Nahradí umelá inteligencia právnikov? Aktuálne už môže pomáhať pri písaní stanovísk na súdoch.

Nahradí umelá inteligencia právnikovNahradí umelá inteligencia právnikov?

Anglický právny systém, ktorý má 1000 rokov a stále sa drží tradícií, medzi ktoré patrí nosenie parochní a rúch, urobil krok do budúcnosti a povolil sudcom používať umelú inteligenciu na pomoc pri vypracúvaní rozsudkov.

Súdna rada súdov a tribunálov minulý mesiac uviedla, že umelá inteligencia môže pomáhať pri písaní stanovísk, ale zdôraznila, že by sa nemala používať na výskum alebo právne analýzy, pretože táto technológia môže vyrábať informácie a poskytovať zavádzajúce, nepresné a neobjektívne informácie.

„Sudcovia sa nemusia vyhýbať  používaniu umelej inteligencie,“ povedal Master of Rolls Geoffrey Vos, druhý najvyššie postavený sudca v Anglicku a Walese. „Musia však zabezpečiť ochranu dôvery a prevziať plnú osobnú zodpovednosť za všetko, čo vytvoria.“

Všeliek či hrozba?

V čase, keď vedci a právni experti uvažujú o budúcnosti, keď by umelá inteligencia mohla nahradiť právnikov, pomáhať pri výbere porotcov alebo dokonca rozhodovať o prípadoch, je prístup, ktorý 11. decembra vyriekli sudcovia, zdržanlivý. Pre profesiu, ktorá pomaly prijíma technologické zmeny, je to však aktívny krok, keďže vláda a priemysel – a spoločnosť vo všeobecnosti – reagujú na rýchlo napredujúcu technológiu, ktorá je striedavo vykresľovaná ako všeliek a hrozba.




„V súčasnosti prebieha živá verejná diskusia o tom, či a ako regulovať umelú inteligenciu,“ povedal Ryan Abbott, profesor práva na Univerzite v Surrey a autor knihy „Rozumný robot: Umelá inteligencia a právo.“

„Umelá inteligencia a súdnictvo je niečo, čo ľudí mimoriadne znepokojuje, a je to oblasť, v ktorej sme obzvlášť opatrní, pokiaľ ide o udržanie ľudí v obraze,“ povedal. „Takže si myslím, že AI môže narúšať súdnu činnosť pomalšie ako v iných oblastiach a budeme tam postupovať opatrnejšie.“

Abbott a ďalší právni experti ocenili, že sa súdnictvo zaoberá najnovšími iteráciami AI, a uviedli, že usmernenie bude široko vnímané súdmi a právnikmi na celom svete, ktorí chcú používať AI alebo sa obávajú toho, čo by mohla priniesť.

Tým, že Anglicko a Wales urobili krok, ktorý bol označený za počiatočný, sa posunuli smerom k špičke súdov zaoberajúcich sa AI, hoci nejde o prvé takéto usmernenie.

Celý text nájdete v angličtine tu: TIME.com

O umelej inteligencii sme sa rozprávali aj v podcaste ODznova….

Ospravedlňte prosím trochu nekvalitnejší zvuk…

Pripravila: Martina Valachová

Mohlo by vás zaujímať