Prišla o prácu v banke, robila upratovačku, až sa rekvalifikovala na pracovnú terapeutku a pomáha seniorom

pracovná terapeutka v dome seniorov

Pracovná terapeutka v dome seniorov 

V domove seniorov je v dopoludňajších hodinách rušno. Klienti domova sedia za stolom v jedálni a rozprávajú sa. Niektorí sa postavia a prechádzajú sa po chodbách zariadenia. Všímam si pani v stredných rokoch. Pracovná terapeutka, ktorá klientov zamestnáva rôznym spôsobom. S niektorými vykonáva ľahké telesné cvičenia a ostatní sú zamestnaní tvorivými aktivitami. Podaktorí hrajú spoločenskú hru, alebo odpočívajú. Každý podľa svojich fyzických a psychických možností.

Dnes pootvorím dvere do života Irenky Galášovej, ktorá pôsobí ako pracovná terapeutka v domove seniorov.

Irenka, pôsobila si roky ako administratívna pracovníčka v banke. Ako si sa dostala k pracovnej terapii v domove seniorov?

Prešla som kľukatou cestou viacerých profesií, kým som sa zamestnala v domove. Prácu v banke som už nemohla vykonávať kvôli problémom s chrbticou. Bola som nútená opustiť pohodlné miesto za počítačom a hľadala som nové možnosti. Prijala som prácu upratovačky a zároveň som začala navštevovať Univerzitu tretieho veku. (UTV) Po absolvovaní prvého všeobecného ročníka som si vybrala štúdium expresívnej terapie pre život. Štúdium bolo pre mňa veľmi zaujímavé a motivujúce. Rozmýšľala som, kde a ako ho využiť v praxi.

V mojom bydlisku sa pripravovala výstavba zariadenia pre mentálne postihnutých ľudí, kde potrebovali aj pracovnú terapeutku. Keďže certifikát z univerzity mi na výkon tejto profesie nestačil, absolvovala som ešte kurz pracovnej terapie a čakala som na svoju príležitosť. Tú som však našla až o nejaký čas v domove seniorov. Nevedela som presne, čo ma tam čaká, ale túžila som si k tej práci trošku „pričuchnúť.“ Voľné miesto bolo v kuchyni, a tak som ho prijala. Uplynul týždeň a vedenie domova ma oslovilo s ponukou miesta pracovnej terapie. A tak to začalo.

V akom veku je možné sa prihlásiť na štúdium Univerzity tretieho veku?

Na UTV sa môžu študenti prihlásiť po 50. roku. Ja som začala študovať ako päťdesiattri-ročná. Patrila som medzi najmladších návštevníkov školy, pretože väčšina z nich bola v dôchodkovom veku. Raz prišla ku mne pani profesorka a diskrétne sa ma spýtala, či patrím medzi študentov, alebo som inšpektorka. Tak som ju informovala o mojej pozícii študentky.

Pracovná terapia so staršími klientmi je dôležitou súčasťou domovov sociálnych služieb. V čom je podľa teba jej najväčší význam?

Význam pracovnej terapie s klientmi vidím v zachovaní a rozvíjaní schopností u seniorov, ktoré im ešte zostali neporušené. Terapia zahŕňa širokú škálu činností, pretože záujmy klientov sú rôznorodé: Pamäťové cvičenia, kvízy, tvorivé aktivity, spoločenské hry, prechádzky na čerstvom vzduchu či návšteva kaviarne. Niektorí seniori sa radi učia aj nové veci, s ktorými sa doteraz nestretli. Napríklad maľovanie na sklo, bodková technika, enkaustika*, modelovanie.

Počas pracovnej terapie im rýchlejšie ubehne čas a zabudnú aspoň na chvíľu na choroby a starosti. Učením sa nového môžu pozmeniť svoje stereotypné návyky v bežnom dni.

A ako hovorí jedna naša klientka : „Kým tvorím, žijem!“

*enkaustika – maľba horúcim voskom, na ktorú netreba talent, stačí cit pre miešanie farieb a výsledkom sú pekné abstraktné obrázky

Blíži sa tvoj odchod do dôchodku. Mieniš vo svojich tvorivých aktivitách pokračovať aj v domácom prostredí?

V mojich tvorivých aktivitách vek nehrá žiadnu úlohu. Myslím si, že odchodom do dôchodku človek neprestáva pracovať. Len sa realizuje na inom poli pôsobnosti. V mojom prípade je to maľovanie folklórnych motívov na tričká, šitie bábik a iné.

Pracovná terapeutka

Udržuješ sa v dobrej kondícii. Aký je tvoj elixír mladosti a sviežosti?

Moja boľavá chrbtica ma naučila, že sa o svoje telo musím postarať správnym pohybom, a preto každé ráno začínam cvičením. Veľa času trávim na lúkach, v lese alebo v záhrade. K dobrej pohode nesmie chýbať humor. Rada sa smejem, ak je na čom.

Zaujímam sa o ajurvédu, nedávno som sa vrátila z ajurvédskeho pobytu v Indii.

Neopúšťam sa, aj keď situácia, v ktorej sa ocitol dnešný svet, nie je vôbec ľahká.

Máš ešte nejaké nesplnené túžby a sny?

Mám, ale niektoré sa už aj naplnili. Myslím si, že človek by nikdy nemal prestať snívať.

Pripravila: Zuzana Balašovová Donátová.

Postrehy zo života ľudí, trpiacich aj na demenciu, som zverejnila v knihách: Čo vy na to? Za dverami liečebne, Zo zápisníka terapeutky. Nájdete na stránke www.elist.sk, alebo aj v kníhkupectvách Martinus, Preškoly a iné.

smrť a rozhovory so zomierajúcimi Zuzana Balasovová Donatova 1

Korektúry: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorka

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

 

 

 

Mohlo by vás zaujímať