Oprava zlatom? Kintsugi – umenie opravy zlatom – (Prijatie nedokonalosti a straty)
Život so sebou prináša rôzne bolestné skúsenosti, žiaľ nikto z nás sa im nevyhne. Niektoré zanedlho prebolia, no niekedy môžeme byť tak hlboko zasiahnutí nejakou udalosťou, že máme pocit, akoby náš život bol v troskách, akoby sa rozbil márne kúsky a my sa na kolenách snažíme tie čriepky pozbierať a nevieme, čo s nimi. Uvedomenie, že niečo sa nenávratne zničilo a náš život už nikdy nebude ako predtým, nás paralyzuje, napĺňa zármutkom a strachom a často aj bezradnosťou, lebo nevieme ako ďalej.
Vo chvíli, keď prežívame stratu blízkej osoby, rozchod a mnohé iné bolestivé skúsenosti, môže sa nám pohľad do budúcnosti úplne zastrieť, lebo nič už nebude tak, ako sme očakávali, ako sme si to predstavovali a často sa do toho primieša aj pocit vlastného zlyhania či nedostatočnosti, že sme včas nejako nezasiahli, že sme nedokázali tomu predísť a naše predstavy a nádeje do budúcnosti sú v troskách. Nevieme, ako sa s tým vyrovnať, ako ísť ďalej?
“Vo všetkom je trhlina, ňou svetlo dovnútra sa prebíja.” Leonard Cohen, skladba Anthem
Kintsugi je starobylé japonské umenie opravy rozbitých keramických predmetov pomocou špeciálnej živice a ozdobenie puklín žiarivým zlatom. Nie je cieľom zlomené miesta zamaskovať, či skrývať, ale naopak zvýrazniť a skrášliť. Cieľom je aby sa stali neprehliadnuteľnou súčasťou opraveného predmetu a jeho príbehu.
Toto umenie je nádherná metafora k nášmu životu. K procesu zmierenia sa a prijatia seba a svojho života aj s našimi chybami, nedokonalosťami, stratami a zlyhaniami. V kúskoch starostlivo a s láskou pospájaných zlatými spojmi súcitu, múdrosti a vďačnosti je ukrytý príbeh našej zraniteľnosti a zároveň sily, nádeje a krásy.
Áno, náš život už nikdy nebude taký, ako sme si predstavovali…
Ale aj naše sklamania, zranenia alebo zlyhania so sebou prinášajú zárodok niečoho nového a vzácneho.
Tradičný postup reštaurovania predmetov pomocou Kintsugi môže trvať aj 2 až 3 mesiace, kým sú spoje naozaj krásne a pevne vyplnené a môžu sa skrášliť a zakonzervovať zlatom. Aj nám môže proces zmierenia, prijatia a uzdravenia trvať dlhšie, ale oplatí sa venovať mu potrebný čas a pozornosť, aby sme mohli vo svojom živote uvidieť krásu a nový zmysel. A tiež nechať sa obohatiť o dary, ktoré bolesť prináša tým, ktorí ju privítajú a naučia sa sa jej načúvať, napríklad súcit, pokoru, zhovievavosť, láskavosť, vďačnosť, múdrosť, rozvahu, autenticitu, odhodlanie… Je ich mnoho.
Verím, že máme schopnosť pracovať so svojimi nedokonalosťami, zahladiť hrany a urobiť z nich niečo krásne.
Prajem si, nech žiaria.
***
Autorka má certifikát na sprevádzanie koučingovým programom Otvor sa láske. Vytvorila ho americká psychologička a terapeutka Katherine Woodward Thomas. Program pomohol už tisícom ľudí na celom svete prekonať svoje vnútorné bariéry a limitujúce presvedčenia a nájsť lásku svojho života.
Teraz je dostupný aj v slovenskom jazyku. Ak vás to článok zaujal a chcete sa dozvedieť viac, môžete navštíviť jej stránku www.otvorsalaske.sk alebo rovnomennú stránku na FB.