Letné tráviace problémy: Ako sa im vyhnúť a čo robiť, keď sa objavia?
Letné mesiace sú časom, keď si mnohí z nás užívajú dovolenky, grilovačky, výlety k moru a osviežujúce nápoje. Avšak spolu s týmito radovánkami môže prísť aj zvýšené riziko tráviacich problémov. Zmena stravy, vyššie teploty a neznáme potraviny môžu viesť k nepríjemným zdravotným komplikáciám, ktoré môžu pokaziť aj tie najlepšie plány. Letné tráviace problémy sa dajú vyriešiť pomerne jednoducho. Keď viete, ako na to…
Medzi najčastejšie letné tráviace ťažkosti patria:
– hnačka
– otrava jedlom
– bakteriálna infekcia
Príčina týchto problémov môže byť naozaj rôzna – ale ako ich riešiť, keď naozaj nastanú?
Hnačka
- Hydratácia: Je dôležité udržiavať telo hydratované. Pite veľa vody a skúste pridávať trochu soli a cukru ( alebo medu) s kvapkou citrónu na doplnenie elektrolytov. Pri malých deťoch naozaj dohliadnuť na hydratáciou aj každých 15 min. po lyžičkách.
- Zázvor: Má protizápalové a upokojujúce vlastnosti. Zázvorový čaj môže pomôcť upokojiť žalúdok aj keď by sme si mohli myslieť opak.
- Banány: Ak viete tolerovať tuhú stravu skúste to práve s banánmi. Obsahujú pektín, ktorý pomáha spevniť stolicu a je ľahko stráviteľný.
- Ryžová voda: Uvarená ryža a voda z nej môžu pomôcť upokojiť tráviaci trakt a zlepšiť konzistenciu stolice.
- Esenciálne oleje:
Vždy si dajte pozor na kvalitné a OZAJSTNÉ esenciálne oleje (nie tie, čo sú iba prezlečené v peknom obale).- Pepermintový esenciálny olej: Má antispazmodické účinky, ktoré môžu zmierniť kŕče a hnačku. Kvapka v čaji alebo zriedené potieranie oblasti okolo pupka v protismere hodinových ručičiek.
- Zázvorový esenciálny olej: Upokojuje žalúdok a zmierňuje nevoľnosť. Inhalácia alebo jemná masáž brucha ( v protismere hodinových ručičiek) s riedenými olejmi môže byť taktiež účinná. . Je to však horúci olej a treba siprečítať inštrukcie na jeho samotnú aplikáciu alebo sa poradiť s odborníkom.
- Zmes esenciálnych olejov ZENGEST – Už pripravená funkčná zmes esenciálnych olejov asistovať pri preventívnych či akútnych stavoch na vnútorné užívanie či vonkajšie masážne podľa inštrukcií.
- Jemná zmes esenciálnych olejov TAMER – už pripravená v praktickej roll-onke pre priamu aplikáciu na oblasť bruška masážnou formou. Obľúbená a funkčná pre deti.
- Homeopatiká:
- Arsenicum Album: Odporúča sa pri hnačke spôsobenej otrávením jedlom.
- Podophyllum: Môže byť účinný pri vodnatej hnačke.
- Veratrum: Vystrekujúce vracanie aj stolica, biela tvár, zimomrivosť, kolapsové stavy.
- Aloe: Tzv. „letná hnačka“ v dôsledku prudkého ochladenia alebo otravy potravinami. Pocit horúcich nôh a intenzívne červená špička jazyka.
- Chinu: Na zotavenie po zvracaní alebo hnačke
- Phosphorus: vyčerpanie po odznení príznakov.
Otrava jedlom
- Aktívne uhlie: Vždy majte so sebou v kabelke! Pomáha absorbovať toxíny z tráviaceho traktu a takisto je vhodné aj pri vyššie uvedenej hnačke. Vyššie dávkovanie je možné pri akútnych stavoch, pri prevencii je vhodné dodržiavať odporúčanie uvedené na obale.
- Jablčný ocot: Má antimikrobiálne vlastnosti a môže pomôcť zabiť baktérie spôsobujúce otravu jedlom. Zmiešajte jednu polievkovú lyžicu v pohári vody a pite dvakrát denne.
- Cesnak: Má silné antibakteriálne vlastnosti. Konzumujte čerstvý cesnak alebo cesnakové kapsule ( hoci táto alternatíva môže byť pre niektorých prekvapivá alebo dokonca nestráviteľná). Môžete použiť do ponožky medzi prsty na nohách ( áno, prečítajte ešte raz).
- Funkčné probiotiká: Pomáhajú obnoviť rovnováhu baktérií v črevách. Kefír, jogurt a fermentované potraviny sú dobrým zdrojom probiotík aj keď je vysokopravdepodobné, že to nedáte. Preto treba siahnuť po vysokokvalitných dostupných probiotikách ( nie tých bežne a voľne dostupných).
- Esenciálne oleje:
Vždy si dajte pozor na kvalitné a OZAJSTNÉ esenciálne oleje (nie tie, čo sú iba prezlečené v peknom obale).- Oreganový esenciálny olej: Má silné antibakteriálne vlastnosti. Je to však horúci olej a treba si prečítať inštrukcie na jeho samotnú aplikáciu alebo sa poradiť s odborníkom.
- Levanduľový esencilány olej: Pomáha upokojiť tráviaci trakt a zmierniť bolesť. Používajte ho na inhaláciu alebo masáž brucha.
- Zmes esenciálnych olejov ZENGEST – už pripravená asistovať pri preventívnych či akútnych stavoch na vnútorné užívanie či vonkajšie masážne.
- Jemná zmes esenciálnych olejov TAMER – už pripravená v praktickej roll-onke pre priamu aplikáciu na oblasť bruška masážnou formou.
- Homeopatiká:
- Nux Vomica: Odporúča sa pri nevoľnosti a zvracaní po otrave jedlom.
- Arsenicum Album: Odporúča sa pri otravách jedlom s prudkým aj bez prudkého zvracania. Strach z vracania, pocit chladu, smäd ale tekutiny sú okamžite vyvrátené.
- Carbo Vegetabilis: Môže pomôcť pri nadúvaní a tráviacich problémoch po konzumácii pokazeného jedla.
Bakteriálna infekcia
- Zázvor a cesnak: Obidva majú silné antibakteriálne vlastnosti a môžu pomôcť znížiť zápal a infekciu. Môžete použiť do ponožky medzi prsty na nohách ( áno, prečítajte ešte raz).
- Zelený čaj: Obsahuje katechíny, ktoré majú antibakteriálne účinky, niekedy sa odporúča aj silný čierny čaj. Ja rada používam bylinkové čaje a zmesy na podporu trávenia ako je mäta, ľubovník, pamajorán, materina dúška, šalvia a pod. Nebojte sa ísť aj do zmesí z čerstvých bylín, ktoré poznáte.
- Kurkuma: Má silné protizápalové a antibakteriálne vlastnosti. Pridávajte kurkumu do jedál alebo si pripravte kurkumový čaj.
- Med a citrón: Zmiešajte med a citrón v teplej vode a pite. Med má antibakteriálne vlastnosti a citrón je bohatý na ozajstný vitamín C, ak pridáte štipku keltskej soli, máte hotový zázračný elektrolytický nápoj.
- Sóda bikarbóna: Má širokospektrálne účinky, aj keď sa možno budete smiať ( treba si prečítať k téme viac a zaradiť ju do svojich životov).
- Zeolit: Funkčný prostriedok na absorbciu toxínov a škodlivín a ich efektívne vynesenie z tela. Pri kúpe si však dajte pozor, aby ste kúpili kvalitný. Ja odporúčam značku ZEOZOE ( www.zeozoe.sk)
- Koloidné striebro : Takisto funkčný nástroj pri liečení disbalansu v tráviacom trakte.
- Esenciálne oleje:
Vždy si dajte pozor na kvalitné a OZAJSTNÉ esenciálne oleje (nie tie, čo sú iba prezlečené v peknom obale).- Tea Tree esenciálny olej: Má silné antibakteriálne vlastnosti. Môže byť použitý na inhaláciu alebo v difúzeri, či masážne v riedení priamo na oblasť bruška.
- Bazalkový olej: Pomáha zmierniť bolesť a zápal. Používajte na masáž brucha takisto v riedenej forme.
- Homeopatiká:
- Belladonna: Môže pomôcť pri akútnych infekciách s vysokou horúčkou.
- Mercurius Solubilis: Odporúča sa pri bakteriálnych infekciách so silným zápalom.
- Ipeca (Ipecacuanha) : Pri mimoriadnej nevoľnosti, kde ani samostné vracanie neuľaví. Jazyk býva ružový a čistý jazyk napriek tráviacim problémom.
Dôležité upozornenie:
Pri akomkoľvek z vyššie uvedených problémov, častokrát dochádza k veľmi a rýchlej dehydratácii organizmu. Pri malých deťoch to môže byť otázka pár hodín. Hydratujeme po lyžičkách u malých detí aj každých 10-15 min ( aj napriek neudržaniu tekutiny a následnom zvracaní). Cez deň sa to dá zvládnuť – na noc odporúčam naozaj nastaviť budík a môžete sa tak vyhnúť ďalším komplikáciám, či dlhodobejšiemu pobytu v nemocnici!
Letné tráviace problémy – ešte niekoľko zaujímavých tipov z prírodnej kuchyne
- Bylinné čaje: Mäta pieporná, harmanček a fenikel môžu pomôcť upokojiť žalúdok a zmierniť kŕče. Ja mám osobne výbornú skúsenosť s ľubovníkovým čajom.
- Jablká a jablčná šťava: Obsahujú pektín, ktorý pomáha regulovať trávenie. Niekomu však vôbec nemusia sadnúť.
- Zázvorový čaj: Pomáha pri nevoľnosti a zvracaní.
- Slané polievky: Pomáhajú doplniť stratené soli a minerály, čo je dôležité najmä pri hnačke a zvracaní alebo po. Obľúbená je aj vajíčková polievka alebo silný vývar.
Tieto prírodné metódy môžu byť veľmi účinné, ak u vás nastanú letné tráviace problémy. Vždy však platí, že ak problémy pretrvávajú alebo sú veľmi vážne, je dôležité vyhľadať lekársku pomoc.
Ak Vás článok zaujal a viete, že už nemôžeme plápolať iba ako plachta vo vetre a chcete mať doma základnú prírodnú lekárničku pre starostlivosť o seba a Vašu rodinu – napíšte mi: stevkovamirka@gmail.com
Autorka je klinická aromaterapeutka