Dula pre zomierajúcich: Pokora, rešpekt, úcta. Nikto by nemal byť v posledných chvíľach života sám.

Dula pre zomierajúcich: Pokora, rešpekt, úcta. Nikdy nezasahovať, len tam byť
Foto: Gabriela Teplická

Dula pre zomierajúcich: Pokora, rešpekt, úcta. Nikdy nezasahovať, len tam byť

Ľudia, ktorí sa ocitnú bezvládni na lôžku sa častokrát cítia osamelo. Personál nemocnice, alebo zariadenia DSS má veľa povinností v starostlivosti o klienta a preto nemajú čas zotrvávať dlhšie pri lôžku nemohúceho. Túto časovú bublinu veľmi užitočne vypĺňajú ženy – sprievodkyne na ceste, tzv. Duly. Dula pre zomierajúcich? Nikto by nemal byť v posledných chvíľach života sám. (Dula, Renáta Helísková)

Duly v našom systéme stále nemajú svoje miesto. Hovorí opatrovateľka, inštruktorka sociálnej rehabilitácie a Dula pre zomierajúcich, pani Renáta Helísková. (1)

Dula pre zomierajúcich je ešte stále málo známy pojem. Akoby ste prácu a význam Duly charakterizovali?

U nás je známy pojem pôrodná dula, Dula pre zomierajúcich je na Slovensku zatiaľ len na začiatku. Často je nesprávne spájaná s ezoterikou. Dula sprevádza zomierajúceho, ale nikdy nezasahuje. Len je . „Drží priestor“ a často je veľkou oporou pre jeho príbuzných. Dula je empatická bytosť, ktorá má vysporiadané vlastné strachy a obavy zo smrti .

V súčasnej dobe pôsobíte ako Dula v troch zariadeniach sociálnych služieb v Bratislave. Môžete nám priblížiť, čo je náplňou vašej práce?

Pracujem v troch zariadeniach: DSS Náruč a Archa v Bratislave, DSS Seniorvill v Jabloňovom. Pôsobím ako špeciálny terapeut, pretože pracovná pozícia – Dula pre umierajúcich neexistuje . Predstaviteľky OZ Kolobeh života, Jana Gorst a Jana Pitková plánujú  pozíciu Duly pre umierajúcich akreditovať a verím, že to zmení pohľad verejnosti, ale aj zariadení soc. starostlivosti, hospicov a nemocníc .

A čo je náplňou mojej práce v zariadeniach?

Zoznamujem sa a pracujem s klientami jednotlivých zariadení. Pomáham aj so sociálnou rehabilitáciou klientov, ktorú tvoria rôzne zaujímavé aktivity. Keď sa zdravotný stav človeka zhoršuje a blíži sa čas „odchodu“ personál zariadenia ma s dôverou prizve k zomierajúcemu.

Vďaka znalosti bazálnej stimulácie dám klienta do kľudovej polohy. Držím ho za ruku a som s ním.  Používam kvetové vody, maceráty a esenciálne oleje vo veľmi jemnej koncentrácii. Zomierajúcemu človeku doprajem tóny relaxačnej hudby. Veľmi sa mi osvedčil napr.  Spev delfínov.

Foto: Gabriela Teplická

V minulosti ste mali iné zamestnanie, čo vás viedlo k myšlienke sprevádzať zomierajúcich?

Vo svojom živote som mala rada starších ľudí.

Pred 15 rokmi som bola súčasťou krásneho projektu „Adoptuj si starého rodiča“ v DSS Náruč, ktorý vytvorila Anna Ghanamová . V súčasnej dobe si uvedomujem, že už vlastne v tom čase sme boli Duly duše pre našich klientov. Počas desiatich rokov mojej dobrovoľníckej činnosti som sprevádzala štyri klientky. Myslím si, že práve dobrovoľníctvo otvára dvere potencionálnym dulám do zariadení .

Čo všetko musí absolvovať človek, ktorý sa chce stať Dulou?

Musí  to byť človek empatický, psychicky vyrovnaný a predovšetkým vyrovnaný s vlastnou smrťou.

Je dôležité aby absolvoval školenie –  Dula pre umierajúcich, Dula duše, kde sa okrem rôznych techník ponárate aj do svojho hlbokého vnútra.

Stretávate sa v zariadeniach, kde pôsobíte aj s nepochopením?

Mám veľké šťastie, že tam, kde pôsobím som sa s tým nestretla.

Môžete nám vykresliť nejaký váš zážitok, ktorý sa vám hlboko vnoril do srdca?

Dula pre zomierajúcich: Pokora, rešpekt, úcta.Foto. Gabriela Teplická

Každá jedna skúsenosť so zomierajúcim človekom mi zostáva hlboko v srdci. Každý klient mal svoj príbeh a svoju cestu. Spomínam si na pani – klientku DSS, ktorá v posledných štádiách svojho života len spala a nereagovala na hovorené slovo.  Keď som jej pustila jej obľúbenú pieseň, položila prst na svoje pery. Bolo to znamenie, že vníma, počúva, cíti aj keď nehovorí. Zo svojich znalostí môžem povedať, že človek, ktorý zomiera, stále vníma…

Byť pri lôžku zomierajúceho je psychicky veľmi náročné. Máte nejakú techniku, alebo rituál, ktorý po takejto skúsenosti vykonávate?

Prítomnosť pri lôžku klienta, ktorý zomiera je náročná, pokojná a mňa napĺňa dobrým pocitom. Pocitom, že som dôležitá pre človeka, ktorý to v tej chvíli potrebuje.

Mám pokojné a spokojné zázemie a mnoho aktivít: Aromaterapia, výroba hydrolátov, mydiel, sviečok aj pestovanie ruží.

Mojimi terapeutmi sú dvaja psy a kocúr.  ( smiech)

Veľa zdaru vo vašej ďalšej činnosti a vďaka za rozhovor.

Pripravila: Zuzana Balašovová Donátová

Kto je Renáta Helísková

  • Špeciálny terapeut, zatiaľ jediný certifikovaný praktik techniky H.E.A.R.T.S uznaný samotnou tvorkyňou techniky – Ann Carter a vo svete aromaterapie  známym holandským klinickým psychológom a aromaterapeutom Jonathan Benavide .
  • Certifikovaný aromaterapeut
  • Inštruktorka sociálnej rehabilitácie
  • Opatrovateľka
  • Absolventka prvého a druhého stupňa bazálnej stimulácie
  • Absolventka zážitkového seminára – Dula pre umierajúcich s O.Z. Kolobeh života a trojmesačný seminár – Dula duše s Janou Gorst.

Mohlo by vás zaujímať