Stačilo, že ľudia začali piť menej alkoholu a štátny rozpočet je výrazne ohrozený.
V Japonsku ľudia prestali piť. Teda nie úplne. Prepad pitia alkoholu je o 25% a už toto číslo ohrozuje štátny rozpočet. Ich daňový úrad prišiel s nápadom vymyslieť súťaž, ako podporiť pitie alkoholu. Nejde o žiadny podvrh. Informovala o tom aj agentúra TASR.
Kampaň nazvaná Sláva saké!, ktorú vedie Národný daňový úrad (NTA), žiada ľudí vo veku 20 až 39 rokov, aby prišli s návrhmi, ako pomôcť oživiť popularitu alkoholických nápojov.
Súťaž bude trvať do 9. septembra
Ľudia majú vymyslieť „nové produkty a recepty„, ako aj spôsoby podpory domáceho pitia alkoholu.
Podľa NTA konzumácia alkoholu v Japonsku klesla z priemerných 100 litrov ročne na osobu v roku 1995 na 75 litrov v roku 2020. To sa prejavuje aj v štátnom rozpočte, ktorý má deficit v prepočte vyše 345 miliárd eur.
„Keď sa práca z domu využívala aj po období covidovej krízy, zrejme si mnoho ľudí položilo otázku, či musia stále udržiavať zvyk popíjania s kolegami, aby s nimi posilnili kontakty a vzťahy,“ uviedol predstaviteľ daňového úradu pre jedny anglicky písané noviny. „Ak nový normál zapustí korene, bude to pre príjmy z daní protivietor,“ dodal.
Obzvlášť prudký pokles nastal v konzumácii piva, predaj klesol o 20 percent na menej než 1,8 miliardy litrov, píše Guardian.
Japonské ministerstvo zdravotníctva uviedlo, že dúfa, že kampaň bude ľuďom pripomínať aj to, že treba piť iba „primerané množstvo alkoholu„.
No čo k tomu dodať? Iba toľko, že bez komentára… Podobná súťaž na Slovensku by vyzerala zaujímavo…
Ilustračné foto: pixabay