Ohrozuje nadmerné pitie kávy vyšším vekom opotrebované kĺby?
V súčasnej dobe je káva jedným z najpopulárnejších nápojov na svete a mnohí z nás si užívajú svoju dennú dávku kofeínu, aby si zlepšili koncentráciu a stimulovali svoju energiu počas dňa. Avšak, s pribúdajúcim vekom a možnými zdravotnými problémami, je vhodné množstvo prijatého kofeínu počas dňa zvážiť. Nadmerné pitie kávy môže mať na zdravie našich kĺbov vo vyššom veku negatívny vplyv. Ako je to možné?
Môže kofeín vplývať na stav našich kĺbov?
Odpoveď na túto otázku nie je jednoznačná, pretože závisí od niekoľkých faktorov, ako je množstvo konzumovanej kávy, typ artritídy a to, či pijete kávu s obsahom kofeínu alebo bez neho.
Mnohé výskumy naznačujú, že nadmerná konzumácia kávy môže zvýšiť riziko vzniku reumatoidnej artritídy a osteoartritídy, čo má podľa odborníkov niekoľko dôvodov.
- Po prvé, kofeín môže vyvolávať zápal nervov a svalov v hornej časti chrbtice, čo môže viesť k bolestiam kĺbov a napätiu v tejto oblasti.
- Po druhé, pretože kofeín môže spôsobiť nespavosť, môžete po prebudení pociťovať bolesť kĺbov.
- Po tretie, kofeín môže zvýšiť hladiny kortizolu, hormónu zodpovedného za reakciu na stres, čo môže viesť k zvýšeniu hladiny inzulínu v krvi, spôsobujúceho stuhnutosť kĺbov a zápal.
Na druhú stranu, iní tvrdia, že kofeín kvalitnej zrnkovej kávy môže vďaka vysokému obsahu antioxidantov a ich protizápalovým účinkom riziko vzniku iných typov artritídy znížiť.
Prečo a kedy sa riziko zvyšuje?
Niekoľko výskumov ukazuje na možné spojenie medzi konzumáciou kávy a zvýšeným rizikom vzniku reumatoidnej artritídy (RA). Jedna štúdia zistila, že pitie kávy môže zvýšiť hladiny séropozitívnej RA, čo je typ proteínu spojený so zhoršením symptómov tejto choroby. Ak si ale myslíte, že to vyrieši alternatíva bez kofeínu, budete prekvapení.
Jeden výskum zistil, že každá ďalšia šálka kávy bez kofeínu zvyšuje riziko vzniku RA o 11 %, čo môže byť spôsobené procesom odstraňovania kofeínu z kávových zŕn, pri ktorom sa niekedy používajú toxické chemikálie, ako je metylénchlorid.
Ak máte teda obavy, no neviete si to bez kávy z praktického aeropressu predstaviť, skúste jej denné množstvá obmedziť na maximálne štyri šálky kávy, čo predstavuje približne 400 mg kofeínu, čo je odporúčaná denná dávka pre dospelých.
Do úvahy by ste mali brať aj obmedzenie cukru v káve, pretože má zápalové vlastnosti, ktoré môžu zhoršiť nielen symptómy RA.
5 návykov na zvládnutie artritídy
Prvým a najdôležitejším krokom, ktorý by ste mali v prípade podozrenia na vznik reumatoidnej artritídy urobiť, je navštívi lekára alebo špeciálnu ortopedickú ambulanciu v Bratislave.
Okrem odbornej kontroly a zváženia vplyvu kávy na artritídu je dôležité venovať pozornosť aj ďalším aspektom životného štýlu, ktoré môžu ovplyvniť priebeh ochorenia:
- Rozhýbte telo: Pravidelná fyzická aktivita môže posilniť svaly a kĺby a zlepšiť ich flexibilitu. Nemusíte však hneď začať cvičiť, stačí rozhýbať ruky montážou kvalitných skrutiek do dreva a nohy na prechádzke v parku.
- Skúste meditáciu: Relaxačné techniky ako meditácia môžu pomôcť zmierniť stres a úzkosť spojené s artritídou.
- Zmeňte svoj jedálniček: Zdravá výživa s dostatkom ovocia, zeleniny a omega-3 mastných kyselín môže pomôcť zmierniť zápal v tele.
- Dostaňte sa na zdravú váhu: Nadváha môže zhoršiť symptómy artritídy, preto je dôležité udržiavať zdravú hmotnosť tela.
- Vyskúšajte fyzikálnu terapiu: Fyzikálna terapia a rehabilitácia môžu pomôcť zmierniť bolesť a zlepšiť funkciu postihnutých kĺbov.
V závere je dôležité poznamenať, že každý prípad artritídy je individuálny a je nesmierne dôležité diskutovať so svojím lekárom o vhodných spôsoboch liečby a životného štýlu, ktoré sú najlepšie pre vašu situáciu.
Zdroj obrázka:LDprod/Shutterstock.com