Máte veľa práce, za ktorú vám nikto neplatí?
Chodíte cvičiť? Dali ste sa na zdravú stravu? Spíte viac ako 8 hodín a napriek tomu sa cítite unavene? Nedarí sa vám nájsť riešenia na problémy, ktorým čelíte? A celé vás to frustruje?
Staráte sa o seba a je to dobré rozhodnutie.
Očakávate výsledok, nejakú tú návratnosť investícií, no máte pocit, že to nefunguje alebo niečo nerobíte správne. Moment, a vlastne aký mentálny a emocionálny oddych ste si dopriali v posledných dňoch? Čím ste potešili svoje kreatívne JA? Ako ste nasýtili sociálnu časť vašej ľudskej bytosti?
Ten deň, keď vám už od rána frčí v hlave, čo všetko je potrebné dnes zariadiť. Začína nový rok, treba poplatiť nejaké účty, ísť nakúpiť, navariť tak, aby ostalo aj na zajtra. Dojesť všetko, čo ostalo zo sviatkov, skočiť ešte k rodičom atď., atď.
Vaše mentálne JA dosahuje vrchol svojho výkonu.
A hlavne nezabudnúť na tú diétu, čo ste nedávno začali, objednať k lekárovi, holičovi, kozmetičke… aby ste sa postarali aj o seb. Veď poobede si snáď stihnete zacvičiť. Fyzické JA si taktiež žiada svoju pozornosť. Možno sa na to aj tešíte, no v tomto momente je to len ďalšia položka na to do list-e .
Taký ten deň, keď hneď ráno zapínate autopilota, aby bolo všetko tak ako je potrebné. A potom sa prichytíte, ako si expresne rýchlo umývate zuby. No na miesto zubnej pasty krémom na ruky. A začne sa to všetko komplikovať, spomaľovať a posúvať v časovom harmonograme. Zrazu musíte rozhodovať, čo je možné ešte posunúť na neskôr alebo na ešte neskôr.
No nič, do práce musíte ísť teraz, nie za dve hodiny.
Ostatné počká. Ale cestou do roboty aspoň zavoláte tam a tam. V tom lepšom prípade máte prácu, ktorá vás celkom napĺňa, a aj keď je toho niekedy veľa, chodíte sa tam radi „realizovať“. V práci sa teda „vyjaší“ vaše mentálne a možno aj sociálne JA.
Cestou z práce sa opakuje niečo podobné ako ráno, buď v pomalšom, alebo, naopak, zrýchlenejšom móde. Uprednostníte vypnúť svoje kreatívne JA pri nákupe, s predstavou nespokojnosti ostatných členov rodiny pri stole s večerou. Jednoducho, už vám nenapadne nič, čím by ste mohli prekvapiť.
Tešíte sa, že si večer pozriete poslednú časť obľúbeného seriálu, a tým nasýtite svoje emocionálne JA. Namiesto toho sa pohádate s partnerom a nakričíte na deti. Aj to je svojím spôsobom „všimné“ pre emocionálnu časť seba samého.
Pred spaním si to celé zľahka prebehnete a zamrzí vás, že tento deň nebol tým najideálnejším.
Nejaká vyššia moc vás nútila robiť kompromisy na každej úrovni JA. Vaše spirituálne či hodnotové JA ide nespokojne spať.
A takto ide deň za dňom, mesiac za mesiacom a ani sa nenazdáme a budú tu ďalšie Vianoce…
Je jasné, že množstvo z hore uvedeného, jednoducho, musíme urobiť. Veľa z toho je súčasťou role, ktorú sme si vybrali. Veľa z toho je však aj následkom nášho dlhodobého konania či skôr nekonania v oblasti nastavenia si vlastných hraníc. Výsledkom je často enormné množstvo vnútornej neviditeľnej, neplatenej a veľakrát nepovšimnutej práce.
Je ťažké to meniť, ale cítime, že takto je to ďalej neudržateľné.
Pre zachovanie harmónie okolo nás sme často ochotní ukrajovať zo svojich vlastných potrieb. Veď ak budú okolo nás všetci spokojní, budeme spokojní aj my. Nedajme najavo, že toho máme dosť, veď všetci ostatní majú tiež. My sme tí, ktorí to ustojíme. Zvládneme to. Nepotrebujeme pomoc a podporu, pretože na tom nie sme až tak zle.
Že večer padáme mŕtvi do postele? Že sa v noci budíme a riešime v hlave, čo sme nestihli vyriešiť cez deň? A nerobia to tak všetci?
Nie, milé dámy, milí páni. Nerobia. Nie je to ok. Nepotrebujete ukrajovať zo svojich potrieb a míňať všetky svoje zdroje na iných. Ak sa vaša energia minie, reštart bude bolestivý. A tá sa, bohužiaľ, v dnešných dňoch míňa nenápadne, no rýchlo.
Vyhorenie nastáva v prípade, že niektorá časť vášho JA zatiahne ručnú brzdu.
Môže sa stať, že sa objavia rôzne bolesti alebo sa jedného dňa zobudíte po 20 hodinách spánku. Môžete sa jedného dňa ocitnúť uprostred emocionálneho výbuchu a preplačete pár hodín bez zjavnej príčiny. Môžete sa bez nálady, bez cieľa a s pocitom bezmocnosti niečo zmeniť, motať životom aj pár mesiacov či rokov. Môže sa objaviť úzkosť, depresia, dokonca myšlienky na koniec. Ticho a nenápadne strácate priateľov, blízke vzťahy v rodine či dokonca sám seba.
Podľa rôznych výskumov môže trvať návrat k plnohodnotnému životu 14-24 mesiacov.
O tom, prečo si nestačí zacvičiť, aby bolo dobre, o vyhorení, aj o iných neviditeľných záťažiach, budeme spolu s Jankou Bernaťákovou hovoriť na bezplatnom webinári Beelong community & networking.
Pozývame vás
https://www.eventbrite.co.uk/e/o-vyhoreni-a-saboteroch-stastia-tickets-230729767947
Zuzana Reľovská je konzultant a kouč v oblasti prevencie vyhorenia, budovania odolnosti a wellbeingu a spoluzakladateľka iniciatívy Reinventing Yourself v rámci Beelong community & networking.
Tento článok a webinár vznikli v rámci Beelong iniciatívy Reinventing yourself/Znovuobjav seba, ktorej cieľom je otvorene hovoriť o období osobnej transformácie, nazývanej aj krízou stredného veku, a poskytnúť v procese životnej (a/aj kariérnej zmeny) podporu, zdieľanie, orientáciu a vzdelávanie pre jednotlivcov aj firmy.
Korektúra: Katarína Málková
Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu:
https://www.facebook.com/Corectus/
O vyhorení sme sa rozprávali pred časom
Pozrite si, ako sa to prejavuje…