Pozoruhodné. Má 70 rokov a je denným študentom na vysokej škole.

Viete si predstaviť, že v 70ke budete denným študentom vysokej školy? A nemáme na mysli univerzitu tretieho veku, ale na klasickej univerzite so všetkým, čo  k tomu patrí. Aj so spolužiakmi, seminárkami, ale (veď prečo nie) aj so študentským životom, ktorý k štúdiu neodmysliteľne patrí. Že sa to nedá? Dá. K tomu všetkému, ako inak, získate aj výhody denného študenta. Rozprávali sme sa s Vladimírom Jedličkom, obchodným riaditeľom Združenia CKM SYTS, ktoré na Slovensku vydáva preukazy ISIC, ITIC a EURO<26.

Vlado, mala som možnosť vidieť video, kde sa mladí ľudia zabávajú s dôchodcom. Ide o videoupútavku, ktorá pôsobí skôr ako z filmu.

Áno. Snažili sme sa spracovať video, ktoré dokazuje, že študovať sa dá aj vo vyššom veku. Väčšinou si samozrejme ľudia predstavia štúdium na niektorej univerzite tretieho veku. Ale nemusí to tak byť. Na Slovensku máme desiatky študentov, ktorí začnú štúdium na klasickej vysokej škole a vek im nie je prekážkou. Niekedy ide o dôchodcov – môžu si to časovo dovoliť. Inokedy o  ľudí, ktorí  sa neboja reštartovať a zmeniť svoju kariéru či podnikanie a prihlásia sa na dennú formu štúdia. Dôvody môžu byť rôzne. Samozrejme, takýchto študentov je menšina. Študentov, ktorí majú viac ako 26 rokov je približne päť percent zo všetkých študentov.

Mám 70, ženu, tri deti a sedem vnúčat znie tak trochu provokačne. Ide o fikciu?

Úvodné slová z videa (nájdete ho nižšie) začínajú presne takto: „Mám 70 rokov, ženu, tri deti a sedem vnúčat a spústu voľného času, tak som sa rozhodol pre štúdium na Univerzite Komenského, veď čo môže byť krajšie ako študentský život…“ a sú prevzaté z reálneho života. Donedávna bol totiž najstarším študentom denného štúdia 70 ročný dôchodca. Aktuálne podľa záznamov, ktoré máme k dispozícii, má najstarší študujúci Slovák na dennej forme štúdia 66 rokov. No a samozrejme okrem študentských povinností to so sebou nesie aj mnohé výhody. Napríklad aj to, že takýto človek môže využívať benefit študentského preukazu ISIC. Magazín 40plus čítajú najmä ľudia po 40ke a väčšina z nich má doma študenta, ktorý využíva ISIC, poprípade aj oni sami mohli byť držiteľmi preukazu ISIC.  A presne takýto preukaz s rôznymi benefitmi môže využívať každý, kto študuje dennou formou na vysokej škole.

Takže sa mi môže stať, že budem stáť v rade na lístky na vleku, predo mnou dôchodca a miesto dôchodcovského preukazu predloží ISIC?

Áno môže, aj keď pripomínam, že študentov starších ako 26 rokov je približne iba päť percent. A môže sa to stať nielen na Slovensku. Ak máte naše preukazy, tak zistíte, že zliav a benefitov je na preukazy  ISIC naviazaných naozaj veľké množstvo. Na Slovensku je to viac ako 1300 miest, kde je možné využiť zľavy, vo svete je ich viac ako 150 000, v 128 krajinách. Nuž a v súčasnosti rezonuje medzi držiteľmi preukazov, okrem iných, už vo videu spomínaný jedinečný paušál.

Poviete nám v skratke o čo konkrétne pri tom paušáli ide?

Za cenu deväť eur ma držiteľ platného preukazu vysokorýchlostný internet 2000 MB dát (možnosť dokúpiť 1000 MB za jedno euro), 50 SMS/MMS vrámci SR a EÚ, kredit na 100 minút v SR a do EÚ, volanie na päť čísiel vrámci operátora zdarma.

Ani neštudenti nemusia zúfať. Ak nie ste študent a ani sa nechystáte byť, máme pre vás preukaz EURO<26, ktorý má okrem spomínaného paušálu takmer rovnaké výhody ako ISIC. Čiže pre rýchlu rekapituláciu: ISIC je pre denného študenta bez obmedzenia veku. EURO<26 je aj pre neštudenta, ale len do dovŕšenia veku 27 rokov.

Viac informácií sa držitelia preukazov dozvedia na www.isic.sk www.itic.sk www.euro26.sk alebo www.isicpausal.sk www.pausalpremladych.sk

Rozhovor pripravila: Martina Valachová

Mohlo by vás zaujímať