Niekto nás tu klamal, strašil a okrádal. A potom zmazal data? A teraz konsolidujeme?! Platia to občania!
Aktuálne sa prevalili informácie, že niekto nás tu klamal, strašil a okrádal. A potom zmazal data? A teraz konsolidujeme?! Platia to občania! Hovorím o MOM. O tom, že bolo veľa testovacích stredísk. Niektoré firmy ich mali desiatky. V niektorých sa otestovalo len pár ľudí, ale desiatky tisíc EUR tiekli do vrecka firiem. V niektorých vraj vyšli len negatívne testy. V niektorých MOM zase iba pozitívne. Človek nemusí byť matematik, aby si zrátal, že to je nemožné. Nie je predsa možné, aby všetky testy v konkrétnej MOM vyšli na rovnako. Že ani jeden by nevyšiel inak.
Zlyhávajúce a neprepojené informačné systémy štátnych inštitúcií, či neschopnosť Ministerstva zdravotníctva SR poskytnúť komplexnú databázu so spoľahlivými údajmi o mobilných odberových miestach (MOM).
Na tieto významné riziká upozorňuje analytická jednotka Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) SR vo svojom najnovšom analytickom komentári. V druhom polroku tohto roka sa pozrela na proces vzniku, fungovania a kontroly mobilných odberových miest, ktoré sa pre väčšinu z nás stali súčasťou života v najťažších mesiacoch covidovej pandémie. Analýza národnej autority pre externú kontrolu nezahŕňa celoplošné testovania, keďže tie neboli realizované prostredníctvom MOM-iek, ani veľkokapacitné odberové miesta, ktoré predchádzali vzniku mobilných.
Analytici odhalili nedostatky pri financovaní a fungovaní MOM v období rokov 2020 až 2023. „Celý systém mobilných odberových miest bol značne chaotický, čo nahrávalo tým, ktorí chceli na nefungujúcom systéme bez akejkoľvek kontroly zarobiť a pre ktorých bol verejný záujem obťažujúcim slovným spojením,“ konštatuje šéf kontrolórov Ľubomír Andrassy. Celkové výdavky zo štátneho rozpočtu odhaduje NKÚ na úrovni 317 miliónov eur. Z toho na testy použité v MOM-kách išlo zo štátnych zdrojov podľa odhadu analytikov 237 miliónov.
Ako problémová sa ukázala nedostatočná evidencia výdavkov, nezrovnalosti v rozmiestnení mobilných odberových miest a výrazné rozdiely v počte vykonaných testov, ako aj pri nákladoch na testovanie. Národní kontrolóri upozorňujú na potrebu ďalších preverovaní zo strany zodpovedných orgánov a zvýšenia transparentnosti pri používaní verejných zdrojov rezortom zdravotníctva.
Zistenia úrad postúpil okrem iného orgánom činným v trestnom konaní či finančnej správe pre ďalšie využitie.
Do konca roka 2022 bolo pridelených takmer tritisíc kódov pre poskytovateľov zdravotnej starostlivosti typu MOM.
Vzhľadom na nedostatočné dáta však nebolo možné určiť presný počet skutočne fungujúcich mobilných odberových miest. „Viac ako desať percent z celkového počtu registrovaných MOM-iek pripadá na osem právnických osôb, ktoré zaznamenali v priebehu roku 2021 medziročný nárast tržieb rádovo v tisíckach percent,“ priblížil zistenia analytickej jednotky predseda slovenských kontrolórov. Kým tržby týchto subjektov v rokoch 2019 a 2020 boli blízke nule alebo dosahovali desiatky až stovky tisíc eur, za rok 2021 sa ich tržby vyšplhali rádovo na niekoľko miliónov.
Ako ukazujú výpočty kontrolórskych analytikov, ktorí mali k dispozícii obmedzené množstvo dát, na odhalenie jedného pozitívneho covidového prípadu prostredníctvom AG testovania v mobilných odberových miestach bolo vynaložených v období rokov 2020 – 2021 zo štátnych zdrojov v priemere 178 eur.
Viac ako 34 % MOM-iek vykázalo menej ako tisíc testov, pričom všetky výsledky boli negatívne, čo vyvoláva otázky.
Niektoré mobilné odberové miesta, ktoré vykonali menej ako tri testy, mali 100 % pozitívnych výsledkov, čo tiež vzbudzuje podozrenie. Štátne zariadenia mali väčšiu mieru pozitivity (testovali skôr chorých pacientov), kým súkromné a mestské zariadenia nižšiu, niekedy aj pod 1 %.
Celá správa tu: https://www.nku.gov.sk/-/momkam-chybali-jasne-pravidla-a-transparentnost-najrozsiahlejsiu-databazu-vymazali
Záver?
Keď si od januára budete uťahovať opasok, spomeňte si na roky 2020 – 2022. Všetky konsolidačné opatrenia, ktoré sa teraz vykonajú, majú smerovať ku zlepšeniu stavu financií. A to zaplatia všetci. Nikto neunikne. Spôsob vedenia našej krajiny (ale nielen našej) zlyhával a zlyháva. Asi to vidíme všetci. Len nikto nič nerobí. Nič sa nemení. Volby striedajú ďalšie volby. Vymýšľajú sa nové dane. Kedysi sa pánom platil desiatok. My smerujeme k tomu, že ľuďom postupne bude ostávať ten pomyselný desiatok. Všetko ostatné strávi systém…
Idú Vianoce.
A potom?
Uvidíme…
Martina Valachová