AKO LIEČIŤ PORUCHY PRÍJMU POTRAVY (PPP)
PPP sa vkráda k človeku bez toho, aby si to uvedomoval. Pomaly, krok za krokom, len kúsok po kúsku a nakoniec je ním kompletne a úplne zmanipulovaný. Vytvára sub-osobnosť, ako keby boli dvaja ľudia v jednom tele. Majú v sebe sekundárny hlas, ktorý ich tlačí do správania, ktoré posilňuje poruchu.
Osoba s PPP, prestáva počúvať zdravý rozum. Väčšinou si ani neuvedomuje dôsledky svojich činov. Celú ich existenciu to pohltí. Všetko v ich živote je o tom.
Ak ste napríklad rodičom dieťaťa s PPP, zistíte, že váš syn/dcéra sa úplne zmenili a prestávate ich spoznávať.
Liečba PPP závisí od konkrétnej poruchy a ich príznakov, ale kde začať.
NEMOCNICA/HOSPITALIZÁCIA
Ak už došlo k života ohrozujúcemu zdravotnému následku z PPP, tak je logické liečiť to čo najskôr.
Niekedy si to človek s poruchou ani neuvedomuje, že jeho/jej život je na pokraji smrti. Napríklad po nejakej forme dlhodobého hladovania a začiatku „normálneho“ príjmu jedla, môže telo reagovať negatívne a dostať šok, čoho následkom môže byť „REFEEDING SYNDROM“, ktorý je života ohrozujúci. Osoba, ktorá je silne podvyživená alebo vyhladovaná a potom sú znovu zavedené do jeho/jej organizmu živiny, tak dochádza k metabolickej poruche v ich tele. To je dôvod, prečo po uvedomení si, že niekto má problém s nejakou formou PPP, je nevyhnutné ísť na kompletnú zdravotnú kontrolu, krvný obraz a testy stolice a moču.
Mnohokrát je potrebné, aby osoba bola hospitalizovaná na psychiatrickom oddelení špecializovanom na poruchy príjmu potravy, aby nielen boli prísne monitorované a regulované stravovacie návyky, ale malo by sa tiež pracovať na jeho/jej duševnom zdraví.
TERAPIA
Existuje mnoho druhov terapie, ktoré môžu pomôcť (pozri môj článok „Ako si vybrať správnu terapiu, terapeuta”), ale mnohí terapeuti nemusia mať skúsenosti s riešením PPP, ktoré si vyžadujú veľmi špecifický prístup. Pre terapeuta je dôležité zaoberať sa nielen vzťahom klienta k telu a k jedlu, ale aj traumou z minulosti, ktorá ho vytvorila. Jedlo, kilogramy a tvary tela nie sú hlavným problémom.
V mnohých prípadoch je človek s PPP vyzvaný navštíviť psychiatra, ktorý sa špecializuje na poruchy príjmu potravy, aby zistil, či má daná osoba iný problém duševného zdravia, ktorý spôsobil PPP, ako je depresia, schizofrénia, obsedantno-kompulzívna porucha, forma autizmu, posttraumatický syndróm… atď.
Rodinní príslušníci a opatrovatelia tiež potrebujú terapiu, preto sa im odporúča dohodnúť si stretnutie s terapeutom. Rodinní príslušníci alebo opatrovatelia osoby s PPP tiež môžu pociťovať stres a úzkosť.
Nie je jednoduché nájsť niekoho, kto naozaj pomôže, ale netreba strácať nádej. Treba dalej bojovať či už za seba, alebo sa blízkého čo má PPP.
VÝŽIVOVÉ PORADENSTVO
Je nevyhnutné nájsť a poradiť sa s registrovaným dietológom, ktorý poskytne vzdelanie o výžive a pomôže vytvoriť plán stravovania pre človeka s PPP. Prečo? Pretože telo môže potrebovať špecifické živiny na špecifické zdravotné problémy, ktoré boli dôsledkom porúch. Okrem živín obsiahnutých v potrave môže pacient potrebovať doplnky, ktoré mu pomôžu dostať telo opäť do dobrej fyzickej kondície.
Tiež je veľmi dôležité pochopiť, že zdravé priberanie alebo zdravé chudnutie znamená: regulovať krok za krokom, radšej pomaly ako rýchlo, aby to nevyvolalo pre telo šok. Je nevyhnutné sledovať iné aspekty tela viac ako kalórie a kilogramy, a to sú hormonálny systém, zdravé vstrebávanie živín v tele, stav srdca, srdcový tep, krvný tlak a iné.
Výživový poradca tiež pomôže pripraviť jedálny plán, ktorý nebude pozostávať z potravinových alergií alebo potravín, na ktoré osoba je intolerantná. Tieto alergie a potravinové intolerancie môžu byť spôsobené stresom, ktorým telo prešlo po abnormálnej konzumácii potravy. Ale môžu byť tiež súčasťou príčiny vzniku PPP, keď osoba znášala fyzickú bolesť, ako je bolesť žalúdka, z potravín, ktoré telo nebolo schopné správne stráviť, a tak prestali celkovo jesť, aby sa vyhli fyzickému nepohodliu.
LEKÁRSKE MONITOROVANIE
Je dôležité, aby osoba s poruchou príjmu potravy mala pravidelné kontroly u lekára, ak nie je hospitalizovaná. Na začiatok sa odporúča aspoň raz týždenne – v závislosti od závažnosti zdravotných problémov. Lekár by mal pravidelne sledovať vitálne funkcie. Testy srdcového tepu, krvného tlaku, telesnej teploty, krvi, stolice a moču.
LIEKY
Závisí to od toho, aké zdravotné problémy vyplynuli z konkrétnej PPP. Buď lieky od gastroenterológa na gastro problémy, lieky na alergiu alebo intoleranciu, lieky na pečeň, srdce…atď. Preto je nevyhnutné absolvovať komplexné fyzické vyšetrenie od rôznych lekárov.
Psychiater môže predpísať psychiatrické lieky, ak to považuje za dôležité, kvôli niektorým ťažkým problémom duševného zdravia, ktoré diagnostikoval.
VZDELÁVANIE
Vzdelávanie, vzdelávanie a vzdelávanie.
Mnoho ľudí, ktorí spadli do PPP jamy, mi povedali, že nevedeli, že to spôsobí toľko problémov. Nielen pre seba, ale aj pre ostatných. Ak naučíme ľudí o tom, čo sú PPP, aké majú príznaky a aké sú všetky dôsledky a následky, možno by do tej diery neskočili. Nielen správne edukovať ľudí o živinách, o tom, ako naozaj funguje telo, o negatívach „kultu tela“ v dnešnej dobe, ale aj o sebaláske, sebavedomí a sebaprijatí. Odporučila by som kurzy terapie v školách (prečítajte si moj článok „Prečo potrebujem terapiu“)
Vzdelávanie by malo smerovať aj k rodičom. Mnoho detí a mladých dospelých je v týchto dňoch postihnutých touto chorobou. Rodičia niekedy ani netušia, že pod ich strechou je dieťa, ktoré trpí. Je veľmi dôležité, aby sa rodičia necítili vinní, pretože ako som už písal, ľudia s PPP, napríklad anorexiou, sú nadpriemerne inteligentní. To je dôvod, prečo je mnohokrát veľmi ťažké rozpoznať PPP u ľudí, ktorí ju majú. Čo ale môžete zavnímať, čo vám môže pomôcť to určiť:
Prvé možné VAROVNÉ ZNAMENIE „Zdravá strava“.
Môžu začať tým, že chcú začať zdravo jesť. Ak vám to povedia, dbajte na to, aby pochopili, čo to znamená. Vzdelávajte seba a svoje deti o tom, čo je potrebné pre ich konkrétny vek. Dokonca by som odporučila ísť k špecialistovi, ako je profesionálny výživový poradca. Mnohokrát ani my dospelí nejdeme správnou cestou k skutočne zdravému stravovaniu a mali by sme to vedieť lepšie. Keď to nevieme úplne my dospelí, tak ako by to mohli pochopiť deti, čo je pre ich prirodzený rast nevyhnutné a čo a koľko je v poriadku vylúčiť zo svojho jedálneho lístka.
Skrývanie sa za oblečením.
Napríklad nosenie väčšieho, objemnejšieho oblečenia na skrytie tela. Je ťažké to zistiť, pretože to môže byť len módna záležitosť, ale môžete si všimnúť náhlu zmenu v štýle oblečenia alebo v ich správaní, napríklad pri prezliekaní sa pred vami alebo inými ľuďmi.
Nejedenie pred ostatnými alebo zmeny v správaní pri jedle.
V súčasnosti mnohé rodiny nemajú spoločný rituál spoločného jedenia, takže je ťažké si všimnúť, či sa synovia alebo dcéry stravujú správne, najmä keď sú v puberte a sú samostatnejšie. Ak máte pocit, že niečo nie je v poriadku, skúste zorganizovať rodinnú večeru a potichu si začnite všímať toto správanie. V závislosti od druhu PPP môžu sa správať rôznymi spôsobmi:
- Môžu chcieť ísť na toaletu hneď po jedle (napríklad s bulímiou).
- Môžu povedať „už som jedol“ alebo „budem jesť neskôr“ (napríklad s anorexiou)
- Môžu dokonca začať sa hrať s jedlom, vyzerá to, že jedia, ale nejedia vôbec alebo len trochu.
- Príliš dlhé žuvanie jedla
- Argumentatívnosť pokiaľ ide o druhy podávaných jedál
- Úzkosť alebo nervozita pri jedle
- Môžu jesť príliš rýchlo alebo príliš pomaly
- Konzumácia potravín s nízkou alebo nulovou kalorickou hodnotou a výživou
- Hovoria, že ich bolí žalúdok alebo hlava a preto nechcú, alebo nemôžu jesť
- a iné zmeny, ktoré sa opakujú v ich správaní s jedlom a jedením
Opäť, toto všetko môže byť normálne správanie, ale keď sa to začne opakovať, potom je čas pozrieť sa hlbšie na situáciu.
Moje odporúčanie je mať aspoň raz týždenne rodinný obed alebo večeru. Vytvorte rituál. Má veľa výhod pre rodinu. Rozprávajte sa, pýtajte sa
Počítanie kalórií, pozeranie sa na etikety potravín pred nákupom alebo konzumáciou.
Nadmerné cvičenie. Príliš veľa a príliš dlho.
Fidgetting – Ošívanie, malé alebo veľké opakujúce sa pohyby tela.
Napríklad skákanie na mieste, prešľapovanie z nohy na nohu, pohyby rúk atď. (má pomenovanie aj ako Anorektický Tik – Je to vtedy, keď je telo v neustálom pohybe, pretože sa verí, že toto správanie spaluje kalórie a pomáha chudnúť a osoby s PPP, ktoré to majú si ani neuvedomujú, že to robia. Môže to vyzerať ako tiky z nervozity)
Iné zmeny v správaní.
Vaše dieťa je unavenejšie ako zvyčajne, uzavreté, úzkostné, frustrované a má výkyvy nálad, pocity strachu z jedla
Extrémne zmeny v hmotnosti.
U niektorých PPP až paranoja z priberania
U niektorých osôb s PPP nezdravá fixácia s najnižším číslom na váhe.
(Niekedy ani nevedia, aké je ich ideálne najnižšie číslo, len sú radi, že klesá.)
Vyhýbanie sa pohľadu do zrkadla
Obľuba v pozeraní videí s luďmi, ktorí konzumujú jedlo. Pocit, že iní za nich to jedlo je. Niekedy radi aj kŕmia druhých pre pocit “keďže druhí jedia, tak oni nemusia”.
ZÁVER
Opakujem v kratkosti pár dôležitých infomácií:
- PPP je problémom duševného zdravia a nie je to chyba osoby s poruchou.
- Príčinou je väčšinou iný problém ako je výzor a jedlo. PPP je o emóciach a pocite kompenzácie niečoho čo človeku chýba.
- Ľudia s PPP sú veľmi inteligentní a vedia to skryť. Je veľmi ťažké rozpoznať ľudí s PPP.
- Rodičia a blízki človeka s PPP sa nemajú cítiť vinní, že sa o probléme nedozvedeli alebo ho nerozpoznali skôr. Ľudia s takouto diagnózou to dokážu skryť. Dôležité je sa sústrediť na liečbu a nie na vinu.
- PPP je forma závislosti, ktorej je veľmi ťažké sa zbaviť. Osoba s PPP používa túto závislosť, aby prinútila svoju myseľ sústrediť sa na niečo, o čom si myslí, že môže ovládať. Je to často aj o potrebe kontroly aspoň niečoho v živote.
- Veľké percento pacientov s PPP sa zotaví, ak sa hladá príčina vzniku poruchy, a nesústreďuje sa len na návrat fyzického tela k “normálu”, čo sa veľmi často deje pri niektorých liečebných postupoch.
- Len 1 z 10 ľudí s PPP vyhľadá a dostane liečbu.
- Je treba sa vzdelávať. Čím viac vieme, tým je možnejšie sa vyhnúť problémom.
- Ak človek chce schudnúť či pribrať, je dôležité si vyžiadať radu profesionála a vytvoriť si jedálniček šitý na mieru.
- Nakoniec je dôležité riešiť nielen zdravé telo, ale aj zdravú myseľ, srdce a dušu. Každý by mal navštíviť raz za čas terapeuta aby riešil svoju traumu, svoje smútky, svoje neistoty a iné. Človek môže mať dokonalé telo, ale nemusí byť šťastný. Krása je relatívna. Keď sme šťastní, vtedy vyžarujeme. Preto sa hovorí, že sme najkrajší keď sme zamilovaní.
Pripravila: Darina Szabo
Darina Szabo sa venuje viacerým terapeutickým metódam od klasických až po alternatívne. Má dlhoročné skúsenosti s prácou s ľuďmi a pomáha riešiť rôzne aspekty života. Kontaktovať je ju možné tu: darina.szabo@me.com , https://www.instagram.com/therapist_darinaszabo
Prečítajte si aj: