Svet plný mutantov / EVOLÚCIA alebo REVOLÚCIA?
„Genetika je sviňa!“ povedala mi pred rokmi fyzioterapeutka, ku ktorej som chodila s mojím vtedy ešte trojmesačným synom učiť sa Vojtovu terapiu. Diagnóza – nedostatočne vyvinuté svalstvo. Skrátka, nenaskakoval mu ten správny vzorec na zapájanie svalov.
„Nuž, niektorým to trvá dlhšie a treba im pomôcť. A keď ešte k tomu nemajú priaznivé zloženie svalstva, tak im treba pomôcť ešte viac.“
Vtedy si ma pani fyzioterapeutka prehliadla od hlavy až po päty a vyslovila tú hore spomenutú pravdu:
„Genetika je sviňa!“
Niekedy sa tá príroda poriadne vyvŕši a nadelí nám do vienka kokteil tých najhorších vecí z najhorších.
„Crème de la crème,“ povedal by Francúz. A čo s týmito delikatesami robiť? Nič, treba ich prijať a robiť, čo môžeme. Snažiť sa prežiť.
A gény mutujú a vyrábajú z nás MUTANTOV.
Viete, čo všetko je výsledkom genetickej mutácie?
Viac ako 8 000 rokov dozadu by ste sa nemohli zahľadieť do jej/jeho modrých očí. Všetci ľudia boli hnedookí. A zrazu začal v Európe pobehovať človiečik s modrými očkami. Mal to na svedomí jeden zmutovaný gén. Čo si asi o ňom ostatní mysleli? Bol velebený alebo zatracovaný? Budil obdiv alebo strach? Aký mal asi život? Bol jediný na svete. Bol iný. Ako sa mu žilo? Asi nie zle, veď zanechal potomkov. Stal sa spoločným predkom všetkých modroočiek a modroočkov.
A vy, čo máte ryšavé vlasy, ste ešte k tomu opradení záhadou. Tiež ide o genetickú mutáciu, ale jej dôvod nie je jasný. A tak sú ľudia s ryšavými vlasmi už odpradávna záhadní.
Takže, som modrooký MUTANT.
Sú aj užitočné mutácie. Napríklad existuje zmutovaný gén, ktorý spôsobuje „nepotrebu“ dlhého spánku. Týmto „mutantom“ stačí spať len 6 hodín alebo aj menej.
Tak tento gén určite nemám.
Či už máme dobré gény, alebo nie, dôležité je prežiť.
Ako povedal Charles Darwin: „Neprežije ten najsilnejší. Ani ten najinteligentnejší. Ale ten, kto sa dokáže najlepšie prispôsobiť.“
A tak sa snažíme prispôsobovať.
Používame moderné technológie a genetické inžinierstvo. Moderná medicína verzus prirodzená evolúcia.
A čakajú nás ešte nejaké evolučné mutácie?
- Možno sa nám, vďaka neustálemu scrollovaniu na mobiloch, predĺži ukazovák oproti ostatným prstom.
- Sedavý spôsob života nám skráti a stenčí naše nožičky.
- Možno budeme mať zakrpatené hlasivky, pretože sa už vôbec nebude komunikovať používaním hlasu. Už nebudeme rozprávať. Hovoriť za nás bude technológia, ktorá bude čítať naše myšlienky a zároveň bude vybavená programom analýzy dát a vyhodnotí, čo je v danej situácii vhodné povedať a čo nie, a ako to povedať. Vylepšená verzia zabezpečí prenos rovno, bez zvuku. CHIP to CHIP. Z čipu do čipu.
- Možno budeme mať obmedzené alebo žiadne pamäťové bunky, lebo si už nič nemusíme pamätať.
- Možno sa nakoniec budeme podobať tým našim vizualizáciám mimozemšťanov s malými hlavami, predĺženými úzkymi krkmi, tenkými rukami s dlhými prstami a malými krátkymi nožičkami.
- Alebo sa evolučne vrátime do obdobia primátov.
- Budú z nás primáty bez srsti, s guľatými chrbtami, sediacimi vo svojich virtuálnych meta pralesoch.
Tak neviem, či pán Darwin mal na mysli takéto prispôsobovanie sa, vďaka ktorému prežijeme.
Mutovať je teraz veľmi frekventované.
Mutujú vírusy, až kým sa neminú všetky písmená gréckej abecedy so všetkými číselnými kombináciami. Mutujú aj niektorí ôsmaci. Mutujú politici, ktorí vytvárajú stále nové variácie, často s nepatrnými odlišnosťami. „Politickí mutanti“ sa menia indukovanou mutáciou, teda takou, ktorá je vyvolaná vonkajšími faktormi, napríklad finančnými. Niektorí zmutujú tak, že sa stanú samodeštruktívnymi.
Ale tí najväčší MUTANTI prežijú.
Takže, ten živý sivý guľatý škriatok s červenými anténkami, ktorý, nielen v reklame, nakúka cez okná do našich príbytkov, a ktorému by aj tá najslávnejšia hollywoodska hviezda závidela rekordnú sledovanosť, tak tento malý organizmus sa vie prispôsobovať dokonale. Prispôsobovať sa, aby prežil. V prispôsobovaní je totiž, vďaka nám, svojim žičlivým hostiteľom, ďaleko pred nami.
A dokonca aj pred politikmi.
Dokážeme sa aj my takto prispôsobiť? Evolúcia alebo revolúcia? Byť či nebyť?
Nuž, máme sa od toho sivo-červeného čuda čo učiť.
Pretože niekedy prispôsobiť sa neznamená prehrať, ale zvíťaziť.
Silvia Grecová
Korektúry: Katarína Málková
Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/
Hlavne z tých mutácií nevyhorieť…
Vyhoreniu podlieha čoraz viac ľudí. Preto som si pozvala na rozhovor Zuzanu Reľovskú, ktorá vyhorením prešla, keď mala malé deti. Pochopila, že lieky neodstránia príčinu. Zuzana prešla dlhú cestu a dnes o nej otvorene rozpráva a pomáha ďalším. Vypočujte si rozhovor, a ak sa vám zapáči, zdieľajte. Môžete tak pomôcť mnohým vašim priateľom, ktorí možno stoja pred priepasťou vyhorenia.