Muselo to prísť? Rozhovor s poetkou Andreou Ágg

Muselo to prísť? Rozhovor s poetkou Andreou Ágg

Muselo to prísť? Rozhovor s poetkou Andreou Ágg

MUSELO TO PRÍSŤ. To je názov básne, ktorá v tejto nepoetickej dobe našla obrovský ohlas medzi ľuďmi nielen na Slovensku, ale aj vo svete.  Poetka, manželka, mama dvoch dcér a milovníčka Moneta,  Andrea Ágg prezradila, ako sa zrodila báseň i rovnomenná básnická zbierka.

Čo ťa viedlo k napísaniu týchto výnimočných veršov?

Situácia vo svete a hlavne u nás. Keď v marci začali pribúdať nové prípady pozitívnych na koronavírus aj na Slovensku, médiá chrlili katastrofické správy a nejak to doľahlo aj na mňa. Sadla som si a za pár minút som napísala báseň MUSELO TO PRÍSŤ tak, ako som to vnímala ja. Hoci som to nikdy pred tým nespravila, niečo mi hovorilo, aby som túto báseň zavesila na sociálnu sieť. Ráno mi kamaráti písali, nech ju otvorím pre verejnosť, aby ju mohli zdieľať. To, čo nastalo potom, bolo šialené.

Ľudia ju masívne zdieľali, recitovali, zhudobňovali a prekladali do cudzích jazykov – od češtiny po arabčinu – spolu do 11 jazykov. Uverejnili ju aj viaceré médiá. Báseň si začala žiť svoj život.

Tvoja tvorba by sa dala nazvať „Poézia 3v1. Srdce + duša + rozum“. Básne sú plné životnej múdrosti a podávaš ich láskyplným spôsobom tak, že pohladia dušu aj srdce. Prezradíš nám, ako taká báseň vzniká?

Tajomstvo je veľmi jednoduché. Píšem len o tom, čo mám prežité. O veciach, s ktorými mám osobnú skúsenosť, alebo sa ma nejakým spôsobom dotýkajú. Každá čiarka a pomlčka má potom svoj bytostný význam. Stáva sa mi, že sa uprostred noci zobudím a napadne mi zaujímavá myšlienka, či rovno verš. Aj preto mám od istého času na nočnom stolíku ceruzku a zápisník. Ide o to, prekonať sa, rozsvietiť nočnú lampu a jednoducho to zapísať, aj keď sú tri hodiny ráno. To je môj top čas.

Kombinácia bielej a zlatej farby na titulnej strane tvojej zbierky naznačuje, že ide o niečo výnimočné. Decentné ilustrácie vystihujúce charakter jednotlivých básní, čisté línie, nadýchaný text  a záložky s hlbokými myšlienkami – celý tento komplex pôsobí ako nadštandardné umelecké dielo. Kto sa na zbierke podieľal?

Knihu ilustrovala moja priateľka žijúca v parížskej metropole – Amina Renaud. Je architektka, no rada maľuje a do ilustrácii vložila emóciu, ktorá krásne dopĺňa verše. Práve očakávala bábätko a posledné maľby tušom dokončovala dokonca už počas miernych kontrakcii. Francúzske nemocnice sa prepĺňali chorými na koronavírus a do týchto časov sa zrodilo dieťa i kniha. Titulnú grafiku vymyslel Andrej Kmeťo, s ktorým sa poznám už dlhšiu dobu, a teda vedel, čo sa mu ku mne hodí a čo určite nie.

Koncept letiacich púpav úzko súvisí s témou večnosti, ktorá v básňach rezonuje. Cením si na ňom, že nad celou grafikou do hĺbky premýšľal, nebral to ako rádovú zákazku. Zodpovedná redaktorka Jitka Rožňová je tiež moja dlhoročná priateľka, a tak sme si všetko vedeli dopodrobna odkomunikovať. Aj tlačiareň som si volila podľa toho, kde mi dovolili byť pri tom. Stála som nielen pri prvom výtlačku, ale pri každom bode zrodu tejto knihy. Osobný kontakt je pre mňa veľmi dôležitý, a potom celá tá energia vložená do procesu je z tej knihy cítiť. Dúfam… (pozn. Knihu si môžete objednať tu: https://andreaagg.sk/ )

Pridanou hodnotou celej zbierky sú aj noty na predsádkach. Ako si k nim prišla?

Jedného dňa báseň Muselo to prísť zhudobnila pani, ktorú som nikdy nevidela naživo.

Eva Čapková sa mi verejne prihovorila cez video spred klavíra a zahrala skladbu, ktorú zložila z hĺbky svojej duše. Dojalo ma to. Vždy som túžila, aby niekto zhudobnil moje texty. Splnila mi sen bez toho, aby o tom vedela. Priznala sa však, že neovláda noty. Na to sa jej ozvala rehoľná sestra Terézia Jana Hadryová, ktorá tie noty spísala.

Keď som uvažovala o knihe ako o celku, napadla mi myšlienka zapracovať ich do predsádok pre tých, ktorí si skladbu vedia zahrať na nejakom hudobnom nástroji. Nielen ja, ale ani tieto dve dámy sa navzájom nikdy predtým nevideli a už teraz sa tešíme na osobné stretnutie a zoznámenie sa. Je to čarovné, koľko takýchto „náhod“ okolo zbierky denne zažívam. Spája ľudí a inšpiruje ich k ďalšej tvorbe. A možno i otvára nové otázky.

Občas cítim potrebu darovať zbierku úplne cudzej osobe o ktorej viem, že je po strate niekoho blízkeho. Prvotné prekvapenie rýchlo vystrieda nadšené prijatie.

KONEČNOSŤ,  ZMENA a VEČNOSŤ.  To sú názvy troch častí. Každá z nich vysvetľuje tieto abstraktné pojmy jednoduchým a zrozumiteľným spôsobom. Čo ťa inšpirovalo práve k takémuto členeniu?

 Keď ma z novozámockého literárneho klubu vyzvali usporiadať v januári autorský večer mojej poézie, prijala som to s nadšením. No vedela som, že téma nebude napohľad vôbec prívetivá. O smrti človek nerád počúva. Aktuálne básne totiž reflektovali moje pocity po nečakanej strate mojej priateľky a krátko na to aj jej manžela. Človek začne uvažovať, o čom to tu celé vlastne je a čo je „potom“.

Nakoniec boli stoličky obsadené do posledného miesta. Tí, ktorí sa témou nedali zastrašiť na záver uznali, že to bol veľmi príjemný poetický večer a očakávaná depresia sa nedostavila. Už tam som mala takto členené básne. Potom prišla korona a novú báseň Muselo to prísť som zaradila do strednej časti s názvom Zmena. Pekne zapadala do kontextu a dala meno celej zbierke.

Ako vznikol nápad dať do tvojej zbierky špeciálny priestor na venovanie?

Vedela som, že knihu budem podpisovať pre priateľov, a taktiež som tušila, že iní budú chcieť knihu darovať napríklad ako svadobný dar, k narodeninám, či na Vianoce. Chcela som na to špeciálne miesto a môj kreatívny grafik vždy obratom prekoná moje očakávania.

Muselo to prísť? Rozhovor s poetkou Andreou Ágg

Tvoje verše sa dajú čítať znova a znova a vždy sa v nich dá objaviť nový rozmer – filozofiu vo veršoch. Čo by si na záver odkázala čitateľom 40 plus?

Aby sa nehanbili čítať poéziu! Ukrýva totiž neobjavené poklady! Dá sa ňou vyjadriť viac, ako dlhým románom. A aby sa riadili svojou intuíciou, aby počúvali hlas svojho srdca. Aby si našli chvíľu na samotu a trávili čas v tichu. Vtedy začujú ten hlas. A aby svoj drahocenný čas nevenovali mobilom a počítačom, ale svojim najbližším. Lebo nakoniec to, čo nám zostane, nebudú veci, ale vzťahy. Len na nich záleží.

Rozhovor pripravila: Janka Belková
Foto: Archív A. Ágg

Knihu si môžete objednať priamo tu: https://andreaagg.sk/

Muselo to prísť? Rozhovor s poetkou Andreou Ágg

Janka Belková, autorka rozhovoru spolu s autorkou knihy Andreou Ágg

 

Mohlo by sa vám páčiť – rozhovor s Adelou Vinczeovou…

Adela Vinczeová: Každému sa napĺňa to, čo má v sebe zakotvené.

Mohlo by vás zaujímať