Aj keď sa na začiatku korony predpokladalo, že vypukne baby boom, opak je pravdou. Ľudia sú zaskočení situáciou, v niektorých rodinách dochádza k hádkam a viac práce majú psychológovia, ako gynekológovia…
Prinášame hlavné myšlienky z rozhovoru, v ktorom sme spoločne rozobrali tému komplikácií s otehotnením, možnosti otehotnenia prirodzenou cestou vďaka špeciálnym podporným doplnkom stravy a zodpovedali sme aj niekoľko otázok našich čitateľov. Na konci článku nájdete celý rozhovor v audio formáte.
Povedzte nám, Martin, kde je podľa vás hlavný problém aktuálnej tzv. epidémie neplodnosti?
Neplodnosť je celosvetový problém, nielen otázka rozvinutých krajín. Celosvetové kongresy našej odbornej spoločnosti ESHRE majú každoročne 10 – 11 tisíc účastníkov z celého sveta, čo samo o sebe hovorí, že je to naozaj globálny problém. Tejto epidémii predchádzal náš životný štýl, to, ako sa správame k životnému prostrediu, taktiež náš pôžitkársky spôsob života, pretože všetko chceme mať hneď a ľahkou cestou, avšak všetko ide na úkor potomstva.
Počula som, že viac ako 50 % problémov, ktoré stoja za neplodnosťou, majú na svedomí muži. Prečo to tak je, čo sa to s mužmi deje?
Muži to nerobia schválne. Všetci sme vystavení životnému prostrediu, v ktorom žijeme. Reči o úzkych nohaviciach sú malichernosťou v porovnaní s tým, že sa napchávame mäsom, ktoré je plné antibiotík a hormónov, zeleninou plnou pesticídov, insekticídov a inej chémie, dýchame vzduch, ktorý je nedýchateľný… Mužské spermie sú veľmi citlivé na škodliviny, z čoho vyplýva aj to, že za posledných 30 rokov sa znížila plodnosť mužov asi desaťnásobne.
Preto hovoríme o epidémii. V dnešnej dobe už ani spermie mladých mužov nie sú dostatočne pohyblivé alebo je ich malé množstvo. Dnes už aj naši 25-30-roční muži majú nepriaznivé výsledky vyšetrenia spermiogramu.
Podľa analýz a prieskumov, mladí ľudia strácajú aj záujem o sex ako taký. Čo si o tom myslíte?
Začiatkom tohto roka bol v Prahe významný európsky sexuologický kongres, v rámci ktorého veľmi veľa odborníkov hovorilo práve o tomto probléme. Mladí ľudia sú dnes leniví súložiť, mladý muž príde domov, pustí si porno vo svojej izbe, za 5 minút je vymasturbovaný a potom do rána hrá počítačové hry na celosvetových sieťach. Nechce sa mu už venovať pozornosť svojej partnerke, rozprávať sa s ňou, venovať jej pozornosť, kúpiť kvety, pozvať ju trebárs na večeru či do kina…
Mladým mužom, a možno aj mladým ženám, sa zdá táto „nadbytočná aktivita“ okolo prípravy k romantickému sexu v tomto zmysle zbytočná, prevláda virtuálna realita. Škoda, že tieto príjemné a romantické aktivity miznú zo vzťahov medzi mladými ľuďmi. Tieto závery vyplynuli z mnohých štúdií a prieskumov.
Ďalším dôvodom, prečo ženy nevedia otehotnieť, je podľa štatistík zlá životospráva, minimum pohybu a stres a často sa stáva, že páry chcú umelé oplodnenie už po troch mesiacoch neúspešného snaženia sa. Čo v takýchto situáciách radíte, resp. sú možnosti za pomoci nejakých účinných látok otehotnieť prirodzene?
Pravidlom je vo všetkých fázach života známe latinské príslovie „festina lente“ (ponáhľaj sa pomaly).
Dva-tri mesiace sú veľmi krátka doba a je nezmysel hneď chcieť asistovanú reprodukciu. Podľa WHO noriem sa za neplodný považuje pár, ktorý má 1 rok nechránený pohlavný styk. Kedysi to boli dokonca dva roky. A či sa dá aj prírodnou cestou? Áno, existujú podporné prostriedky, potravinové doplnky, vitamíny, životospráva a celkovo životný štýl, ktorému dnes chýba viac pohybu. Dnešní mnohí mladí muži sú obézni, s čím sú spojené ďalšie problémy, nehovoriac o ich neuspokojivom sexuálnom živote. To, samozrejme, tiež súvisí so zvýšením výskytu neplodnosti.
Obezita sa ale týka aj žien, dokonca pozorujem v spoločnosti taký mediálny trend, akoby sa mala tolerovať tučnota – buď spokojná taká, aká si, atď. Avšak obezita spôsobuje problémy, ktoré vyslovene útočia na zdravie.
Nesúhlasím s týmto postojom. Budem teraz úprimný – mám 65 rokov, dvakrát týždenne chodím do fitka, držím sa v kondícii, strážim si svoj BMI index, pretože s každou obezitou prichádzajú ďalšie problémy, ako cukrovka, srdcovo-cievne ochorenia a mnohé ďalšie. Čiže životospráva je naozaj veľmi dôležitá. Priznám sa, že som nepriateľom obezity. Je to pliaga ľudstva.
Vrátim sa ešte k tým doplnkom stravy, ktoré ste spomenuli. Je niečo účinné, čo by mali ľudia vyhľadávať, keď chcú prírodnou cestou podporiť možnosť reprodukcie?
Ja o neplodnosti, a teda aj o týchto preparátoch, dosť veľa prednášam. Sú preparáty, ktoré nie sú lieky, ale sú to tzv. potravinové doplnky. Pri asistovanej reprodukcii, ale aj pri poruchách štítnej žľazy (čo riešia endokrinológovia), používame prípravky, ktoré obsahujú zásadnú účinnú látku – myo-inozitol. Okrem neho sa podľa určenia účinku do prípravkov pridávajú aj iné zložky – antioxidanty, selén, melatonín a, samozrejme, rôzne vitamíny.
Myo-inozitol je nosná a základná látka v niektorých preparátoch, ktoré sú účinné aj v rámci liečby porúch neplodnosti, porúch štítnej žľazy, nábehu na cukrovku a pod., ale aj na liečbu patologického spermiogramu u mužov. Slovenskí gynekológovia sú o týchto možnostiach veľmi dobre informovaní, preto je dobré sa poradiť s vlastným gynekológom.
Teraz by som sa rada venovala otázkam našich čitateľov, ak dovolíte.
Dobrý deň, s manželom už jedno dieťa máme, to sa nám podarilo za necelé tri mesiace, a teraz sa od začiatku roka snažíme o dieťa a nič. Asi je to tým, že ja stále na to myslím, ale fakt ho veľmi chcem. Pomôžte nám, ďakujem.
Viac-menej sme na túto otázku odpovedali vyššie, že aj podľa odborníkov z WHO je stanovený aspoň rok, počas ktorého by sa pár mal intenzívne snažiť o otehotnenie prirodzenou cestou. V rámci mojej praxe sa stretávam s tým, že do ambulancie príde pár, my sa ich pýtame na rôzne otázky – menštruačný cyklus ženy, spermiogram muža, vyšetria sa hormóny a všetky ostatné potrebné vyšetrenia, ale nepýtame sa na ich sexuálny život.
Časom som pochopil, že robíme chybu, preto máme na klinike renomovanú sexuologičku, ktorá nám pomáha sledovať aj sexuálny život páru na základe špeciálnych dotazníkov pre muža a pre ženu, ktoré sú anonymné. Spracúvame štúdiu, ktorej prvé výsledky by sme radi prezentovali dvoma prednáškami na tradičnej spoločnej konferencii gynekológov, sexuológov a urológov v jeseni tohto roka a neskôr v odborných časopisoch.
Dobrý deň, moje telo je stále pripravené na dieťatko, ibaže problém je v partnerovi. Nemá s čím „strieľať“. Čo by mal urobiť, aby mal spermie? Má síce 40, ale sedavé zamestnanie, nadváhu, zlý tlak. Som z toho nešťastná. Sme práve na dovolenke, ale ten sex je čistá katastrofa.
Toto je naozaj vtipné a realistické – obdivujem úprimnosť čitateľky. Dostali sme sa k tomu, o čom som už hovoril – málo pohybu, vysoký tlak, nadváha. Obávam sa, že si budú musieť spermie od niekoho „požičať“, pretože tieto poruchy spermiogenézy sú veľmi ťažko liečiteľné, až neliečiteľné. Aj podporné prostriedky, ktoré som spomínal, sú k dispozícii, ale nerobia žiadne zázraky. Predovšetkým ale musí nastať zmena životosprávy a pohybu.
Preto existujú metódy asistovanej reprodukcie, aby aj muži, ktorí majú nepohyblivé, nefunkčné spermie, mali nejakú možnosť mať geneticky vlastné deti.
Ako mám otehotnieť, keď ovulačný test je negatívny?
Veľmi jednoducho. Treba ísť za lekárom zmonitorovať cyklus, urobiť hormonálny profil, aby mal presné informácie. Ovulačný test nie je celkom spoľahlivý diagnostický prostriedok. Ultrazvuk a hormonálne vyšetrenia zaručujú ďaleko presnejšie stanovenie ovulácie.
Chcela by som vedieť, či sa robí nejaký výskum štatistiky so ženami po hormonálnom umelom otehotnení, konkrétne či sa sleduje, u koľkých z nich sa prejavila rakovina a v akom odstupe po otehotnení?
Toto je vynikajúca otázka! Toto je otázka, na ktorú sa pýtame aj my, odborníci na celom svete. Za 40 rokov od prvej asistovanej reprodukcie v roku 1978 v Anglicku prebehlo niekoľko stoviek štúdií o tom, či hormonálne stimulačné lieky spôsobujú v budúcnosti rakovinu akéhokoľvek druhu. Žiadna z týchto štúdií nedokázala vzťah hormonálnej liečby k rakovine vaječníkov. To je celý záver. Netreba mať takéto obavy.
Čo hovorí pán doktor na to, že sa vraví, keď na to prestaneš myslieť, tak to príde. Dá sa to?
Existuje psychická pseudogravidita, keď si žena vo veľkej túžbe po dieťati dokáže vsugerovať tehotenský stav – prestane menštruovať. Psychika ovplyvňuje celý organizmus, všetky orgány a systémy. A zdá sa, že aj otehotnenie je ovplyvnené psychickým nastavením a keď sa odbúra ten stres, je ľahko možné, že sa vytvoria priaznivejšie podmienky v organizme a dôjde k tomu vytúženému otehotneniu. Ťažšie je, ako sa toho stresu zbaviť.
Stáva sa mi v praxi, že po konzultácii u mňa odíde partnerský pár a o mesiac sa žena vráti, že je tehotná, pretože z nich opadol stres. Mozog jednoducho zrejme riadi celý organizmus.
Dobrý deň, povedali mi, že mám PCO, nemám cyklus, ani ovuláciu, všetky vyšetrenia sú v poriadku. Problémy začali, keď som pribrala za dva mesiace 15 kg. Odvtedy váha stojí, cyklus zmizol, je to že vraj PCO. Donútili ma ísť na umelé oplodnenie, lebo vraj inú šancu nemám.
Najskôr vysvetlím, čo je PCO alebo PCOS – syndróm polycystických vaječníkov. Nie je to choroba, ktorú získate, je to vrodená záležitosť. Vyznačuje sa tým, že sa nevylučujú vajíčka z vaječníkov, tzn. neprebieha ovulácia. Vaječníky majú veľa maličkých cýst, počet sa meria ultrazvukom a podľa toho určujeme rozsah PCOS, meriame Anti-Müllerov hormón. A či sa to dá liečiť? Áno – metódami asistovanej reprodukcie a hormonálnymi liekmi.
Ešte poznámka nakoniec – nikto vás nemôže v medicíne k ničomu donútiť. Vždy je metóda liečby vašim vlastným rozhodnutím. To platí všeobecne. Takže neverím, že by vás niekto „donútil“ ísť na umelé oplodnenie.
A čo tých 15 kg, ktoré pribrala? Existujú domnienky o vplyve hormonálnej liečby, o spomalenom metabolizme na telesnú hmotnosť, ale pravda je omnoho jednoduchšia. Je to mýtus, tabletky či injekcie neobsahujú žiadne kalórie, z ktorých by sa dalo pribrať. Tieto lieky však možno podporujú chuť do jedla a spôsobujú zadržiavanie tekutiny v organizme. Takže si niekedy ani neuvedomíme, že jeme oveľa viac, než predtým – a to pôsobí na zvýšenie našej hmotnosti. Je to otázka sebaovládania. A ani metabolizmus po 40-ke nie je spomalený. Spomalení sme zrejme my.
Rada by som vedela, prečo genetické testy plodu, resp. embrya pri podozrení na genetickú poruchu u jedného z rodičov si musí hradiť klient, rodič a nie sú preplácané poisťovňou? Cena za test embrya je 1000 eur.
Dnes sa už dá robiť diagnostika embrya, ktoré ešte nie je v maternici, ešte to nie je plod – v procese asistovanej reprodukcie. Vylúčia sa nezdravé embryá a zdravé sú vhodné na prenos do maternice. To je tzv. predimplantačná diagnostika.
Otázku o hradení týchto metód by mala pani čitateľka smerovať na svoju zdravotnú poisťovňu, prípadne založiť občianske združenie, ktoré bude požadovať preplácanie týchto drahých výkonov. Nie je v silách zdravotníkov ovplyvniť preplácanie akýchkoľvek výkonov zdravotnými poisťovňami. Finančnými prostriedkami disponujú výhradne zdravotné poisťovne. My, ako centrá asistovanej reprodukcie, sme vo financovaní všetkých našich výkonov vydaní napospas ľubovôli zdravotných poisťovní. Ale to je, dúfam, všeobecne známa informácia.
Cena za test embrya je v rôznych genetických laboratóriách v zahraničí rôzna. Na Slovensku takéto genetické laboratóriá v podstate neexistujú, netreba si ich mýliť s centrami asistovanej reprodukcie. Tých je na Slovensku dostatok.
Funguje to takto – v slovenskom centre asistovanej reprodukcie (aj u nás na 1. gynek. pôrod. klinike UNB na Antolskej) sa v prípade potreby odoberie pod špeciálnym mikroskopom a špeciálnou technológiou drobné časti embryí, embryá sa zamrazia, bunky určené na genetické vyšetrenie sa pošlú do zahraničného genetického laboratória a podľa výsledkov sa dozvieme, ktoré embryo je geneticky zdravé, ale aj ktoré nemá šancu na ďalší vývoj. Podľa týchto výsledkov prenášame konkrétne zdravé embryá do maternice.
Existuje niekto na Slovensku, kto by sa venoval ženám, ktoré chcú otehotnieť, no sú nositeľkami nezvyčajných a extrémne zriedkavých genetických porúch?
Áno, samozrejme. Existujú genetické laboratóriá, v ktorých sa vzácne ochorenia dajú diagnostikovať veľmi dobre. A ako ich liečiť? To záleží na tom, aké je to ochorenie. Liečiť opäť metódami asistovanej reprodukcie. Čiže spolupráca genetikov a centier asistovanej reprodukcie. Ak sa genetická porucha jedného z rodičov zistí v embryu, nie je vhodné na transfer. Potom je možné riešiť darcovstvom vajíčok alebo spermií od anonymných darcov.
Na záver: ak by ľudia dnes prestali odďaľovať tehotenstvo z rôznych príčin (kariéra, cestovanie, stavanie domu), nenechávali to až „na neskôr“, keď už často býva neskoro, epidémia neplodnosti by možno nebola tak vážna a rozsiahla.
Celý rozhovor nájdete tu:
Kto je Martin Petrenko?
MUDr. Martin Petrenko, CSc., MBA je primárom I. gynekologicko-pôrodnickej kliniky UNB v Bratislave na Antolskej ulici v Bratislave. Ja tam zároveň zakladateľom a vedúcim lekárom Centra reprodukčnej medicíny UNB – jediného univerzitného centra tohto druhu na Slovensku.
Pán doktor Martin Petrenko je gynekológom už 41 rokov, z toho 26 rokov je primárom dvoch univerzitných kliník v Brne a Bratislave. 35 rokov sa špecializuje na partnerskú neplodnosť, bol členom tímu, ktorý pomohol narodiť sa prvým deťom na Slovensku po asistovanej reprodukcii. Je tiež hlavným odborníkom Ministerstva zdravotníctva SR pre reprodukčnú medicínu.
Po 14 rokoch pôsobenia na 1. gynekologicko-pôrodnickej klinike v Brne sa na pozvanie slovenských odborníkov vrátil naspäť na svoju pôvodnú kliniku do Bratislavy, aby založil Univerzitné centrum reprodukčnej medicíny na Slovensku. Popri práci primára najväčšej slovenskej gynekologicko-pôrodníckej kliniky a práci na jeho odborných záujmoch – reprodukčnej medicíne aj vrátane gynekologickej endoskopie, nemálo času venuje aj zdravotníckej osvete, hlavne v mainstreamových médiách.
Pripravila: Martina Valachová