Dennodenne sa stretávame s odporúčaním, aby sme dovolenkovali doma. Podporiť slovenskú ekonomiku je múdre. Keď sa však zamyslím nad tým, ako sú mnohé miesta na Slovensku doslova zaľudnené, vyvstáva otázka: Je slovenský korona vírus menej nebezpečný?
Debaty na sociálnych sieťach sa pri téme dovoleniek delia prakticky na dve skupiny.
V jednej skupine sú ľudia, ktorí si stoja za svojim názorom. Rozhodli sa tráviť dovolenku pri mori, prípadne v takomto rozmýšľaní podporujú svoje okolie. More je predsa zdravé a tento rok nie sú letoviská naplnené ani na 40%.
V druhej skupine sú odporcovia aktuálneho cestovania mimo SR, ktorí vidia v prekročení hranice veľkú hrozbu. Aj mnohé médiá a vláda vyzývajú, aby ľudia ostali doma, lebo je to vraj lepšie pre ekonomiku a bezpečnejšie pre zdravie. Pridali sa aj influenseri. Zostať dovolenkovať doma je skrátka trendy.
Pri pohľade na fotky zo slovenských a prímorských letovísk mi však vychádza jedno – pri mori je oveľa menej ľudí, ako v rade na lanovku v Tatrách, alebo pri vstupe do Aquaparku vo Veľkom Mederi či Štúrove…
Keď niekto z nás ochorie na Slovensku, tak to bude viacej obhájiteľné, ako keď prinesie chorobu povedzme z Chorvátska? Ľahšie to dotyčnému človeku odpustíme?
V prvom rade by nás všetkých mala motivovať zodpovednosť voči vlastnému zdraviu a zdraviu najbližších. A so zodpovednosťou, resp. nezodpovednosťou nemá prekročenie štátnej hranice nič spoločné.
Akosi potichu tolerujeme, že vyhláseniami na podporu trávenia dovolenky doma (za akýchkoľvek prešľapov z hľadiska bezpečnosti a ochrane zdravia) sa vedie vojna aj voči cestovným kanceláriám, ktoré nemajú prostriedky na to, aby vysvetlili, že ísť si oddýchnuť k moru nie je nebezpečné. Vlastne je to oveľa bezpečnejšie, ako ísť do Tatier.
Včera som zachytila status majiteľky cestovnej agentúry Calypso Travel, Zdenky Bobáľovej, ktorá píše:
„Zo všetkých strán počúvame, ako je dovolenka na Slovensku bezpečná. Tak sa zamýšľam, keď dnes prešlo bránami kúpaliska Vadaš v Štúrove vyše 4 000 návštevníkov a 3 000 ich je ubytovaných priamo v areáli, nehovoriac o tom, koľko ľudí tam stanovalo a prevažne z Čiech… prečo je dovolenka na Slovensku viac bezpečná? V bazéne je hlava na hlave, okolo bazénov ani nehovorím! A na tobogánoch sú rady od hora až dole?
Čím je to bezpečné, keď netušíte kto je okolo vás? Vonku 36 stupňov a v bazénoch 30-32…
Úžasná dovolenka, kde sa človek nenakazí len preto, lebo je na Slovensku?
Prečo sa stále útočí na cestovné kancelárie, ktoré umožňujú ľuďom v tejto chorej dobe pobyt pri mori?
Nie je náhodou more zdravšie aj pre ľudí s dýchacími problémami, ako Vadaš či Štúrovo?
A čo zákaz zhromažďovania nad 1 000 osôb?
Letné festivaly sú zakázané a ľudia, ktorí chcú ísť k moru sú neustále zastrašovaní. Ale! Na poloprázdnej pláži sa ľudia nemôžu nakaziť.
Kde je tu akákoľvek logika našich politikov, ktorí v ľuďoch neustále šíria strach?“
Koniec citácie
Zhrnutie
Vírus môžete dostať prakticky kdekoľvek. Dôležité je správať sa zodpovedne. Rozdeľovanie na slovenské, talianske, chorvátske korona vírusy je asi najväčšia hlúposť, akú som v poslednej dobe zaznamenala. V princípe to vnímam tak, že by mal už niekto nahlas zakričať: „Cisár je nahý!“
Mohlo by vás zaujímať…
Nové prípady Korony v Chorvátsku sú najmä vo vnútrozemí. Istria je čistá a bezpečná!