Kreatívne písanie a správna štylistika

Vďaka tomuto programu napíšete bestseller možno aj vy!

Ej, keby som tak vedel/a písať. To by bolo. Knižku by som písal/a na brehu mora. Alebo v Toskánsku. No ani horská chata a praskajúce drevo v krbe by nemuseli byť zlé.

O práci spisovateľa alebo autora textov majú ľudia mylné predstavy. ALE. Predstavte si, že by ste boli schopní písať nápadito a strhujúco,  aj keď ste neštudovali kreatívne písanie? Tak na túto tému sa porozprávam s Tomášom Elekom…

Tomáš, prečo ľudia chcú vedieť písať, ale mnohým to proste nejde?

Ľudia chcú vedieť písať, lebo majú čo povedať. Roky životných skúseností, ale aj vedomostí predstavujú základ motivácie, ktorá sa postupom času mení na potrebu vyjadriť sa. Či už je to formou esejí, poviedok, článkov, alebo románov. Rozprávanie príbehov je naša potreba, a čím viac zažijeme, tým sa stáva naliehavejšou. Navyše ľudia inštinktívne vedia, že ak sa vyrozprávajú, cítia sa lepšie. Možnosť vyrozprávania totiž u jedinca znižuje hladinu stresového hormónu kortizolu.

Človek však nemusí mať len potrebu vyrozprávať sa. Môže a často aj má nutkanie vypísať sa. A aj v takom prípade sa dostavuje silne terapeutický účinok.

Pokiaľ ide o dôvody, prečo písanie mnohým nejde, základom je neznalosť. Je rozdiel v tom poznať slová a vedieť ich efektívne použiť a rozdiel medzi schopnosťou zapísať informáciu na papier a schopnosťou vyrozprávať príbeh. Ľudia si myslia, že vedia písať, lebo sa to predsa naučili na základnej škole. Maliar sa však nestáva maliarom pretože pozná farby či dokáže správne uchopiť štetec. Ani kameraman sa nestane kameramanom v momente, keď sa naučí  zapnúť kameru či zaostriť obraz. To sú len základy. Ostatné sa treba učiť a následne trénovať.

Dá sa kreatívne písanie teda naučiť? Je to robota, ako každá iná?

Dá. No pri pokuse  vložiť svoje myšlienky na papier ľudia zlyhávajú, nakoľko im chýbajú vedomosti ako rozprávanie uchopiť, kam ho smerovať, či ako ho ukončiť. Ak sa aj stanú dobrými rozprávačmi, je tu stále problém so štylistikou, ktorá dokáže zabiť aj výborný príbeh.   Postupy sa dajú naučiť, tak isto aj štylistika. Študuje sa film, výtvarné umenie, hudba, scenáristka, a tvorivé písanie je umenie ako každé iné. Má svoje nároky na znalosti, ale aj na tréning.

Ak ho chcete zvládnuť, musíte sa zbaviť pochybností o sebe samých a začať sa písaniu venovať pravidelne, hoci len po troškách. Ak by ste chceli zvládnuť hru na hudobný nástroj, nepochybovali by ste o nevyhnutnosti  naučiť sa čítať noty, oboznámiť sa aspoň so základnou teóriou a samozrejme cvičiť. Pri písaní sa ľudia často podceňujú, lebo si myslia, že by im to malo ísť od ruky akosi samo, čo je nezmysel. No štúdium tvorivého písania je v našej krajine obmedzené.

Venuje sa mu naplno snáď len pani Soňa Borušovičová z Literárneho domu, na ktorú odporúčam sa obrátiť v prípade, že máte záujem naučiť sa písať. A to aj vtedy, ak neviete o čom by ste písali, nakoľko riešenie tohto problému je pomerne jednoduché a pritom ide často o tú najväčšiu prekážku, alebo ak chcete, strašiaka, odrádzajúceho ľudí od písania. Iné možnosti sú u nás limitované.

A to je aj jeden z dôvodov, prečo sme sa rozhodli tento problém na Slovensku riešiť prostredníctvom on-line služby Write Buddy, na ktorej sa bude pani  Borušovičová podieľať ako odborný garant, zabezpečujúci výslednú kvalitu.

Ako ste sa dostali k písaniu vy? Vydali ste už knihu…

Knihu som vydal. Reakcie boli v drvivej väčšine prípadov pozitívne. No neskôr som sa stretol s pani Erikou Jarkovskou  a po negatívnej kritike môjho diela z pohľadu štylistiky som si uvedomil, že sa musím ešte veľa učiť. Lenže nebolo kde a ak aj áno, išlo o vyťažených ľudí s minimom času. Mentorov akými sú pani Jarkovská či Soňa Borušovičová je na Slovensku nedostatok a to ma priviedlo na myšlienku pozrieť sa na to, ako to funguje v zahraničí.

Prekvapilo ma, že osemdesiat percent spisovateľov v rebríčku New York Times Best Seller list sú ľudia s univerzitným  diplomom v obore kreatívneho písania. A tiež že zhruba tri milióny autorov článkov, vedeckých prác, literatúry faktu a hlavne krásnej literatúry používa pri písaní softwarový nástroj pre skvalitnenie štylistickej stránky textu, často obohatený aj  o implementované vzdelávacie materiály pokrývajúce všetky aspekty procesu literárnej tvorby.

Kurzy tvorivého písania, jeho štúdium na univerzitách, existencia virtuálnych učiteľov, toto všetko u nás chýba. Teda áno. Knihu som vydal, no momentálne ju prepracúvam pre nové vydanie, čo mi trvá dlhší čas v porovnaní s tým, za ktorý som ju napísal. A vďaka tomu som pochopil, že nám na Slovensku chýba editačný nástroj textu pre efektívnejšie písanie, umožňujúci užívateľom učiť sa priamo písaním a zároveň minimalizovať prepisovanie.

Čo to je za aplikácia, ktorú chystáte?

Už som to z časti naznačil vyššie. Write Buddy je on-line nástroj určený na písanie a editáciu textu. Je dobré považovať ho za virtuálneho učiteľa tvorivého písania, ktorý vám neustále pozerá cez rameno a ak sa dopustíte štylistickej chyby, označí vám ju farebne v texte. Pôjde vždy len o odporúčanie, no ak naň kliknete, dozviete sa o ňom všetko potrebné. A k tomu budete mať k dispozícii aj príklady riešenia daného problému vo forme konkrétnych viet.

Takto je možné vychytať okolo osemdesiat percent nedostatkov priamo počas písania a ešte predtým, než zašlete svoj text editorovi. Tým mu umožníte venovať pozornosť iným častiam diela a skvalitňovať ho napríklad z pohľadu obsahového, dramaturgického a tak podobne. Takýchto odporúčaní bude on-line aplikácia obsahovať stovky. Write Buddy  však bude zahŕňať aj funkcionality ktoré nielen skvalitnia výsledný text, ale aj urýchlia jeho tvorbu. Jednoduchým príkladom je implementácia synonymického slovníka.

Napíšete slovo,  a program vás následne  upozorní, že ste ho už raz na strane použili, pričom farebne podčiarkne obe totožné slová. Ak na jedno z nich kliknete, dostanete na výber zoznam synoným. Na vhodnú náhradu slova kliknete, a píšete ďalej. Je to nielen praktické, ale okamžite začínate používať aj pasívnu slovnú zásobu a text sa stáva zaujímavejším a pestrejším. No súčasťou programu budú aj študijné materiály obsahujúce informácie o tom, ako tvoriť postavy, príbehovú kostru, ale napríklad aj o tom, ako písať esej.

Taktiež myslíme aj na autorov vedeckej publikačnej činnosti a na to, aké rozprávačské postupy a výrazy by mali používať pri písaní odborných článkov, aby sa dokázali so svojimi prácami presadiť aj v prestížnejších časopisoch s vysokým IF faktorom. Cieľom Write Buddy však nie je to, aby sme niekomu diktovali, ako má písať a uberali mu na jedinečnosti. Naopak. Jeho cieľom je implementovanie odporúčaní, ktoré majú ľuďom pomôcť svoju jedinečnosť nájsť.

Napríklad, väčšina ľudí spočiatku píše tak, ako hovorí. Problém je v tom, že ak ľudia píšu tak ako bežne hovoria, ich text stráca na originalite, pretože v každodennej komunikácii sa nevyjadrujeme unikátne a tobôž nie literárne. A to je účelom nášho programu. Pomôcť ľuďom nájsť v sebe spisovateľa a netušené rozprávačské schopnosti. Je však lepšie raz vidieť, ako sto krát počuť. Na našom webe www.writebuddy.eu uvidíte ako program funguje a môžete si prečítať čo všetko dokáže.

Môžu sa čitatelia zapojiť do jej testovania či vývoja?

Môžu už len tým, že nám budú posielať otázky či návrhy a že sa zaregistrujú. Registrácia znamená prejavený záujem. A ten  urýchľuje vývoj každého projektu. Stačí zadať email, nič viac. Žiadne bombardovanie reklamou neplánujeme, takže sa niet čoho báť. Novinky budeme zasielať v dohľadnej dobe raz za dva mesiace. Pokiaľ ide o otázky či návrhy, reagujem na ne väčšinou ja. Odpovedám zhruba do troch dní, podľa miery vyťaženosti. Mail nájdete na webe writebuddy.eu v sekcii kontakt, prípadne na úvodnej stránke vľavo dole.

Rozhovor pripravila: Martina Valachová

Mohlo by vás zaujímať…

Daj si dole rúško a pusu mi daj…

 

Mohlo by vás zaujímať