Asi každý už počul o tzv. prerušovanom pôste alebo, pozitívnejšie povedané, o prerušovanom jedení, ktorý sa stal hitom dokonca aj pre niektorých športovcov. Pochvaľujú si ho hlavne tí, ktorých trápia zdravotné problémy či nadváha. Ako môže pôst vyliečiť zdravotné problémy po 40-ke?
Je pravdepodobné, že ste tento štýl stravovania skúsili už niekoľkokrát, a ani ste o tom nevedeli.
Napríklad stačí, keď ochoriete. Celkom prirodzene stratíte chuť na jedlo a postíte sa. Robia to aj zvieratá. Ak sú choré, zalezú do nory a prestanú prijímať potravu. Telo použije všetku energiu na to, aby sa liečilo, a nemíňa ju na trávenie.
Existujú mnohé štúdie a výskumníci hovoria o tom, že pôst má priam zázračné účinky na ľudské zdravie. V článku na mojom blogu som popísala aj osobnú skúsenosť, ako sa vyliečiť pôstom.
Rôzne druhy pôstov sa používali cez stáročia v mnohých obmenách, v rôznych náboženstvách a kultúrach. Práve tam siahajú jeho korene.
Prerušovaný pôst sľubuje zlepšenie chronických ochorení, ako sú napríklad obezita, vysoký krvný tlak a astma.
Dokonca sa ukázal účinný aj pri niektorých autoimunitných ochoreniach. V prípade, že aj vás trápia zdravotné problémy a chceli by ste prerušovaný pôst skúsiť, ponúkam vám niekoľko rád a základných informácií predtým, ako sa do toho pustíte.
Čo je prerušovaný pôst?
Prerušovaný pôst je založený na dvoch časových oknách. A to v prvom cykle, počas ktorého môžete jesť, za ním nasleduje okno, kedy sa postíte. Doba sa môže líšiť, ale medzi najznámejšie patria 16-hodinové pôsty alebo 24-hodinové, ktoré sa odporúčajú vykonávať raz alebo dvakrát týždenne. Prerušovaný pôst sa však dodržuje každý deň. Počas 8 hodinového okna môžete jesť. To znamená, že si nedáte raňajky. Prvé jedlo dňa bude obed a večeru si môžete dať do 20:00 hod. Alebo naopak, začnete raňajkami, nasleduje obed a večeru vynecháte – budete sa postiť.
Aké sú výhody prerušovaného pôstu?
- Strata hmotnosti
- Zvyšuje hladinu rastového hormónu
- Zlepšuje citlivosť na inzulín
- Znižuje oxidačné poškodenie a zápal
- Spomaľuje starnutie
- Znižuje riziko vzniku cukrovky 2. typu
- Znižuje vysoký krvný tlak
- Slúži ako prevencia pred rakovinou
Prerušovaný pôst pri autoimunitných ochoreniach
Keď sa postíte po dlhšiu dobu, vaše telo má čas oddychovať a zotaviť sa. Nemusí tráviť potravu alebo sa brániť proti zápalovým látkam. Tento stav môže mať preto priaznivý účinok na zmiernenie niektorých autoimunitných ochorení.
Prerušovaný pôst spustí autofágiu
Tento, nie veľmi známy pojem, pochádza z gréckeho slova a doslovne znamená „pojedanie samého seba“. Tu sa nenechajte vystrašiť. Je to proces, ktorý vyvolá postenie. Vtedy sa v tele rozkladajú odumreté a poškodené bunky a tiež amyloidné plaky, ktoré súvisia s neurodegeneratívnymi ochoreniami, akými sú Alzheimer alebo roztrúsená skleróza. Autofágia zvyšuje schopnosť tela odolávať infekciám, ktoré môžu zhoršiť priebeh autoimunitného ochorenia.
Pôst znižuje zápal a prozápalové cytokíny
Zápal je koreňom takmer každého chronického ochorenia. A pokiaľ jeho liečbu zanedbáte, môže dôjsť až k vzniku autoimunitných ochorení. Ukázalo sa, že prerušovaný pôst znižuje zápal a prozápalové cytokíny. Ľudia, trpiaci na reumatickú artritídu, cítili menšiu bolesť kĺbov, keď vyskúšali prerušovaný pôst.
Zlepšuje imunitu
Ukázalo sa, že prerušovaný pôst podporuje správnu funkciu imunitnej odpovede tým, že potlačuje autoimunitné reakcie. Dochádza k tomu pravdepodobne preto, lebo počas pôstu neprijímate bielkoviny. Tie podporujú zápal a alergické reakcie spôsobené niektorými potravinami.
Mali by ste vedieť, že…
- Aj keď má prerušovaný pôst mnoho benefitov, nie je pre všetkých.
- Ženy, alebo ľudia, ktorí majú problémy so štítnou žľazou alebo majú hormonálnu nerovnováhu, by sa pôstu mali radšej vyhnúť.
- Pôst môže spôsobiť nepravidelnosť menštruačného cyklu.
- Kvôli stavbe tela sa teda druh pôstu odporúča prevažne mužom.
- Stres, ktorý telo prežíva počas pôstu, môže zhoršiť ochorenie štítnej žľazy, najmä vtedy, ak ste vystavení každodennému stresu.
- S pôstom vždy začínajte pomaly a sledujte, ako reaguje vaše telo.
Môže pôst vyliečiť zdravotné problémy po 40-ke?
Po mojich skúsenostiach s rôznymi druhmi pôstu (áno, vyskúšala som aj 11-dňový a bola to zaujímavá skúsenosť) by som odporúčala jednoznačne intermittent fasting, to znamená pravidelné neprerušované zdržanie sa jedla na niekoľko hodín.
Existuje na to jeden logický dôvod. Vo všetkom je výhodnejšie robiť veci priebežne, než naraz. Napríklad, keď upratujete každý deň, je to jednoduchšie, ako dať do poriadku týždenný domáci chaos. Nehovoriac o upratovaní raz za rok.
Pre ženy po 40-ke stačí v pohode aj 14 hodín na neskutočné benefity (12 hodín nejesť by malo byť samozrejmosťou). Stratia sa pneumatiky, omladne pokožka, vyhladia sa začínajúce vrásky a predídete neskoršiemu vzniku typických civilizačných metabolických chorôb. Pokiaľ už nejaké máte, buď sa zmiernia, alebo vymiznú. Minimálne za vyskúšanie aspoň na mesiac to stojí!