Nahú krásu i prekliatie svojho temperamentu vidím len ja a moji najbližší doma.
Verejnosť sleduje až produkt – výsledok vedenia, výchovy, konvencií, vzorov a tlaku na môj potenciál.
A podľa čoho sa toto celé deje?
Ľudstvo si počas svojho vývoja vyberá zo všetkých typov temperamentu určité spôsoby správania, ktoré označí za prijateľné a k nim potom jednotlivých členov motivuje. V každej spoločnosti je tento výber trochu iný, no vždy má svoj jedinečný význam a cieľ: prežitie danej spoločnosti.
Je to nevyhnutný kompromis.
Sú v ňom zahrnuté zložky výkonové, v ktorých sú doma melancholici a cholerici, i zložky vzťahové, ktoré sú doménou flegmatikov a sangvinikov. Trocha toho, čo sa páči, trocha toho, čo je potrebné akceptovať.
Ak je pomer medzi týmito dvomi stranami vyvážený, panuje v spoločnosti harmónia. Ak sa vychyľuje v prospech jednej strany, spoločnosť chorľavie.
V súčasnosti sa nachádzame v stave jednej takejto prevahy: prevahy výkonovej.
Sú preferované sila, „ostré lakte“, produktívnosť, rast, výkonnosť, súťaž, kázeň, nezávislosť, systém,… Človečina je záťažou a zaoberať sa niečím ľudským je stratou času.
Zdalo by sa, že cholerici a melancholici by mohli byť spokojní a na koni, a aj sú, no má to jeden háčik. V rámci ideí trvalého rastu tlak na výkon nemá konca. Človek a jeho zdroje však svoje limity majú. Dôsledok? Nespokojnosť, ťažké zdravotné dopady, psychosomatické ochorenia, vyhorenie.
A čo na to ľudia vzťahoví?
Sú zmätení a stratení. Vo svojom nastavení nemajú šancu uspieť vo svete, kde sú na prvom mieste výkon a tvrdý režim. Snažia sa síce výkonovému nastaveniu prispôsobiť a vyhovieť, no stroj je už v takých otáčkach a v takej rýchlosti, že nestíhajú a padajú rovnako, ako tí výkonoví. Na prácu a spokojný život totiž potrebujú nie preteky a výkon, ale voňavú človečinu.
A tak… nespokojné a čoraz viac choré sú obidve strany. I napriek všetkým snahám flegmatikov priniesť do tohto blázinca trochu umiernenosti, láskavosti a pokoja, i napriek všetkým snahám sangvinikov prepašovať medzi ľudí trochu hravosti a snahy rozosmiať svet. Celé sa nám to tu akosi rozpadá.
Ľudsky.
Dá sa to zachrániť?
Dá a nie je na tom vôbec nič zložitého. Stačí svet opäť vrátiť do rovnováhy podľa hesla: I napriek tomu, že celým svetom nepohnem, prispievam k jeho fungovaniu.
My, výkonoví sa vzdáme prevahy a prehnaných nárokov, zlezieme z piedestálu moci, ospravedlníme sa vzťahovým, necháme im presne polovicu životného priestoru a budeme sa od nich s pokorou učiť, čo človeka robí človekom. No a potom už sa budeme len modliť, aby nám vzťahoví odpustili, ako sme to tu zdeformovali, aby to s nami nevzdali a aby na pomyslených váhach výkon vyvážili ľudskosťou.
Z dejín vyplýva, že sa to už niekoľkokrát podarilo, tak dúfajme, že sa to podarí i teraz, a to skôr, ako sa naštvú Zem/Boh/Príroda aj Vesmír, všetko to tu zabalia a začnú celkom niekde inde a úplne od začiatku. Na zelenej lúke a s materiálom, ktorý si to zaslúži.
PhDr. Věra Tepličková
Autorka vedie poradňu VeraTemp. Ide o na Slovensku pravdepodobne jedinú poradňu, ktorá sa zaoberá temperamentom. „Rozhodla som sa, okrem svojej práce v poradni, tému temperamentu popularizovať. Robím prednášky, besedy a iné formy osvety v rôznych prostrediach a pre rôzne cieľové skupiny (učitelia, študenti, rodičia, verejnosť, firmy,…). V tejto práci som našla zmysel svojho života a vôbec mi nevadí, že mám 56 rokov a začínam odznova.“
Pripravila: Martina Valachová. Věru môžete kontaktovať tu: https://www.veratemp.sk/