Nevedia sa vaše deti v živote OSAMOSTATNIŤ? Možno ste helikoptérový rodič. Ako to zmeniť?

Helikoptérový rodič verzus lenivý rodič

Helikoptérový rodič verzus lenivý rodič

Leniví vs. helikoptéroví rodičia (čo sa točia okolo svojich detí ako vrtule)

V psychológii sa píše, že „leniví“ rodičia štatisticky vychádzajú ako lepší rodičia pre budúcnosť svojich detí. Učia ich od malička samostatnosti, budujú v nich sebavedomie, ich deti skôr vyrazia do sveta, veci zvládajú v živote lepšie a viac sa im darí.

„Lenivý“ rodič vraj ukazuje svojim deťom, že im verí a dôveruje, že veci zvládajú sami. Takýto rodič nie je až taký unavený z rodičovských povinností.

Deti „helikoptérových“ rodičov majú väčší problém sa v živote osamostatniť a presadiť sa a veľakrát bojujú proti svojim rodičom a rebelujú viac a tvrdšie, lebo chcú dokázať, že sú schopní. Takýto rodič je často viac vystresovaný a vyčerpaný. Tu naozaj môže platiť, že cesta do pekla je dláždená dobrými úmyslami.

Čo to znamená byť „lenivý“ rodič?

  • Menej aktivity rodičov a viac aktivity pre deti.
  • Je dôležité odmalička angažovať deti do domácich prác. Dokážu všetko. Nerobia to za nás, ale robia to pre seba a pre rodinu.
  • Rodič nemusí a nemal by veci robiť za deti.
  • Mal by im veriť a nie vždy, všetko a zakaždým kontrolovať.
  • Naučiť ich preberať za svoje činy zodpovednosť. Napríklad, keď nespravia domácu úlohu, tak nie je dobré ich do toho extrémne tlačiť a nútiť (a nebodaj ešte za nich úlohu spraviť). Naučiť ich sebamotivácii tak, že každý čin má svoje následky a mali by prebrať za svoje výsledky či známky zodpovednosť. Buďme k sebe úprimní, často je známka nie o schopnostiach dieťaťa, ale o schopnostiach rodiča. Keď im zakaždým príde rodič na pomoc, tak deti v dospelosti si budú myslieť, že im všetko prejde.
  • Nezabudnime na to, že dieťa potrebuje cítiť, že rodič stojí za ním ako opora a podpora, ale činnosť a výsledok je v jeho rukách.
  • Lepšie ako pomoc je pochvala a podpora. Pomoc je krátkodobá, ale pochvala a podpora dáva dlhodobé výsledky. Ukazujeme tým svojim deťom, že im veríme, že to dajú a ak nie, tak dávame najavo podporou, že to je v poriadku, lebo neexistuje zlyhanie, ale len poučenie. Najviac sa človek učí z chýb. Treba dať deťom najavo, že súčasťou života je pokus aj omyl.
  • Pustiť ich do sveta. Psychológovia hovoria, že je dobre, aby sa dieťa učilo spať napríklad u starých rodičov už v skorom veku (samozrejme, každé dieťa je iné a rodič si má vyhodnotiť sám, kedy je ten správny čas). Keď nie u starých rodičov, tak u susedov či u kamarátov. „Pyžamové párty“ sú osožné pre rozvoj sebavedomia a samostatnosti dieťaťa, ale treba mať istotu, že je to zdravé prostredie, kam ho púšťame. Napríklad môžeme začať s pyžamovou párty u seba alebo so stanovačkou v záhrade.
  • Ako pravý „lenivý“ rodič nehľadáme riešenia pre deti, ale podporujeme ich v ich vlastnom hľadaní riešenia.

Deti zvládajú viac, než si myslíme.

Dôverujme im. Aj keď sa im to nebude páčiť, lebo budú mať viac zodpovednosti, tak do budúcna to ocenia. A aj keď sa vám to ako rodičom nebude páčiť, lebo máte tendenciu extrémnej ochrany, zatnite zuby a pustite.

Naučte ich variť, baliť sa na dovolenky, prať aj žehliť, umývať riad, nakúpiť, upratať izby, umyť auto, pokosiť trávnik, poliať kvety alebo zasadiť kvety, kŕmiť zvieratá, venčiť zvieratá, spraviť vám masáž… a iné.

Kedy začať?

Hneď.

Môžete hravou formou, ale hlavne pravidelne.

Akákoľvek zodpovednosť im dáva najavo, že sú dôležití a že sú súčasťou chodu domáceho systému.

Darina Szabó

Psychoterapia, regresná terapia, kvantová terapia

Korektúra: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorkaMáte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

 

Na tému Helikoptérový rodič verzus lenivý rodič sa rozprávala Darina Szabo aj v podcaste Mama a ja

Mohlo by vás zaujímať