Mnoho ľudí nevyhľadá pomoc, roky sa trápia a dokonca zmenia povolanie, aby sa vyhli stresu. A stačilo tak málo…
Tento príbeh sa stal. Pripravila a spracovala ho psychologička Zuzana Gažová, aby poukázala na to, čo všetko nám môže spôsobiť trauma. A traumou môže byť i zážitok z detstva. Taký „obyčajný“. Nemusí ísť o tragickú udalosť. Následky si však môžeme niesť celý život…
Zuzana Gažová je jediná psychologička na Slovensku, ktorá je certifikovaná na prácu s traumou metódou TIR. Metódu TIR – „Traumatic Incident Reduction“, čo v preklade znamená „redukcia dosahu traumatickej udalosti“ vám chce priblížiť v sérii článkov, v ktorých opíše príbehy z praxe a skúsenosti jej klientov*.
Dosah traumatickej udalosti – príbeh Pavla
Pavel už na základnej škole vedel, že by chcel byť lekárom. Bavili ho všetky prírodovedné predmety, jeho stará mama bola lekárka a rozprávala mu niekedy veselé, niekedy smutnejšie príbehy zo svojej praxe. Takže po skončení gymnázia bola voľba jasná. Bol jednotkár, prijímačky spravil a zobrali ho na medicínu na prvý pokus. Škola ho bavila, na prednášky aj cvičenia sa väčšinou poctivo pripravoval. Niekedy mal pocit, že až priveľmi poctivo a že si študentský život málo užil.
V treťom ročníku začali chodiť na prax do nemocnice a vtedy už s určitosťou vedel, že si svoje povolanie vybral dobre. Bavila ho komunikácia s pacientmi aj to, že každý z nich bol iný a liečba musela byť prispôsobená pre každého individuálne. Školu sa mu podarilo úspešne dokončiť. Dokonca aj prácu si našiel na svojom vysnívanom oddelení.
Začal pracovať.
Spočiatku to bolo ťažké, do „dospelého“ kolektívu nezapadne človek tak ľahko ako do kolektívu rovesníkov.
Samozrejme, každé povolanie má svoje „nuansy“, ktoré človek musí pochopiť, aby vedel, čo má od koho očakávať a musí sa sám naučiť plávať. Začal sa pripravovať na atestáciu.
Postupom času, keď išiel do roboty, začal mávať zvláštny, divný pocit, ktorý nevedel spočiatku identifikovať, nevedel, čo sa deje. Raz v nočnej službe priviezli akútneho pacienta a on sa „zasekol“. Napriek všetkým vedomostiam a praxi, ktorú mal, nedokázal určiť diagnózu a nevedel, čo má s pacientom robiť. Našťastie tam bol starší atestovaný lekár a spolu pacientov stav vyriešili. Ale odvtedy sa všetko zmenilo.
Do roboty chodil v strese, obával sa, že sa znova zopakuje situácia, kedy nebude vedieť pacientovi pomôcť a poškodí jeho zdravie alebo dokonca pacient zomrie. Začal zvažovať aj zmenu povolania, aby sa vyhol stresu a úzkosti, ktorú zažíval. Najprv si myslel, že tento stav prekoná sám, ale nakoniec vyhľadal moju pomoc.
Zistiť, kde je problém…
Stretli sme sa, identifikovali jeho problém a začali so spracúvaním situácie, ktorú zažil v službe, keď nevedel pomôcť pacientovi. Prehrávali sme viackrát túto situáciu a nakoniec sme objavili v jeho minulosti to, čo spôsobilo tento blok. V detstve boli na neho rodičia veľmi prísni, všetko musel vždy dokonale zvládnuť, mali na neho vysoké nároky. Raz priniesol z písomky z matematiky štvorku, napriek tomu, že sa s otcom na ňu pripravoval, a otec mu zakázal ísť na futbalový zápas, na ktorý sa veľmi tešil.
Bral to vtedy ako veľkú krivdu, naučil sa, že chyby sú prísne trestané a neodpúšťajú sa. Táto rodičovská výchova sa mu do podvedomia vryla tak silno, že zlyhanie v službe skoro ukončilo jeho kariéru lekára.
Mnoho ľudí nevyhľadá pomoc, roky sa trápia a dokonca zmenia povolanie, aby sa vyhli stresu.
Žijú s tým, že nezvládli svoj život a nerobia to, čo ich napĺňa. Tento príbeh je opäť dôkazom, že nielen telo, ale aj duša potrebuje liečbu a aj ti najsilnejší a najracionálnejší ľudia sa nemusia hanbiť o ňu požiadať.
Traumu môže človek potláčať, ale nech sa akokoľvek snaží, stále zostáva v našom podvedomí. Inou cestou je urobiť spočiatku ťažký krok a z traumy sa „vyrozprávať“, porozumieť jej. Až vtedy, keď je udalosť dokonale preskúmaná a opakovane vyrozprávaná, prichádza pre človeka uvoľnenie a zbavenie sa ťažoby.
Stretli ste sa aj vy vo svojom okolí s niekým, kto zažil niečo podobné?
Mgr. Zuzana Gažová, psychologička – Viac informácií a možnosť konzultácie TU
*Uverejnené so súhlasom klienta
Korektúry: Katarína Málková
Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/