Tipy na krajšie bývanie: Kuchynská linka v tvare písmena U

Kuchynská linka v tvare písmena UTipy na krajšie bývanie: Kuchynská linka v tvare písmena U

Pokiaľ premýšľate nad kuchynskou linkou tvaru „U“, určite patríte k milovníkom varenia a plánujete vo vašej kuchyni tráviť viac času. Taká linka je totiž veľmi praktická z hľadiska správneho a zároveň pohodlného prístupu ku kuchynským prácam. A navyše vám poskytuje veľmi variabilné možnosti jej realizácie.

Dvojstranná kuchyňa a  kuchyňa tvaru „U“

Rozdiel medzi týmito kuchyňami je veľmi nepatrný, spočíva iba v spojení či naopak oddelení protiľahlých strán kuchynskej linky. V našich končinách je však zvykom navrhovať skôr kuchynské linky kompaktne prepojené, teda tvaru „U“. Je to dané bežnými tvarmi kuchynských miestností, ktoré majú obvykle takmer štvorcové rozmery alebo sú to priestory priamo napojené na obývacie miestnosti. Pri takýchto podmienkach je teda vhodnejšie využiť celý dostupný priestor a kuchynskú linku prerušovať iba, ak je to nevyhnutné (napr. kvôli polohe okna). Princíp usporiadania však majú tieto kuchyne rovnaký.

Správne usporiadanie 

Vhodné usporiadanie je najdôležitejším parametrom každej kuchynskej linky. V každej kuchyni by mal byť dodržaný správny postup prác, teda skladovanie – umývanie – varenie. Predstaviť si nadväznosti jednotlivých prác na kuchynskej linke nie je v skutočnosti žiadna veda, stačí trocha sedliackeho rozumu. Najprv potrebujete suroviny, ktoré máte niekde uskladnené, najčastejšie v chladničke či potravinovej skrini. Považujme to teda za východiskový bod.

Tieto suroviny si potrebujete niekam odložiť na ďalšie spracovanie – na chladničku by teda v ideálnom prípade mala nadväzovať odkladacia plocha, ktorá by mala byť široká aspoň 30 cm. Pripravené suroviny často potrebujú očistiť a umyť, na to je samozrejme vhodný správne umiestnený kuchynský drez.

Teraz prichádza na rad samotné varenie – krájanie, sekanie, miešanie, strúhanie a podobne, to všetko na dostatočne veľkej a dobre osvetlenej pracovnej ploche, ktorej šírka by mala byť minimálne 60 cm (avšak čím viac, tým lepšie). Potom už zostáva len pripravené suroviny tepelne spracovať na nadväzujúcej varnej ploche, ktorú ešte nezabudneme doplniť ďalšou odkladacou plochou na odstavenie hotových pokrmov.

Výškové usporiadanie 

Kuchynská linka tvaru „U“ vám umožňuje sofistikovanejší prístup k rôznym výškam pracovnej plochy na rozdiel od priamej linky, kde je tento problém z hľadiska dizajnu takmer neriešiteľný. Môže sa to zdať veľmi neštandardné, ale verte, že každá činnosť v kuchyni vyžaduje trochu inú výšku, aj keď sa to bežne pri návrhoch kuchynských liniek príliš nerieši a stanovuje sa výška priemerná (cca 850 – 900 mm).

Pri umývaní riadu môžete mať výšku kuchynského drezu oveľa vyššiu (cca 950 mm), zatiaľ čo na varnej ploche, kde sa potrebujete nakláňať nad hrncami sa vám hodí o nejaký ten centimeter menej (pokojne môže byť iba 800 mm nad podlahou), alebo napríklad na miesenie cesta je vhodné mať aj nižšiu pracovnú plochu, ktorá vám umožní sa do cesta viac „oprieť“.

Pozor na rohy

 Pri kuchynských linkách tvaru „U“ vzniká drobný problém so správnym využitím pracovných plôch v ich rohoch. Tieto priestory môžu byť ťažšie dostupné, najmä ak ste drobnejšej postavy. Nie je príliš vhodné do nich umiestňovať kuchynský drez či varnú plochu bez dôkladného premyslenia všetkých nadväzností a rozmerov. Ideálne je, ak si takúto situáciu môžete najskôr vyskúšať u známych alebo v kuchynskom štúdiu.

Tip: Rohy kuchynskej linky budete mať lepšie prístupné, pokiaľ ich navrhnete skosené či zaoblené. Takéto tvarovanie viac zodpovedá ergonómii ľudského tela.

Úložné priestory v rohoch

Rohové časti kuchynskej linky sú náročnejšie nielen z hľadiska obsluhy, ale aj využitia úložného priestoru. Našťastie sú v dnešnej dobe už dostupné premyslené systémy, ktoré vám tento problém vyriešia. Najväčší komfort vám zaistia rohové výsuvy či otočné drôtené systémy, pokiaľ by ste si nechali zhotoviť iba skriňu s obyčajnými dvierkami, čakalo by na vás časté ohýbanie do zle prístupného priestoru.

5 Tipov pre nápaditú kuchyňu tvaru „U“ 

  1. Rozšírte si pracovnú plochu vašej kuchynskej linky o vhodne umiestnený jedálenský stôl. Navyše to nebudete mať ďaleko pri servírovaní obedov a večerí vašim blízkym a priateľom.
  2. Ďalším vhodným spôsobom ako si rozšíriť a zároveň spestriť priestor kuchynskej linky, je prepojenie s barovým pultom. Jedná sa o veľmi zaujímavé riešenie z hľadiska designu a určite ho oceníte pri rýchlych stolovaniach vo dvojici.
  3. Kuchynské linky tvaru „U“ sa často navrhujú s digestorom umiestneným symetricky v strede kuchyne. Ak máte aj vy takú predstavu, nezabudnite, že taký digestor potom bude upútavať pozornosť a je vhodné, aby to mu zodpovedal jeho dizajn. Samozrejme sa tým zvýši aj jej obstarávacia cena, ale pokiaľ do nej nechcete príliš investovať, bude lepšie keď zvolíte nenápadnú variantu zabudovanú do horných skriniek.
  4. Nie je vždy nutné prepájať kuchynský priestor s obývacou izbou. Pokiaľ máte menšiu kuchyňu v samostatnej miestnosti, skúste využiť kontrast rôznych materiálov a vytvoríte tak dizajnovo veľmi zaujímavý „výklenok“.
  5. Pokiaľ máte malý byt do ktorého sa nezmestí pracovný kút, skúste ho zabudovať do kuchynskej linky, rozšírite tak jej pracovnú plochu. Taký stôl sa potom hodí nielen na manuálne činnosti nutné v domácnosti, ale je možné u neho aj napríklad pracovať na notebooku.

Zdroj obrázku: Shutterstock.com a Pixabay

-INFOSERVIS-

Mohlo by vás zaujímať