Dunaj je fascinujúca rieka, ktorá spája a vytvára jeden z najdôležitejších kultúrnych priestorov Európy. Sme jeho nevygumovateľnou súčasťou.
Kniha Robert Hofrichter a Peter Janovíček Z Prešporku do Soľnohradu je zvláštne pekná kniha. Podobá sa na posedenia pri káve a zákusku vo Viedni, Salzburgu, Bratislave či Budapešti. Či chcete, alebo nie, vždy príde na pretras aj minulosť a to, čo máme my, ľudia dunajskí, spoločné, ako nás formovali dejiny a my sme sa im, tým, čo nás chceli formovať, vždy smiali.
Kniha je vlastne koláž takýchto „kaviarenských“ rozprávaní, do ktorých občas prispejú svojou troškou hoci Milan Lasica alebo Karl Schwarzenberg, patríciovia stredoeurópskeho ducha. Lebo naše dejiny, nech si tí s valaškou a krpcami hovoria, čo chcú, to sú aj dejiny modrej krvi, rozvoja, priemyslu, obchodu.
Ale aj lások presahujúcich život a tragédií, ktoré životy ukončovali zahnutou tureckou šabľou či plynom v komorách. Aj to sa dialo na brehoch Dunaja.
Ale jedna z najúžasnejších čŕt našej strednej Európy je schopnosť prežiť akékoľvek panské huncútstvo – monarchiu, totalitu, nájazdy Turkov či Rusov, aby sme sa nakoniec cestou domov zastavili v kafféhauze či vo vieche a porozprávali sa o tom, či bol väčší básnik Petofi alebo Hviezdoslav a väčší zbojník Jánošík alebo Grasel.
Na trase medzi Salzburgom a Pressburgom žili po stáročia Germáni, Slovania, Židia, Maďari so svojimi mýtmi a legendami, historkami a bláznami, politikmi, požiadavkami a schopnosťami prežiť požiadavky iných.
Vyberte sa s knihou na putovanie strednou Európou v príjemne vtipných i smutných rozprávaniach. Nakoniec spod tej periny, kde si knihu budete čítať, vyleziete a zájdete hoci na mozartkugeln do Soľnohradu alebo gerbeaud do Peštu.