Výsledok bude taký, akí budeme my
V poslednej dobe čítam také vax a antivax veci, že som si po mnohých mesiacoch sadol a zaujímal som sa o čísla. Vlastne ma k tomu inšpirovali dva zdroje – jeden porovnával neexistujúce dáta a potom jeden pán, ktorý honosne prezentuje kritické myslenie, že aj inštitút (alebo čo to je) na to založil. Pri kritickom myslení mi nesedelo, že rozdeľuje, generalizuje a pohŕda ľuďmi cez svoj pocit neomylnosti a nadradenosti.
Jeho neomylnosť napríklad tvrdí, že rozumovo menej obdarení sa nezaujímajú o fakty a čísla, ale chcú sa iba zviditeľniť tým, že budú tvrdošijne proti vakcíne, lebo iba pomocou vakcíny im bude trochu rozumu dopriate. (Áno, zveličil som to, ale tak sa mi žiadalo.) Napokon, jeho márnomyseľnosť sprevádzala aj jeho politickú kariéru, takže v tomto žiadna zmena.
Takže, trochu mojich pozorovaní, ktoré, ak mi niekto vyloží inak, budem vďačný – lebo iný pohľad je to, čo prináša diskusia, aby mohla pomôcť lepšie rozumieť druhej/tretej, proste inej strane. No a môžete tak konštruktívne a oveľa lepšie, ako to robím ja, lebo ja som zatiaľ ten menej rozumný oproti rozumným (rozumej zaočkovaným). Mám na to síce opodstatnené dôvody (aj zdravotné), ale koho by to zaujímalo…
Prvý graf je o tom, ako veľmi reprezentanti nášho štátu dokázali zviditeľniť Slovensko a aká je mentalita ľudí.
Politici rozdelili spoločnosť a vyhrocujú atmosféru, čo vidieť na náraste v druhej vlne, no a ľudia… v začiatkoch boli pokakaní a sedeli doma, ani nedýchali, len aby sa nenakazili.
Úmyselne som vybral štáty, ako Alžírsko (ktoré sa skoro nikdy nikde nespomína a ani neexistujú dáta o očkovanosti – či naozaj neočkujú, zatiaľ neviem), Egypt (lebo dovolenková destinácia so slabšou hygienou a zároveň s nízkou zaočkovanosťou), Japonsko (lebo im zákon neumožňuje urobiť lockdown a stavili na komunikáciu – to bola vlastne jediná možnosť) a Slovensko (prečo, je asi každému jasné).
Druhý graf – pridal som Indiu (lebo bu-bu-bu), aby bolo jasné, či sú na tom horšie, než my.
Kto si zatiaľ nevšimol, všetky porovnania robím cez percentá – takže počet obetí na počet obyvateľov. By bolo šialené porovnávať sa s krajinami, kde jedno mesto má viac ľudí, než naše Slovensko – podľa mňa.
Tretí graf – pridal som Anglicko (pre radosť tým, ktorí chcú vidieť, že niekto to mohol pokaziť aj viac, ako tie naše „kapacity“).
Štvrtý graf – 1. apríl mi prišiel ako veľmi dobrý dátum (lebo 1. apríl) a ukazuje, ako to je s úmrtiami v tak veselý deň v našom veselom štáte.
Piaty graf znázorňuje úmrtnosť k 27. júlu – zahanbujeme aj UK, ale bojíme sa, že nám sem naskáče ich variant.
Šiesty graf k už spomínanému 1. aprílu – tu sme UK už dýchali na chrbát.
Siedmy graf je o miere zaočkovanosti, ako spásy ľudstva, k 1. aprílu.
Ôsmy graf je o zaočkovanosti k 27. júlu – neviem, prečo mi to do tejto doby pripadá ako stav „nič sa nedeje“ a našim prognostikom a expertom to pripadá, že „tretia vlna bude horšia“.
No a teraz trochu harmonizujúcej zložky do tohto kokteilu.
Spoločnosť je rozdelená, ale stále mám pocit, že na prežitie je potrebné, aby spoločnosť držala spolu.
Odlišnosť názorov nie je chybou, ale nástrojom na rozširovanie si vedomia a poznaní.
Chybou môže byť neochota diskutovať, neschopnosť počúvať a zamýšľať sa nad pohľadom niekoho iného. Prečo? Lebo iba skutočne hlúpy človek nedokáže počúvať a prijať informácie na prehodnotenie – bez ohľadu na to, či sa stotožní.
Viete, v mojom okolí sú ľudia, ktorí sa dali očkovať a pre mňa je to úplne ľahko stráviteľné. Netýka sa to mňa, nechránia mňa, chránia seba. Chránia aj iných tým, že asi zvyšujú pravdepodobnosť, že nebudú potrebovať hospitalizáciu a iné ochorenia budú môcť byť liečené. Neviem a ukáže to čas. Tiež neviem, či vďaka tomu nebudú mať potrebu riešiť iné problémy s odstupom času a ja dúfam (želám si to), že nebudú a budú žiť šťastne a v plnom zdraví. Mám okolo seba aj ľudí, ktorí sa nechcú dať očkovať a nepátram po ich dôvodoch – skôr ma bude zaujímať, či budú zodpovední. Čo je to zodpovednosť? No a teraz šup k Japonsku.
Nežijem tam, takže iba také sprostredkované info, ktoré mám, sem dám. V Japonsku vraj nie je zo zákona možné urobiť lockdown. Ako to urobili, že s tak nízkou mierou zaočkovanosti (k 1. aprílu t. r.) mali tak málo úmrtí? Dali odporúčania, ako sú: v uzavretých priestoroch s väčším počtom ľudí (teda aj v kostoloch) odporúčame nerozprávať, na športových podujatiach (ak sa ich už chcete zúčastniť) nemôžete verbálne podporovať hráčov, ale môžete to robiť iným spôsobom (napr. potleskom).
Ak je miesto, kde sa zdržiava viac ľudí, s nízkym stropom, tie obmedzili na počty ľudí alebo ich na krátky čas odporučili zatvoriť, s adekvátnym odškodnením. Testovanie sa robilo iba na miestach, kde sa v odpadových vodách začalo vyskytovať zvýšené množstvo vírusu a ak sa ukázalo, že niektoré ulice či bytovky boli na tom horšie, tak sa rozhodli, akým spôsobom obyvateľov chrániť. Čuduj sa svete, fungovalo im to.
Už chápete súdržnosť a konštruktívne postupy? Dáva to zmysel?
Vždy existujú spôsoby, ako sa veci dajú robiť inak, ale nesmieme sa správať horšie, ako zver. Nikto nechce byť odkázaný na nemocnice (obzvlášť tie naše, ktoré vieme, v akom žalostnom stave sú), nikto nechce zatvoriť ekonomiku, aby potom nadával, že niekto na tom všetkom zbohatol. Tak len toľko som si dovolil napísať…
Je to teda na nás – nie na vakcíne či politikoch. Na nás!
Tí, ktorí sú zaočkovaní, budú brať ohľad na to, že môžu byť nositeľmi vírusu a budú obozretní voči ostatným, lebo aj iného očkovaného môžu dostať do nemocnice. Neočkovaní budú dávať pozor, aby sa zbytočne nevystavovali riziku nákazy, lebo ak sa aj nakazia a „dávka“ vírusu, ktorú dostanú od niekoho v menšej miere, nemusí mať taký dôsledok, ako keď sa budú spolu prekrikovať pri pive. Dokonca, ak niekto nebude mať rúško, tak kým na druhého nebude rozprávať, je malá pravdepodobnosť, že niekoho oprská a infikuje. Takže, ak je niekto bez rúška, nechajte ho a nepýtajte si jeho kvapôčky.
Ak sa rozprávate s niekým, koho ste dlhšie nevideli, môžete sa rozprávať aj bez rúška, ale stojte ďalej alebo si sadnite na lavičku a pozerajte pred seba – možno uvidíte aj niečo zaujímavé. No a potom si nerobte stresy, nepestujte v sebe nenávisť, pite veľa tekutín, jedzte zdravo a choďte cez poludnie na slniečko (bez opaľovacieho krému a na 20-30 minút).
Pokiaľ máte ďalšie dobré odporúčania, dajte ich. Vopred vďaka. A ak chcete všetko ignorovať a budete sa pri tom cítiť komfortne, tak aj to môžete robiť. Možno sa vám budú iní vyhýbať alebo vás pošlú dopreč, ale to nevadí. Výsledok bude taký, aká bude väčšina – nie zaočkovaných či neočkovaných, ale väčšina ľudí.
A mohol by som aj niečo zo štúdií vytiahnuť pre tých, ktorí prekonali kovida – ale to by mohlo nahnevať tých, ktorí sa dali už zaočkovať a mojou snahou je pozerať sa ďalej.
Korektúry: Katarína Málková
Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/