Matkou po 40-ke: Čo vás čaká a neminie?

Matkou po 40-ke: Čo vás čaká a neminie?

Napriek všetkým rozumným rečiam o biologických hodinách a ideálnom veku na otehotnenie, začať materskú cestu v neskoršom veku má aj svoju druhú stránku – výhody. Mimochodom, tehotenstvo po 35-ke – v minulosti označované ako „geriatrické“ – sa považuje za rizikové. Stále viac mamičiek si ale túto cestu vedome a zodpovedne vyberá. Či už ste prvorodička v 40-tke alebo ste sa v 45 rokoch rozhodli pre svoje tretie dieťa, vaše materstvo bude už od počatia tak trochu špecifické.

Materstvo po 40-ke? Nič nezvyčajné

Zatiaľ čo pred pár rokmi bolo úplne bežné, že ženy privádzali svoje prvé dieťa na svet vo veku 20 – 25 rokov, dnes sa táto hranica posúva niekde okolo 30-tky a ani staršie mamičky nie sú žiadnou raritou.

Ženy majú v súčasnosti oveľa širšie možnosti a ich jedinou prioritou už nie je dobre sa vydať. Stále častejšie dávajú prednosť štúdiu, budovaniu kariéry, cestovaniu či zabezpečeniu životných istôt ako je bývanie. Ďalšie ženy odkladajú materstvo, kým si nájdu stabilný partnerský vzťah. Žiadnou výnimkou nie sú ani ženy s dlhoročnými ťažkosťami s otehotnením. Vytúžené bábätko potom neraz prichádza až na prahu 40-tky.

Lekári dvíhajú prst: Riziká materstva vo vyššom veku

Mladistvý vzhľad je možné udržať, ale fyziologické pochody v ováriách sa oklamať nedajú. Vaječníky prirodzene starnú, čo vedie nielen k zníženiu plodnosti, vyššiemu riziku spontánneho potratu v prvých štádiách tehotenstva (pravdepodobnosť až 1:3), ale aj k zvýšeniu rizika nesprávneho delenia pohlavných buniek. Tehotenstvo vo vyššom veku sa tak spája s vyšším rizikom genetického ochorenia plodu. Kým u 20-ročnej ženy je riziko pôrodu dieťaťa s Downovým syndrómom len približne 1: 1 500, u 40-ročnej ženy pravdepodobnosť stúpa na 1:100.

Tehotenstvo po 40-tke sa spája aj s ďalšími rizikami:

  • zvýšený výskyt tehotenskej cukrovky,
  • vyššia pravdepodobnosť preeklampsie,
  • vyššie riziko predčasného pôrodu a nižšej pôrodnej hmotnosti plodu,
  • zvýšené riziko potreby cisárskeho rezu (pôrodné cesty sú menej pružné ako u mladšej rodičky).

Napriek všetkým rizikám, ak žena po 40-tke otehotnie, najpravdepodobnejší výsledok tehotenstva je normálny. To znamená, že väčšina žien aj vo vyššom veku porodí zdravé dieťa.

Druhá strana mince: Výhody materstva po 40-tke

Každá minca má dve strany a ani materstvo vo vyššom veku nie je len o rizikách. 40-ročné a staršie mamičky majú v porovnaní s mladšími rodičkami aj niekoľko výhod:

  • socioekonomická a profesionálna stabilita,
  • mentálna a emocionálna zrelosť – odráža sa v priebehu tehotenstva aj vo výchove,
  • nižšie riziko popôrodnej depresie,
  • vyššia motivácia využívať všetky zdroje, aby udržali svoje deti zdravé a v bezpečí.

Štúdie dokonca ukazujú, že materstvo vo vyššom veku predžuje žene život. Vedci to vysvetľujú vplyvom hormónov (najmä estrogénu), ktoré oddialia menopauzu a tým znižujú u ženy riziko aterosklerózy, kardiovaskulárnych ochorení a osteoporózy.

Matkou po 40-ke

Zdravý štart: Užitočné tipy, ako zvládnuť materstvo po 40-tke

Otehotnením vo vyššom veku sa zvyšuje význam zdravého štartu materstva. Správne rozhodnutia matky počas tehotenstva môžu viesť k zmierneniu rizika niektorých komplikácií a pozitívne vplývajú na zdravie dieťaťa po nerodení i v dospelosti.

  • Dbajte na zdravú výživu a snažte sa udržať si zdravú hmotnosť. Ak je to potrebné, vyhľadajte výživového poradcu.
  • Buďte aktívna, zaraďte do svojho harmonogramu vhodný pohyb alebo cvičenie. Zvážte tehotenskú jógu.
  • Vyhýbajte sa infekciám, starajte sa o svoju imunitu. Vhodné výživové doplnky nájdete v lekárni. Zdravé potraviny a nápoje pre budúce mamičky ponúka každá drogéria. Vyberajte si najmä čaje a čerstvé ovocné šťavy v bio-kvalite. Dobrým tipom je cviklová alebo slivková šťava, ktorú v bežných potravinách nájdete len ojedinele.
  • Zvýšený lekársky dozor je na mieste. Nájdite si gynekológa, ktorému dôverujete a ktorý vám podrobne vysvetlí všetky riziká a skríningové vyšetrenia. Zvážte absolvovanie platených genetických testov. Aktuálne sú v ponuke aj krvné skríninogové testy, ktorých výsledky sú porovnateľné s invazívnou amniocentézou. Informujte sa o nich u svojho lekára.
  • Prispôsobte svoje tempo a životný štýl tehotenstvu a materstvu. Starajte sa o svoje telo aj dušu – doprajte si dostatok odpočinku, príjemných relaxačných zážitkov, znížte pracovné nasadenie, neprepínajte sily, veľa spite a odpočívajte.
  • Vyhýbajte sa stresu. Naučte sa so stresom pracovať. Ak máte stresujúce zamestnanie, nebojte sa svojho gynekológa požiadať o vypísanie PN.
  • Pripravte sa na pôrod fyzicky aj psychicky. Zvážte absolvovanie prípravného kurzu pre tehotné, prípadne kurzu hypnopôrodu. Učte sa správne dýchať a poznávajte svoje telo. Pomôže vám to v kľúčových momentoch príchodu bábätka na svet.

Pripravené v rámci rubriky Infoservis

Mohlo by vás zaujímať