Naozaj sa z nás vytráca vzájomná úcta?
Čo to vlastne úcta je? Mnohí z nás si ani neuvedomujú význam slova úcta. Starší, mladí či deti, v každej vekovej kategórii sa nájdu ľudia, ktorí nevedia definovať význam slova „ÚCTA“.
Čo je to teda úcta?
Je to viac, než byť slušným človekom. S pojmom úcta som sa stretla ešte v útlom detstve, keď ma k nej, ako k jednej zo životných zásad, viedli rodičia.
K úcte neodmysliteľne patrí vďačnosť. Uvedomiť si význam a prínos každého človeka v našom živote. Každý v našom okolí má svoju úlohu, prínos v našom príbehu/osude. Každý je akousi skladačkou v mozaike vytvárajúcej našu budúcnosť. Možno jeho úloha pre nás nepríde hneď dnes, ale možno časom a postupne.
Pýcha a úcta nejdú dokopy. Úcta sa nemá prejavovať iba k nadriadeným, úspešnejším a pod. Nemýľme si ju s poklonkovaním. Úcta sa ma prejavovať ku každému v našom okolí, nielen k vybraným.
Jednou z mojich zásad, aj keď je to pre niektorých čudné, je úcta ku každému človeku. Nikdy neodsudzujem človeka, ktorý je možno nižšie postavený ako ja, ktorý ma inú profesiu, ktorý nemá vysokoškolský titul, menej zarába, atď. Každý máme svoju cestu, ktorú sme si zvolili, a poslanie v živote.
Som vychovaná prejavovať úctu ku každému a neviem pochopiť, ak niekto posudzuje človeka, či sa s ním vôbec bude rozprávať, len preto, že je „pod jeho úroveň“ (pýcha predchádza pád). Práve s týmto prístupom sa stretávam a prinútil ma zamyslieť sa nad významom úcty. Najviac zarážajúca pre mňa vždy bola neúcta voči nižšie postaveným kolegom. Vždy ku každému sa snažím byť priateľská, pozdravím sa, ak je možnosť, rada sa porozprávam a niekedy z toho vzniknú zaujímavé priateľstvá a vzájomná spolupráca. Pre iných je môj prístup čudný.
Som vďačná za každý pozdrav, milý úsmev, záujem a ochotu spýtať sa obyčajné frázy – „ako sa máš“, „akú si mal cestu“… Tieto maličkosti nemusia byť vždy samozrejmosťou. Práve preto by sme mali byť za ne vďační. Pretože sa mohol stať opak. Mohli tam stáť ľudia, ktorí by sa na nás pozreli pohŕdavo a nestáli by sme im ani za pozdravenie.
Možno práve z toho človeka, ktorý dnes pre vás nič neznamená, sa raz stane úspešný človek a verte mi, že vašu neúctu voči nemu si možno vy nebudete pamätať, ale on určite áno. Skúste si aj vy na sebe a vo vašom okolí všímať prejavy úcty.
Dostala som otázku: „To mám dať akože prednosť upratovačke voči riaditeľovi?“ Tento človek nepochopil, čo je významom slova úcta. Poznám viacerých vysokopostavených ľudí, podnikateľov a, verte mi, majú viac úcty aj k tej upratovačke, než niektorí manažéri a pod., a práve v takých situáciách, ako mi bola položená otázka, si ten podnikateľ alebo riaditeľ všimne prístup svojho zamestnanca voči upratovačke. V tej situácii si môže dať mnoho otázok, ako sa chová dotyčný voči ostatným vo svojom okolí? Napr. kolegom, klientom a pod.
Ja som si vtedy spomenula na moment, kedy som vošla v budove do priestoru, kde práve pani upratovačka umývala podlahu. Moje myšlienky nesmerovali proti nej „čo tu vôbec chce?“, ale v prvom momente som sa jej pozdravila a ospravedlnila, že som jej pošliapala umytú podlahu. Usmiala sa na mňa, mávla rukou a odvetila, že to nevadí. Ja som jej následne poďakovala za jej prácu. Vtedy som si to neuvedomila, pretože to bolo pre mňa prirodzené, ale až neskôr pri spomínanej otázke som si uvedomila, že práve toto je úcta.
„Pokora je schopnosť vnímať s úctou aj najmenšie veci života.“ Albert Schweitzer
Ak máme úctu, mali by sme mať aj pokoru. Pokora znamená uvedomenie si vlastnej nedokonalosti, skromné chovanie, nesebeckosť a rešpektovanie druhých. Pokora je vlastnosť, prostredníctvom ktorej vieme prijať kritiku a následne sa z nej poučiť. Pozor, nie je to vlastnosť, pri ktorej máme strácať sebavedomie. Pokora, naopak, podporuje ambície, cieľavedomosť. Opakom pokory je pýcha.
„Pokora, ak je skutočná, je prinajmenšom práve tak znakom vnútornej sily ako odvaha.“
Viktor E. Frankl
Súčasťou prvého dojmu je aj úcta. Chcete ľudí zaujať? Buďte voči nim úctivý, nech je to ktokoľvek a nezabudnime to učiť aj naše deti. Pretože vzájomná úcta sa musí budovať aj v rodine.
Korektúry: Katarína Málková
Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/