Dizajnérka Jasna Opavská: Ako si vytvoriť útulný domov?

Jasna Opavská sa venuje interiérovému dizajnu už viac ako desať rokov. Za ten čas vyšlo spod jej rúk veľa krásnych detských izieb, kúpeľní, kuchýň, obývačiek, spální ale aj obchodných priestorov, reštaurácií a hotelov. Vytvorila nespočetné množstvo interiérov. Premenila holobyty a holodomy na domovy. Ako však hovorí, napokon je každý priestor na obraz majiteľa. A to je dobre. Koniec koncov, v novom byte či dome sa musia cítiť dobre v prvom rade majitelia. Úlohou dizajnéra je vytvoriť celok a postarať sa o to, aby bol interiér nadčasový. Aby sa rýchlo neopozeral. Tak sme Jasnu zobrali na kus reči.

Jasna, existujú základné rady a návody, ktoré platia všeobecne pri tvorbe interiéru?

Keď si mi položila túto otázku, ako prvé mi napadlo povedať „Menej je niekedy viac“. Alebo: „V jednoduchosti je krása.“ Netreba do jedného priestoru silou mocou natlačiť úplne všetko. Striedmosť a jednoduchosť, ale i snaha vytvoriť celok sú základným kameňom dobrého interiéru.

Čo dnes najviac letí? Je to retro? Funkcionalizmus?

Uh, túto otázku nemám veľmi rada. Skúsim to vysvetliť pomocou príkladu z módy. Čo dnes letí? Mini sukne. Tak hurá. Dajme si všetky krátke sukničky. Akurát, že niektoré z nás majú kolená po tatovi, stehná nedokonalé, alebo možno jazvy po úraze. Takže, ak mám štipku súdnosti, tak si krátku sukňu veru neoblečiem. Budem hľadať strih, ktorý lichotí mojej postave a možnostiam.

Rovnaké to je v interiéri.

Môže  letieť provensálsky štýl, ale do garsónky  asi neumiestnite masívny jedálenský stôl pre desať ľudí, masívnu kuchyňu s veľkými voľno stojacimi spotrebičmi.  Industriálny štýl? Ak máte k dispozícii priemyselnú halu, tak super. Poďme do toho. Neberte to samozrejme doslovne. Pocit určitého štýlu, ktorý preferujete môžeme samozrejme navodiť aj v priestore, ktorý nie je úplne dokonalý. Jednoduchšie ale býva neriadiť sa diktátom módy, ale zdravým rozumom?.

Nehnuteľnosti sú dnes dosť finančne náročné. S ktorou časťou interiéru si klienti najčastejšie nevedia poradiť a žiadajú o radu dizajnéra?  Je vôbec obvyklé požiadať o radu aj keď chce klient riešiť iba jednu miestnosť?

 

Je to rôzne. Niekto nemá jasno v kuchyni, iný si zasa nevie rady s kúpeľňou. Detské izby v našich panelákových bytoch bývajú často hlavolam, ktorý si žiada odborné skúsenosti a rady. Nie je problém navrhnúť celý byt alebo dom, ale často realizujem aj návrhy častí bytov, či iba jednu miestnosť.  Na všetko však treba určitý čas. Dosť často sa mi totiž stane, že klient zavolá a povie, že sa ide o dva týždne sťahovať. Vtedy neviem pomôcť. Nedá sa to. Na spracovanie návrhov treba čas.

Okrem toho, nielen ja, ale aj iní moji kolegovia máme v diári rozvrhnutý čas pre bežiace projekty. Ak chcete návrhy povedzme 4 izbového bytu, niekedy celý proces trvá aj dva mesiace. Potom ešte prichádza na rad samotná realizácia a zariaďovanie. Optimálne je, ak na celý proces klient vyčlení 6 mesiacov. Možno sa vám to zdá veľa. Ale keď si predstavíte, že v byte, či dome strávite ďalších desať, dvadsať rokov, tak sa oplatí veci premyslieť a dať im čas. Určite oceníte riešenia, ktoré pretrvajú, odolajú zubu času a nepodľahnú módnym trendom. Riešenia, ktoré z domu vytvoria domov.

Značka JASNA DESIGN, to nie sú iba návrhy interiérov. Posledné roky ste okrem dizajnu interiérov rozšírili svoju ponuku aj o výrobu kresiel, sedačiek, postelí a matracov. Novinkou je sklápacia posteľ – riešenia do malých bytov. Jasna povedz, čím sú JASNA DESIGN výrobky iné?

Dobrá otázka. K sedaciemu nábytku a posteliam sa viaže príbeh. Keď som bola tehotná, rozhodla som sa, že nekúpime nový kočík. Začala som hľadať po inzerátoch staré prútené kočíky. Viete, také tie s pružinami. Ako kedysi. Chcela som kočík zrekonštruovať. Podarilo sa taký celkom zachovalý kus nájsť na povale v Malackách. Keď čalúnnik kočík rozobral na drevenej vaničke bola ceduľka s menom remeselníka, ktorý kočík vyrobil a rok výroby. 1956. Fakt, že za kočíkom stál konkrétny človek,  konkrétne meno, mi utkvel v pamäti.

Dnes žijeme dobu preplnenú informáciami, ale zároveň neskutočne anonymnú. Namiesto predavačky, ktorá nás pozdraví spoza pultu a opýta sa či syn zmaturoval a noha prestala hnevať, nám čiarové kódy na produktoch čítajú neznáme unavené cudzie tváre pokladníčok. Aj to mlieko nie je od tety mliekarky, čo mojej mame učiteľke každé ráno nechala liter v sklenej fľaši na prahu domu. Mlieko je krabicové, odtučnené, dochutené, bezpečné, pasterizované, podliehajúce najnovším normám EU. Mlieko je bez chuti.

Samozrejme nie som idealista, viem, že doba sa mení a nemôže každý produkt ktorý kupujeme mať za sebou konkrétnu tvár a príbeh. Ale rozhodli sme sa, že tie naše produkty také budú. Ako ten kočík, mlieko a hlas predavačky. Keď si objednáte našu sedačku, kreslo, sklápaciu posteľ alebo matrac tak treba počítať s tým, že sa na úvod stretnete s nami osobne. Ukážeme vám látky, porozprávame o výrobe a možnostiach. Vy nám poviete o svojich predstavách, potrebách. Nastavíme takú konfiguráciu materiálov ktorá bude presne uliata – vám na mieru.

Ako šaty od krajčírky alebo topánky od obuvníka. Ručne a s láskou vyrobíme každý kus nábytku tak, aby to nebol len úžitkový predmet ale mal svoj príbeh. Presne tak, ako kočík pre môjho syna.

Rozhovor pripravila: Martina Valachová
Foto – Prezentuj sa na úrovni, kreslá pre business rozhovory, www.akcnezeny.sk, foto Gabriela Teplická

Dizajnérka Jasna Opavská: Každý interiér rozpráva svoj vlastný príbeh

Mohlo by vás zaujímať