„Soudruhu, kde máte své papíry?“ Aneb: Máte prichystané čerstvé papiere z testovania?
Kamoška mi odporučila český seriál s názvom „Svet pod hlavou“. Ide o príbeh mladého policajta z dnešnej doby, ktorý sa úrazom a nárazom hlavy pri nehode ocitne v roku 1982- príbeh vskutku možno aj prehnane plytký, celkovú zápletku však vylepšuje svojim hereckým výkonom a nesmrteľnými hláškami danej doby Ján Trojan.
Nejde o to…
Ale rekvizitárom a kulisárom sa podarila v skutku čerešnička na torte, pretože všetci, čo „prežili socík“, sa tiež razom teleportujú do obrazov bežných doby, nie až tak dávnej. Pre tých, čo dobu nie až tak dávnu nezažili na vlastnej koži, si ju dokážu aspoň lepšie „predstaviť“ aj keď pochopiť asi ťažko ( čo je podprahová informácia pretkaná seriálovým dejom).
Aj keď, ako klasik hovorí „vlastná skúsenosť je neprenosná“ a kto nezažil vytáčací telefón, 5kg telefónny zoznam, príkazy zhora, činnosť rôznych viac či menej štátnych a iných orgánov, si to dokáže v ľahkom čajovom odvare zažiť snáď v dobe súčasnej či snáď nie aj budúcej…
Po porovnaní týchto dvoch, nie tak vzdialených reálií, však o to silnejšie vnímam rozporuplný vzťah medzi dvomi zásadnými slovami, ich znením, odôvodnením a chápaním a v konečnom dôsledku aplikovaním v správaní, prejavoch jednotlivcov, či celej spoločnosti.
Zodpovednosť vs. Poslušnosť
Čo vám poviem. Zažívame si to od minulého roku snáď každý deň. Ja vlastne ani neviem či slovenský národ (ba alebo azda i) jednotlivec, mal šancu byť niekedy zodpovedný – za niečo …za niekoho…. či teraz, či v minulosti. Hoci týmto zázračným slovom nás bombardujú v poslednom čase z každej strany.
Podľa výkladového slovníka má slovo ZODPOVEDNOSŤ viacero variant alebo významových rovín.
Počnúc významom od:
- vedomie o následkoch činu, konania,
- povinnosť niesť následky – osobná, kolektívna, spoločenská,
- mať pocit zodpovednosti,
- mať zmysel pre zodpovednosť,
- pracovať na vlastnú zodpovednosť,
- vziať (brať) na seba za niečo zodpovednosť…
Pričom POSLUŠNOSŤ môžeme rozumieť nasledovne:
- ochotný podriadiť sa rozkazu,
- rade niekoho,
- ochotný vyplniť prianie niekoho,
- ten ktorý poslúcha
- …atd.
Pozerám sa na obrazy ďalekej historickej minulosti, blízkej minulosti, existujúcej súčasnosti a blízkej, či vzdialenej budúcnosti. Prepáčte mi, ale naozaj nie som si istá, či my, ako národ, ohromne poslušný, máme šancu sa naučiť rôznym významovým tvarom samotného slova ZODPOVEDNOSŤ. Alebo budeme ohýbaní výrazovými rovinami slova POSLUŠNOSŤ.
Ozaj. Máte prichystané čerstvé papiere z testovania? Boli ste aj tento víkend zodpovedí? Či poslušní?
Mirka Števková
Autorka je blogerka a zakladateľka portálu jaspravim.sk