Koľko vajec znesú sliepky v zime? Moje poznatky z praxe – sliepok máme 6.
Ceny vajec sú na historickom maxime. Nevedela by som o tom, keby na mňa nevyskočil článok na internete. A vraj budú ešte drahšie. My sme, ako mnohí viete, začali pred letom chovať sliepky. Najprv sme mali 4, ale potom sme dve dokúpili. Už som písala, ako sme postupovali pri zbližovaní sa sliepok v kuríne, aby sa neďobali a nebodaj si neprivodili smrť. Keďže sa ma mnohí pýtate, či ešte sliepky máme a koľko vajec znesú sliepky v zime, rozhodla som sa podeliť o pár faktov z praxe.
Sliepky v zime a znáška…
Na jeseň ma mnohí upozorňovali, že v zime nebudeme mať vajíčka. Mala som z toho miernu paniku, pretože sme si už zvykli na naše vlastné domáce, ktoré majú úplne inú chuť a farbu. Hlavne vieme, čo sliepky zjedli, a teda nejaké chemikálie nehrozia. Tvrdila som, že naše budú niesť aj v zime. A viete čo? Nesú… Je to síce o niečo menej ako v lete, ale je to slušné. Čo sa týka vajec, sme sebestační…
Koľko vajec znamená sebestačnosť?
Moja sestra má tri sliepky a stačí im to na ich vlastnú spotrebu. Sú doma traja. My máme syna maturanta, ktorý aj cvičí. Bielkoviny sú základ… Nám by 3 sliepky nestačili. 6 sliepok je však akurát. Preto, ak chcete chovať, treba vedieť, aké máte návyky a akú spotrebu. Podľa toho by ste si mali premyslieť, koľko sliepok si zaobstaráte.
My sme sliepky kúpili na farme, sú to nosnice, a to špeciálne určené na znášku. Tak napríklad, keď sme sa informovali, bolo nám povedané, že znášajú 300 – 320 vajec ročne. Musím povedať, že neklamali. Platí to do bodky.
V zime nám 6 sliepok nesie 3 – 5 vajec denne. Priemer je 4 vajíčka denne. Viem, že zima je tento rok zatiaľ mierna a asi to bude aj tým, ale mnohí ďalší chovatelia mi tvrdia, že im nesú menej ako nám. Môže to byť aj typom sliepok, ale aj zložením stravy. My im dávame kombináciu jačmeňa, kukuričného šrotu a špeciálnej zmesi, ktorá je nastavená pre nosnice. Každý deň dostanú aj zelené.
Pohyb sliepok a priestor
Najlepšie nesie šťastná sliepka. Tým našim sme zaobstarali krásny kurín ako z rozprávky a majú ohradený výbeh. V zime ich vypúšťame aj na dvor. Dvor síce vyzerá otrasne, ale sliepky vyzerajú fakt šťastné. Vyzobali už všetko zelené, ale zo zeme si vyťahujú červíky, ktoré zbožňujú. Kým príde jar a zväčšíme im výbeh (už tretíkrát – lebo, čo by sme pre ne neurobili, všakže?), tak ich necháme pohybovať sa po dvore.
Je síce pravda, že musíme potom dávať pozor, kam stúpime, ale to je dobrý zvyk aj pre život. Už moja babka mi hovorila, aby som si pozerala pod nohy a dávala pozor, kam stúpim. Zdá sa mi, že to platí ako prvé a základné pravidlo nielen ak chováte sliepky, ale pre túto dobu ako takú…
Sliepky zožerú skoro všetky zbytky z kuchyne, takže sú základom pre ekologický kolobeh v domácnosti. Väčšinu vecí, ktoré sme predtým vyhadzovali do zmesového kontajnera, teraz zužitkujú sliepky. A keď sme pri téme zbytkov, zakončím tento text ďalším pravidlom mojej babky. Zjedzte to, lebo to dám sliepkam… Takto nás často privítala pri stole. Myslela to doslovne, sliepky totiž milujú všetko od ryže až po koláč.
Verím, že som inšpirovala aj poučila. Chovu sliepok zdar.
A neverte hoaxom, ktoré nám blúdia internetom, že nám sliepky zakážu chovať. Ak by už bolo tak zle, že sa vrátime v čase a budeme nie chcieť, ale musieť chovať, tak by som bola zvedavá, kto by sa opovážil behať nám pred domom s nejakým hlúpym, od stola v kancelárii vymysleným pravidlom na papieri.