Elon MUSK?: Aj počas pandémie sa choval ako rebel… Niektoré veci platí, aj keď sú stratové

Elon Musk

Hovorí sa, že na tomto svete sme za odmenu. Náš život je teda tým najvyšším darom. A preto poniektorí si tento život aj užívajú, niektorí prežívajú, elitári užívajú na úkor iných, no bohužiaľ poniektorí to s tým darom aj vzdajú… Mňa posledné roky fascinujú iné dve skupinky ľudí: tí čo pomáhajú a sprevádzajú „stratených“ v džungli s názvom život a hlavne tí, ktorí sa snažia iným uľahčiť život, čo neúnavne niečo vymýšľajú a posúvajú ľudstvo vpred. A Elon Musk patrí do tejto poslednej skupiny.

V roli „podržtašku“ som sa začiatkom decembra dostal do predajne kníh.

A hneď ma v regáloch zaujali dve knihy. Elon Musk a Žltá kniha budovania značky. Hovorím si: “Elon Musk? Životopisná kniha, keď ešte žije!? A aj tak je to pošuk….“

No nejak mi to nedalo a po 5 minútach som sa ku knihe vrátal a zistil, že autorom je obľúbený Walter Isaacson (čítal som od neho rovnomennú knihu Steve Jobs). Chrobák bol v hlave nasadený.

Pri obvyklej otázke mojej mamy ohľadne vianočných darčekov bolo rozhodnuté. Kúpim si presne tieto dve knihy a priznám sa, že nevedel som sa dočkať Vianoc, aby som mohol začať s čítaním.

Kniha je síce pesimistický hrubá (vyše 700 strán), no číta sa veľmi ľahko a rýchlo. Je rozdelená až do 95 odsekov, ktoré tvoria samostatné state či už z rodinného alebo pracovného života. Aj keď je dejová linka postupná, vôbec sa nestratíte! Fakt to je technicky veľmi dobre písané. Naviac, väzba knihy je ľahučká a máte problém len s jej objemom v menšej taške : – )

Súkromný život

Ako to už býva, dej začína pochmúrnym detstvom, ale tak to som si aj myslel. Každý génius mal ťažké detstvo. Venovať sa celým obsahom knihy by bolo na dlhý článok, preto skúsim krátky výťah zaujímavostí, čo ma najviac zaujalo.

Elon mal viacej manželiek, čo by sa dalo aj pochopiť pri jeho komplikovanej povahe. Priznal si sám, že trpí Aspergerovým syndrómom. Áno, Elon má aj viac detí (11), treba ale poznamenať, že väčšina sú nadané po otcovi. Prezentuje myšlienky, že ľudia by mali mať deti. Viac detí, aby naše ľudstvo mohlo napredovať. Možno aj preto bol darcom spermií a geneticky má dve deti s jeho manažérkou Zilisovou (jej aktivita). Prešiel si tiež názorovým peklom, keď sa jeho syn Xavier transrodoval na Jennu. Ťažko to znášal a znáša doteraz. Tu teda žiadnu paralelu so slovenským ekvivalentom B.K. nehľadajte…




Podnikateľ

Bol šikovný programátor a stále je výborný matematik a analytik s vynikajúcim prehľadom a predvídavosťou. Aj preto zarobil prvé milióny na internetových službách, ktoré neskôr zúročil v ďalšej firme, ktorú poznáme azda všetci. PayPal.

Jeho jedinou túžbou a snom boli od malička medziplanetárne lety na Mars a osídľovanie tejto planéty. Len pre upresnenie, Elon je ročník 1972, takže film Total Recall prišiel neskôr. A tomuto snu sa stále venuje.

Preto založil firmu SpaceX a táto súkromná firma má najviac letov do vesmíru za desatinu ceny čo rozpočtovala NASA a Boeing (ale nikdy neuskutočnila).

Samozrejmé bolo aj založenie spoločnosti Starlink na prevádzku satelitov a internetu na obežnej dráhe. Satelity si sami vyrobia, vynesú na orbit a prevádzkujú. Pomohol aj pri obnovení internetovej komunikácie na Ukrajine počas útokov z Ruska. No dôrazne odmietal využívanie jeho satelitov pri plánovaní útočných náletov na Ruské ciele. Zaslúžil si vlnu kritiky, že tesne pred plánovaným útokom vypol satelit na inkriminovanom území. Za mňa určite palec hore!

Áno, prevádzku satelitného internetu nad Ukrajinou poskytoval zadarmo, neskôr mu vláda USA  poskytovala financie, ktoré potom oľutoval, keďže sa tak nechtiac zamiešal do rôznych „informačných vojen“. Doslova to nazval „Pro dobrotu na žebrotu“…

Tesla

Do Tesly ako je známe vstúpil neskôr ako investor a jej väčšinovým vlastníkom sa stal až potom. Na hlavu postavil celý automobilový priemysel a z úvodných posmeškov od popredných hráčov automobilového priemyslu sa stal ich nočnou morou. Autopilot a celková technológia áut Tesla je ďaleko vpredu pred konkurenciou. Tu si uvedomujem presne, čo píšem!

Twitter

Kúpu Twitteru som ja vždy chápal ako krok vedľa! Pochopil som ju až v závere knihy. Jednak to bola Muskova posadnutosť veci ovládať a hrať sa na Boha pri definovaní hraníc demokracie. Ale zase v nemom úžase som čítal riadky v odseku „Spisy Twitteru“, kde jasne z histórie internej firemnej komunikácie našli dôkazy (keď ešte nebol vlastníkom tejto firmy) o ovplyvňovaní verejnej mienky a názorov. O potláčaní iných právd, ktoré nemajú nalinkovaný oficiálny mainstreamový názor. Či to boli už vnútorné politické boje alebo informácie v COVIDovej ére, či Ukrajinským názorom.

Ak bude zachovaná sloboda slova a demokratických princípov, tak potom naozaj sa nemusíme báť o vyhodnocovanie údajov pre AI.

V ďalších spoločnostiach (ako Neuralink ) vyvíjajú technológie pre ľudí na uľahčenie ich životnej situácie. Založil OpenAI, aby umelá inteligencia ľuďom pomáhala a bol za to, aby kódy boli prístupné pre všetkých. Od začiatku odsudzoval komercionalizovanie tejto technológie do obludných rozmerov, z čoho obviňuje Google a Microsoft. Má obavy, aby sa umelá inteligencia nevymkla ľuďom spod kontroly.

Názory

Elnove tweety sú legendárne. Aj ja ich už nejaký ten rok „odoberám“ (hlavne staršie tweety ku kryptomenám). Často si sám podkopáva nohy a robí problémy svojimi vyjadreniami. No najviac ma pobavili jeho otvorené názory napr. na COVID agendu, ktorú od začiatku odsudzoval, dokonca sám odmietol zavrieť fabriku Tesla a odstaviť výrobu. Nedobehli ho ani úradníci, ktorí sa vyhrážali vniknutím do fabriky a zatknutím pracovníkov. Elon im od začiatku oponoval, že ak chcú niekoho zatknúť, tak len jeho. Nič sa ale neudialo.

Takisto bol tvrdý pri vyjednávaní podmienok náhradných dielov pri tzv. čipovej kríze. Neakceptoval výpadky a jeho drzému arogantnému chovaniu sa radšej nikto neopovážil oponovať.

Má určité zvláštne názory na politiku. V jednom momente podporoval D. Trumpa, no po osobných stretnutiach ho vyhodnotil ako absolútneho hlupáka, čo len tliacha somariny. Prezidenta Bidena dokonca verejne nazval vypchatou ponožkou s ľudskou tvárou : – ).

Ja myslím, že v tej americkej politike to proste majú rovnako tragické ako my v tej Slovenskej…

Kto je Elon Musk

Hovorí sa, tam kde pán Boh vzal zase dal. Elon Musk je neúprosný bojovník s neskutočnou vytrvalosťou.

Nám sú známe len tie jeho úspechy. Tých je čuduj sa svete veľmi málo. Aj uňho prevládajú „fuckupy“. Spravil ich neskutočne veľa! Neskutočne riskoval – až rozum zostáva stáť. A presne tu je tá jeho genialita. Poučenie sa na každej chybe, zapracovanie opravných prostriedkov, okamžitá úprava procesov. Vždy po každom páde vstať a ísť ďalej za svojim cieľom!

Nie, určite teraz nebudem prebudovávať svoju firmu podľa jeho princípov a ani nemienim kopírovať jeho arogantné chovanie. Ale je pre mňa silnou motiváciu, že ak si dáme ciele a budeme „makať“, dokážeme všetko.

Aj preto na záver citácia z knihy, ktorá ma najviac zaujala:

Dve minúty v tichu spracovával informácie, a keď sa prebral z tranzu, filozofoval: „Takto upadajú civilizácie. Prestanú riskovať. A keď prestanú riskovať, ich tepny stvrdnú. Každým rokom je viac rozhodcov a menej hráčov“. Práve preto už Amerika nebola schopná postaviť také veci ako vysokorýchlostné železnice či rakety, ktoré letia na Mesiac.

„Keď zažívate úspech pridlho, stratíte chuť riskovať“

Nevidíte aj vy tú paralelu na našom malom Slovensku? Tak poďme aj my na stranu hráčov.

Patrik Cvengroš

Autor podniká v oblasti správy IT: www.board.sk

Mohlo by vás zaujímať