Liečiť koronu doma aj s ivermectínom - MUDr. Etela Janeková

Ako liečiť koronu aj s Ivermectínom? MUDr. Janeková radí, čo robiť, keď sa nakazíte koronavírusom.

Ako správne dávkovať vitamín D

Pandémia je tu už rok a napriek tomu mnohí nevedia presný postup, čo robiť, keď sa nakazia koronavírusom

V rámci nášho magazínu sme priniesli niekoľko článkov a rozhovorov s MUDr. Etelou Janekovou. Rozhodli sme sa urobiť tento rozhovor, kde nájdete postup, čo robiť, keď sa nakazíte koronavírusom.

Pani Janeková, čo odporúčate urobiť ako prvé, keď človek zistí, že je pozitívne testovaný?

Príznaky korony už sú známe asi všetkým, ale zhrniem ich: zvýšená teplota, kašeľ, sťažené dýchanie, bolesti brucha, svalov, hnačka, jednoducho ‒ symptómy virózy. V minulosti sa takýmto pacientom odporúčalo lekára nenavštevovať, aby neroznášali infekciu. Ja si stojím za svojím názorom a praxou, ako to robím ja. Ak chceme tento boj s pandémiou vybojovať mimo nemocníc, lekár musí pacienta vidieť, vyšetriť a podľa toho ordinovať liečbu.

Čo robiť, ak sa pacient nevie dostať k svojmu lekárovi? Často o tom píšu ľudia na internete…

V takejto situácii je potrebné bez odkladu kontaktovať VÚC, odbor zdravotníctva, a poradiť sa, na koho sa má pacient obrátiť ohľadom vyšetrenia.

Ako správne dávkovať vitamíny počas korony? Na internete sú stovky odporúčaní…

Ak je pacient testovaný ako pozitívny, je vhodné, aby si nasadil vitamíny. V prvom rade ide o vitamín C, D, zinok a aspirín. Samozrejme, je dôležité, aby ľudia brali vitamíny aj preventívne, nie až v situácii, keď zistia, že sú pozitívni.

Aké sú konkrétne dávky vitamínov podľa vašich odporúčaní?

Po nákaze odporúčam denne 4000 IU (medzinárodných jednotiek) vitamínu D, 500 mg vitamínu C a 100 mg zinku. Ďalej odporúčam aj aspirín či acylpyrín 500 mg raz denne. Vieme, že pozitívny pacient sa hlási lekárovi kvôli karanténnej PN-ke. Keď však nastanú príznaky, treba lekára navštíviť, pretože lekár by mal v prvom rade pacienta vidieť a liečiť podľa jeho konkrétneho stavu.

Aká je úloha aspirínu?

Aspirín sa používa ako prevencia proti zápalu aj proti spomínaným mikrotrombózam. V tomto je totiž nákaza novým koronavírusom špecifická, v určitej fáze poškodzuje výstelku drobných ciev, ktoré vymieňajú v pľúcnych mechúrikoch oxid uhličitý a kyslík.

Vy liečite pacientov aj Ivermectinom a otvorene o tom rozprávate. Čo vás k tomu viedlo? Ako liečiť koronu doma aj s ivermectínom?

Lieky, ktoré boli dostupné, nestačili. Preto som sa rozhodla hľadať informácie a začala som študovať, čo podávajú týmto ľuďom v zahraničí. Takto som sa dočítala o Ivermectine, lieku, ktorý je na trhu vyše tridsať rokov, len pôvodne je určený na inú indikáciu, na parazitárne ochorenia. Mnohí moji pacienti si ho zohnali, čítali o ňom, len nevedeli dávkovanie. Tak som začala študovať jednotlivé terapeutické postupy.

Ja ho podávam pacientom v dávke 0,2 mg na kilogram hmotnosti denne počas dvoch až piatich dní. Dĺžka liečby závisí od klinického stavu pacienta. Ak má pacient miernejšie príznaky, stačia tri dni, ak už má príznakov viac a trvajú dlhšie, nechávam ho pacientovi päť dní.

Koľko pacientov ste už liečili a aké máte výsledky?

Liečila som už desiatky pacientov, denne sa ten počet navyšuje, pribúdajú pozitívni aj pozitívni chorí. Ochorenie prebieha dramatickejšie ako to bolo na jeseň. Liečba vyžaduje komplexný prístup vyšetrovací aj terapeutický. Pri ochorení pacientov klinicky aj laboratórne sledujem až do vymiznutia príznakov a aj po vymiznutí ich kontrolujem po 3 týždňoch. Pacienti , ktorí boli sledovaní a liečení v ambulancii, neboli hospitalizovaní.

Odporúčate Ivermectin užívať aj preventívne?

Nie som proti podávaniu Ivermectinu preventívne, ale nie je ho zatiaľ dostatok pre chorých, preto by som  s preventívnym podávaním ešte počkala. Existujú však profylaktické protokoly s užívaním Ivermectinu, keď mal človek vysoko rizikový kontakt s nakazenou osobou. Takisto poznám lekárov, ktorí ho takto profylakticky užívali, kým ich nezaočkovali.

V tejto chvíli ide o to, aby sme mali Ivermectinu dostatok pre pacientov, ktorí majú COVID-19. Som rozhodne proti tomu, aby si ľudia vytvárali zásoby, pretože liek potom môže chýbať tým, ktorí ho práve potrebujú.

MUDr. Etela Janeková, PhD.  je všeobecná lekárka pre dospelých, internistka, klinická farmakologička a špecializuje sa aj na vplyv vitamínov na zdravie a imunitu.

Rozhovor pripravila: Martina Valachová

Korektúra: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorkaMáte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

Mohlo by vás zaujímať