskej identity alebo používaní Portálu občana alebo Portálu verejnej správy starostlivo kontrolovali odkazy alebo adresy, cez ktoré na tieto portály pristupujú. Podozrivé stránky môžu nahlásiť na horúcej linke 227 023 444. Jediné správne adresy týchto portálov sú: https://www.identitaobcana.cz/, https://obcan.portal.gov.cz/ a https://portal.gov.cz/.




Problém…

„Za veľký problém považujeme, že odkazy na falošné stránky možno v posledných týždňoch nájsť priamo v internetových vyhľadávačoch, nielen v SMS správach alebo e-mailoch zasielaných podvodníkmi. Hľadáme spôsoby, ako tieto falošné stránky a ich reklamy čo najrýchlejšie deaktivovať, a pracujeme na tom, aby sa stránky Portálu občianskych preukazov aj Portálu občana umiestňovali na popredných miestach vo vyhľadávačoch. Pripravujeme tiež urýchlený presun domény Portálu občianskych preukazov na gov.cz, kde sa nachádzajú ostatné štátne portály a podľa ktorej občania môžu rozpoznať štátne webové stránky,“ povedal riaditeľ DIA Martin Mesršmíd.

V prípade podozrenia na neobvyklé transakcie v internetovom bankovníctve DIA odporúča českým občanom, aby okamžite kontaktovali svoju banku a zablokovali prístupové prostriedky do internetového alebo mobilného bankovníctva.

Pre občanov naďalej platí odporúčanie, aby nikdy neotvárali odkazy na štátne portály, ktoré sú im zaslané z nedôveryhodných alebo neznámych zdrojov. DIA ďalej odporúča uložiť si uvedené odkazy na oficiálne webové stránky do počítača alebo telefónu a neotvárať odkazy na tieto stránky prostredníctvom reklám v internetových vyhľadávačoch, v prijatých textových správach alebo e-mailoch z neznámych zdrojov.

Správu priniesla ČTK

Mohlo by vás zaujímať