Plnené bataty s karamelizovanou kyslou kapustou, červenou cibuľkou a šampiňónmi
Na prvý pohľad sú chute v tomto recepte rôznorodé, konečný výsledok však bol taký skvelý, že som si ho musela zapísať. Určite si ho čo najskôr zopakujem.
Čo potrebujeme na plnené bataty:
- 4 bataty
- 1/4 kg šampiňónov
- 1/2 kg kyslej kapusty
- 4 červené cibule
- 150 gr čerstvý syr (napr. lučina)
- olej, čierne korenie, soľ
- balzamikový ocot
- maslo, 2 PL cukru
Ako na prípravu – plnené bataty
Bataty si prekrojíme na polovicu, potrieme olejom, osolíme a uložíme na plech reznou stranou hore. Pečieme do zmäknutia – podľa rúry, cca 20 min na 180 stupňoch
Medzitým na oleji necháme skaramelizovať 1 PL cukru, pridáme vyžmýkanú kyslú kapustu (ak treba, nakrájame na drobnejšie) a dusíme.
Cibuľu nakrájame na prúžky, na masle necháme skaramelizovať 1 PL cukru, pridáme cibuľu. Miešame, kým sa karamel nerozpustí a pridáme asi 1,5 PL balzamika. Cibuľa by mala ostať jemne chrumkavá, nie celkom mäkká.
Šampiňóny nakrájané na plátky opečieme na sucho na panvici (silnejší plameň, nesolíme, aby nepustili šťavu), kým nezhnednú. Okoreníme.
Potom vyberieme vnútro z upečených batatov malou lyžičkou (nožíkom si môžeme označiť vnútro cca 1 cm od okraja, aby sa ľahšie vykrajovalo). Vybrané vnútro popučíme vidličkou a zmiešame s čerstvým syrom a zmesou plníme bataty cca do 1/3. Na to potom vrstvíme kapustu, šampiňóny a karamelizovanú cibuľku
Zvyšné prílohy dáme do mištičiek a podávame k batatom. Túto kombináciu si zaručene obľúbia všetci milovníci slano-sladkej chute. Kapustu a cibuľku si môžete pripraviť dopredu, šampiňóny nakrájať a na 2. deň ich stačí ogrilovať, kým sa pečú bataty. A máte rýchlu večeru. Verím, že plnené bataty s karamelizovanou kyslou kapustou, červenou cibuľkou a šampiňónmi vám zachutia.
Dobrú chuť!
Viac receptov od Peti, ale aj inšpiráciu zo života, nájdete na jej INSTRAGRAME
Mohlo by vás zaujímať…
Iveta Tkáčová vedie už 11 rokov tanečnú školu Riverpark Dance School. V škole majú aktuálne 450 detí a prácu dávajú 40 ľuďom. Rozprávali sme sa o tom, aký je pohyb pre deti a mládež kľúčový – o fyzickej, ale aj psychickej stránke – najmä počas pandémie, keď deti boli skoro 2 roky doma.