Štyri pravidlá oslobodenia
Náš problém
V súčasnosti prežívame zápas o smerovanie Západu a stojíme na križovatke medzi jeho zánikom a renesanciou, medzi pracovným lágrom a poľudštením ekonomiky a politiky.
Aby západné elity mohli konkurovať silnejšej čínskej verzii technokapitalizmu, nestačí už len vyrábať čo najviac, čo najrýchlejšie a najlacnejšie, ale musia aj rovnakým spôsobom vládnuť. Demokracia tomu „prekáža“, a preto jej akútne hrozí zánik a nahradenie technokraciou.
Túto hrozivú situáciu sme si zavinili sami, pretože sme roky robili státisíce a milióny malých rozhodnutí o tom, po čom túžiť, či, kde a čo si kúpiť, čo a kde ušetriť, koho budeme počúvať, čítať alebo voliť a čomu budeme veriť. Otázky boli správne, ale naše rozhodnutia boli nesprávne, pretože sme sa riadili nesprávnymi pravidlami:
- Rýchle je lepšie ako pomalé.
- Veľké je lepšie ako malé.
- Veci sú lepšie ako ľudia.
- Cudzie je lepšie ako naše.
To, že sme sa doteraz rozhodovali na základe nesprávnych pravidiel, je teraz našou šancou, pretože ak zmeníme pravidlá nášho života, porazíme techno-diktatúru a zlepšíme svet.
Návod na nenásilnú revolúciu
Vždy, keď sa rozhodujete, po čom túžiť, či, kde a čo nakupovať, na čo a na čom šetriť, koho počúvať, čítať alebo voliť a v čo veriť, dôsledne a vytrvalo sa riaďte Štyrmi pravidlami oslobodenia (4PO):
Pravidlo 1. Pomalé je lepšie ako rýchle
- Prežívajte dnešok ako najdôležitejší deň svojho života, a nie iba ako prekážku pre zajtrajší deň.
- Ak je to možné, uprednostnite „pomalú“ osobnú komunikáciu pred digitálnou.
- Reagujte na požiadavky a potreby systému čo najpomalšie.
- Nekupujte len preto, že je to lacné. Nekupujte kvôli sebauspokojeniu.
- Kupujete len kvalitu, jedinečnosť, stálosť a ručnú výrobu.
Pravidlo 2. Lokálne je lepšie ako globálne
- Vždy a vo všetkom uprednostňujte miesto, kde žijete a pracujete.
- Vždy si vyberte len to, čo je vám na dosah a čo môžete ovplyvniť.
- Nakupujte tovar vo svojej blízkosti a vo svojej blízkosti si hľadajte aj priateľov.
- Zapojte sa do miestneho hospodárstva a politickej samosprávy.
- Používajte bankovky a nie kreditné karty; podporujte miestne meny a výmenný obchod.
- Posilňujte malých a oslabujte veľkých.
Pravidlo 3: Priama komunikácia tvárou v tvár je lepšia ako elektronická
- Nepridajte sa k internetovému davu a uprednostnite osobné vzťahy.
- Informačný systém vás chce ovládať, využívať a manipulovať s vami. Vypnite ho.
- Používajte internet, ale nedovoľte, aby vás zneužíval.
- Ničomu, čo je napísané, nedôverujte viac ako vlastnému rozumu a blízkym ľuďom.
- Vždy dávajte prednosť medziľudským vzťahom pred vzťahmi k veciam.
Pravidlo 4: Vlastné je lepšie ako cudzie
- Naša odlišnosť od ostatných je hlavným zdrojom tvorivosti a slobody; jej potláčanie je na škodu obom stranám.
- Naše záujmy, tradície a problémy sú dôležitejšie ako záujmy iných.
- Odmietnite „solidaritu“ s celým svetom; zneužívajú váš súcit.
- Zaoberajte sa len tým, čo je tu, a nie tým, čo je za horizontom.
- Podporujte všetko, čo rozkladá nadnárodné politické a hospodárske celky.
Prečo to bude fungovať
Čím viac ľudí bude konať podľa 4PO, domýšľať ich, zlepšovať a získavať pre takéto konanie ostatných, tým rýchlejšie a väčšie bude naše víťazstvo. Prečo? Pretože aj veľmi malé zmeny sú vo veľkom množstve všemocné. Príklad?
V roku 2003 zamestnal British Cycling Davea Brailsforda. Za sto rokov od roku 1908 získali Briti jedinú zlatú medailu a ani raz nevyhrali Tour de France. Brailsford prišiel s novou metódou. Vo všetkom, čo človek robí, sa mal snažiť o aspoň nepatrný pokrok. Keď vrstvíte jeden krok na druhý, má to obrovský pákový efekt. Preto začal robiť desiatky malých zmien. Sedlám dal pohodlnejší tvar, pneumatiky potieral alkoholom, aby boli priľnavé, skúšal rôzne druhy masážnych gélov, až vybral ten, ktorý najrýchlejšie regeneroval svaly atď., atď. Keď sa tieto malé zlepšenia dali počítať na stovky, britský tím dominoval v cestnej a halovej cyklistike. Na olympijských hrách v Pekingu získal 60 percent všetkých zlatých medailí a v Londýne ešte viac. V rokoch 2007 až 2017 získali 178 zlatých medailí zo šampionátov, 60 olympijských medailí a päť trofejí z Tour.
Na našej strane máme ďalšie výhody.
- Nemusíme sa organizovať a nepotrebujeme vodcov. Všetko, čo potrebujeme, je, aby sme všetci dôsledne a vytrvalo dodržiavali štyri pravidlá oslobodenia.
- Nemusíme presne vedieť, kam chceme ísť, ale ak sa budeme vytrvalo riadiť svojimi pravidlami, nemôžu nás priviesť tam, kam nechceme.
- Nemusíme ani meniť ich pravidlá hry. Úplne stačí dôsledne a vytrvalo uplatňovať vlastné pravidlá a vytvoriť si novú spoločnosť.
Ak osobne konáte podľa štyroch pravidiel oslobodenia, nikto si nevšimne, že už žijete v novej spoločnosti a zároveň ste zrnkom piesku v ložisku starého systému. „Neviditeľné“ minizmeny sa kumulujú do miliónov homogénnych odchýlok od noriem starého systému a pôsobia ako všemocná páka na nenásilnú, ale zásadnú zmenu sveta k lepšiemu.
Čo by sa stalo, keby napríklad polovica Bratislavy dva mesiace nakupovala to, čo kupuje na internete, iba v kamenných obchodoch a predajniach, a keby (úplnou náhodou) bol ohlásený lockdown, tak by nekupovala nič iné – iba potraviny?
Apel
Vždy, keď sa budete rozhodovať o tom, po čom túžiť, či, kde a čo nakupovať, čo a na čom šetriť, koho počúvať, čítať alebo voliť a v čo veriť, riaďte sa štyrmi pravidlami oslobodenia:
- Pomalé je lepšie ako rýchle.
- Lokálne je lepšie ako globálne.
- Osobný kontakt je lepší ako digitálny.
- Vlastné je lepšie ako cudzie.
Britský politik a filozof Edmund Burke povedal: „Nikto nerobí väčšiu chybu ako ten, kto nerobí nič, lebo si myslí, že to málo, čo môže urobiť, nemá význam.“ Tým, ktorí jeho radu neposlúchnu, nebudem vyčítať iba lenivosť alebo zbabelosť, ale najmä hlúposť, pretože tým vedome a nenávratne škodia sebe a svojim potomkom.
Petr Robejšek, nezávislý analytik, poradca a kouč
Dôvetok
*Tento text je zo seriálu Petrovej „kuchařky“. Ide o originálny text spracovaný pre čitateľov Magazínu 40plus. Nadväzuje na článok SPOMAĽTE, ktorý nájdete po kliknutí TU. A na článok: Ako prežiť v informačnej spoločnosti, ktorý nájdete TU
Korektúry: Katarína Málková
Pripravila: Martina Valachová
Odkazy:
Synopsa filmu (18 minút): https://www.youtube.com/watch?v=IFl1ssnR9bI
hovorená verzia: https://www.youtube.com/watch?v=6ZdAOGsTAMs
písomná verzia: https://blog.aktualne.cz/blogy/petr-robejsek.php?itemid=39325