Pravidelným cvičením s radosťou v duši udržíme telo v dobrej kondícii. Výsledkom je jeho pružnosť, sila a príťažlivosť.
„Ja? Aby som sa išla prechádzať? A čo som sa zbláznila?“ sebavedomo zahlásila pani v strednom veku s kilami nad mieru. Zamýšľam sa, kedy sa človek rozhodne urobiť niečo pre svoje telo, pre zdravší životný štýl. Nanútiť sa to zrejme nedá, a keby sme sa o to aj pokúsili, skončí to neúspechom. Ako k tomu človek dôjde sám? Uskutoční aj svoj zámer a prekoná všetky prekážky?
Dnes pootvorím dvere do života sympatickej Miriam Jakabovej, ktorá svojmu telu, ale aj duši venuje dostatočne veľa času a pozornosti.
Mirka, zo širokého repertoáru cvičení, ktoré sú u nás dostupné, si sa rozhodla pre cvičenie jogy. Kto ťa k tejto myšlienke priviedol?
Ako to už v živote chodieva, dostala som sa v roku 2007 do ťažkej životnej situácie. Po niekoľkých rokoch spoločného života s partnerom sme sa rozišli. Obdobie rozchodu bolo veľmi náročné, nielen pre nás, dospelých, ale aj pre deti. Bolo sprevádzané sklamaním, emóciami a strachom z toho, čo príde… Hľadala som odpovede na mnohé otázky, na ktoré nebolo odpovedí. Na podnet mojej kamarátky som sa rozhodla navštíviť jeden seminár zameraný na filozofiu ducha i tela. Okrem iného vzdelávania sa cvičilo tai-chi.
Krásne, jemné cvičenie, upokojujúce dušu a ohýbajúce telo. Učiteľ tai-chi zdôrazňoval aj význam cvičenia pre zdravé a dlho žijúce telo, čo ma veľmi oslovilo. Po absolvovaní seminára som hľadala cvičenie tai-chi vo Svite, odkiaľ pochádzam. Po neúspešnom hľadaní som sa stretla s ľuďmi, ktorí cvičili jogu. Spriatelili sme sa a cvičila som s nimi. O nejaký čas som po intenzívnom učiteľskom kurze sama začala učiť cvičenie jogy a venujem sa mu dodnes.
Aký význam má podľa teba cvičenie pre ľudské telo, ale aj pre dušu?
Cvičenie má podľa môjho názoru nevyčísliteľný význam. Ako pre telo, tak aj pre dušu človeka. Ak ho chceme udržať zdravé a aby nám dlho slúžilo, treba sa oň aj starať. Cvičenie je dobrý nástroj, aby sme spoznali svoje možnosti aj limity. Pravidelným cvičením a hlavne cvičením s radosťou udržíme telo v dobrej kondícii.
Výsledkom je jeho pružnosť, sila aj príťažlivosť.
Art. Radovan Vincze
Vedieš aj pravidelné cvičenia jogy. Ako ovplyvnilo cvičenie tvoj rodinný a profesijný život?
Môžem povedať, že zahrnutie cvičenia jogy do svojho života ma ovplyvnilo pozitívne. A keďže aj naše deti sme odmalička viedli k športu, joga sa stala pre nich akýmsi ďalším rozptýlením. Svoju činnosť, samozrejme, prispôsobujem aj svojej práci a povinnostiam. Síce nepravidelne, ale hodiny jogy navštevujú všetky moje deti. Majú svoje záujmové krúžky a povinnosti. Snažím sa o spojenie mojej činnosti s ich programom tak, aby nikto nestrádal. Občas sa stalo, že počas hodín jogy, hlavne podvečer, zostávali doma samé. Dnes konštatujem, že sa naučili väčšej samostatnosti.
V niektorých kruhoch spoločnosti je joga považovaná za nežiaducu metódu cvičenia. Stretla si sa s takýmto postojom?
Osobne som sa s tým nestretla. Ak aj moji klienti boli z takéhoto kruhu spoločnosti, vysvetlila som im, že ponúkam cvičenie určené pre telo. Moje techniky a cvičebné metódy nijako nezasahujú do klientovho vierovyznania alebo svetonázoru. Rôznymi polohami, naťahovaním a stimuláciami pomáhame v tele spriechodniť energetické dráhy – meridiány. Joga aktívne harmonizuje naše telo aj dušu, a tým prispievame k celkovej vnútornej pohode a vitalite. Počas cvičenia sa sústredíme a koncentrujeme na konkrétne cviky, a tým svoju myseľ donútime, aby sa upriamila na činnosť a prítomnú chvíľu.
Ale to nie je všetko. Je dôležité mať „poupratované“ aj v hlave. Dôležité je poznanie, prečo cvičíme a čo nám cvičenie prináša. Napríklad, že počas cvičenia sa aktivuje parasympatický nervový systém*, ktorý je v tele zodpovedný za proces trávenia, imunity a regenerácie.
Poradila by si našim čitateľom nejaké cvičenia, ktoré by si mohli zacvičiť aj doma?
Všetkým záujemcom o cvičenie by som odporučila cvičenie s názvom Pozdrav slnku. Je to komplexné cvičenie a tvoria ho základné cviky z hatha jogy, ktoré sú zvládnuteľné úplne pre každého.
V roku 2018 sa mi podarilo založiť vlastné komorné jogové štúdio na Kolibe v meste Svit. Cvičím s radosťou a pokojom v duši. Ak máte záujem o chvíľu strávenú príjemným cvičením, potrebné informácie nájdete tu: https://www.facebook.com/profile.php?id=100063075949285
Pripravila: Zuzana Balašovová Donátová
*Je jednou z dvoch zložiek vegetatívneho nervového systému. Možno ho označiť ako „nerv pokoja“, keďže slúži metabolizmu, regenerácii a tvorbe telových rezerv. Stará sa o pokoj, oddych a šetrenie sa. Vegetatívny systém ovláda bez vplyvu vedomia väčšinu vnútorných orgánov a krvný obeh.
Protihráč parasympatiku je sympatický nervový systém (SNS, sympatikus), ktorý spôsobí zvýšenie výkonu organizmu a je aktívny pri útočnom, únikovom správaní alebo výnimočnej námahe. Vďaka protichodným účinkom oboch systémov je možné jemné ovládanie orgánov.
Korektúry: Katarína Málková
Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/